Sıradaki Wrc Etkinliği Finlandiya

0

Ralli Finlandiya WRC sezonunun en önemli olaylarından biri ve geleneksel yaz tarihi sonbahara geri itilmiş olsa da sonuçta bu heyecan bir şekilde yaşanmış olacak.

Bu ve Dünya Ralli Şampiyonası‘nın bağışıklık kazandırdığı olağanüstü zamanlar, tarih değişikliği ve takvim bilmeceleri son 18 ayın bir özelliği. Takvim değişikliği sezonun bilinen pistleri için büyük belirsizleri de beraberinde getiriyor.

Mesela bu yarışı ele alalım, Normal takvimde yaz aylarına denk gelen ve aşırı sıcak koşullarda yarışılan Finlandiya Rallisi için serin ve belkide yağışlı olma ihtimali bulunmaka.

Ama gelecek hafta kesinlikle dünyada bir ilk. Finlandiya’nın WRC turu ilk kez sezonun bu kadar geç bir dönemine girdi ve hükümetin seyirci etkinliklerine getirdiği kısıtlamaların hafiflemesi umuduyla iki ay gecikti.

Plan işe yaradı. İki yıldan uzun bir süredir ilk kez, taraftarlar yolların kenarında durabilecek ve arabaların 200kph’de Fin hava sahasından uçmasını izleyecekler

Dünya motor sporlarının en önemli olaylarından biri, mutlak gösterilerinden biri. Geçen yıl küresel salgın nedeniyle kaybedildi, ancak çok özlenen Finlandiya Rallisi bu hafta, 1-3 Ekim’de Jyväskylä’ya geri dönüyor.

Jari-Matti Latvala of team Toyota Gazoo Racing WRT is seen racing during the World Rally Championship Finland in Jyvaskula, Finland on August 3, 2019.
Taraftarlar geri dönecek ve hiçbir yer Ralli Finlandiya’yı sevmiyor© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Toyota’nın takım müdürü Jari-Matti Latvala, “Farklı olacak,” dedi. “Ekim’de burada yarıştığımızı hiç hatırlamıyorum.

Tamam, daha Ekim’e geldik ama yaz aylarındaki normal tarihten çok farklı olabilir.”Son birkaç yılda, oldukça sıcak koşullardan bazılarını yaşadık, bu da yolları oldukça zorlaştırdı.

Sanırım bu hafta normal tarihte bazen gördüğümüz 30°C gibi bir şey göremeyeceğiz – Ekim ayında soğuk olabilir ve yağmurlu olabilir.

“Kesinlikle karanlık olacak. Yaz ortasından uzaklaşmak, Cuma ve Cumartesi gecesinin aşamalarının cesurlar için yapılacağı anlamına geliyor.

Bu ve Dünya Ralli Şampiyonası’nın bağışıklık kazandırdığı olağanüstü zamanlar, tarih değişikliği ve takvim bilmeceleri son 18 ayın bir özelliği.

Jari-Matti Latvala of team Toyota Gazoo Racing WRT is seen racing during the World Rally Championship Finland in Jyvaskula, Finland on August 3, 2019.
Taraftarlar geri dönecek ve hiçbir yer Ralli Finlandiya’yı sevmiyor© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Sürücüler Şampiyonası’nda 44 puanlık bir fark ve sadece üç tur kala, Toyota’nın Sébastien Ogier’nin bu hafta Jyväskylä’da en çok konuşulan adam olmasını beklersiniz.

Kuşkusuz, yedi kez şampiyon popüler bir konuşma konusu olacak, ancak herkesi konuşturan giderek daha balistik hale gelen Finn Kalle Rovanperä.

RovanperğEstonya ve Yunanistan’daki dünya şampiyonasının son iki çakıl turunu kazandı ve Pazar günü bir hafta içinde evinde kazandığı bir galibiyetle toprak yolda hat-trick yapmayı çok istiyor.

Bu etkinliği bir Dünya Rallisi arabasında sürmek kariyerimdeki en havalı şeylerden biri olacak.

Kalle Rovanperğ

Şu anda Estonya’nın Tallinn kentinde Baltık Denizi’nin karşısında yaşayan Rovanperä, “Eve gitmek çok güzel” dedi.

“Bu etkinliği bir Dünya Rallisi arabasında sürmek kariyerimdeki şimdiye kadarki en havalı şeylerden biri olacak.

Bir ev rallisi her zaman farklıdır ve Finlandiya Rallisi özel bir şeydir.”Islak ve çamurluysa koşullar gerçekten zor olabilir, ancak bu olayın atmosferini her zaman hissedebilirsiniz.

Taraftarların bizim için tezahüratlarını görmek gerçekten çok güzel olacak.”Rovanperä, WRC turunun açılış günü olan Cuma günü taraftarların özellikle yüksek sesle olmasını bekleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir