Kalle Rovanperä, Akropolis Rallisi galibiyetiyle Yunan tanrısı statüsüne ulaştı

0

20 yaşındaki Finn, 3 rallide ikinci galibiyetini almak için Tanrıların Akropolis Rallisi’nin WRC takvimine dönüşünde yıldız bir sürüş yaptı.

Kalle Rovanperä balaclavasını aldı ve kaşlarının terini sildi. Sonra sırıttı ve başını salladı. Paçayı kurtarmıştı. Nasılsa. Cumartesi öğle yemeğinde sadece bir an için, Toyota sürücüsü Akropolis Tanrılar Rallisi liderliğinin gittiğinden korktu.

Her şeyin gittiğinden korkuyordu.Onu kurtardı ve Toyota Yaris WRC‘sini bir gün ve biraz sonra Ott Tänak’ın Hyundai i20 Coupe WRC’sine karşı rahat bir liderlikle finişe getirdi.

“Çok yakındı,” dedi Finn. “Çok büyük bir andı. Hendekteydim… Orada bizi bekleyen bir şey olmadığı için çok şanslıyım.

Çok fazla hız almıştım, tempoda çok fazla [hız] vardı. Şanslıydık. Ondan sonra biraz daha dikkatli oldum.”

Toyota Gazoo Racing takımından Kalle Rovanpera, 11 Eylül 2021'de Yunanistan'ın Lamia kentinde düzenlenen FIA Dünya Ralli Şampiyonası sırasında sahne alıyor.
Rovanperğiçin 3 rallide iki WRC galibiyeti var.© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Dikkatli ol, ama en hızlısı. Ve sonra tekrar en hızlısı. Ralli sürücüleri özel yapılır. Belli ki Rovanperğçoğundan daha özel.

Sadece bir saat kadar önce felaketle doğranmış ve daha sonra en hızlı zamanı yapmak için yeniden ayarlanmış olmak oldukça istisnaiydi.

20 yaşındaki oyuncu şu anda bir dalganın tepesine biniyor ve Cumartesi günü Orta Yunanistan’da Dünya Ralli Şampiyonası’nın geleceğinin tam olarak nerede olduğunun mutlak bir göstergesiydi. 

Rovanperä ilk WRC galibiyetini iki ralli önce Estonya’da kazandı ve bu etkileyici bir sonuçtu. Ama Finliler ve hızlı yollar işe yarar.

WRC sezonunun sondan bir önceki çakıl turu olan Akropolis Rallisi oldukça farklı bir şeydi. Evet, biraz çatlayabileceğin ve biraz hız çekebileceğin yerler vardı, ama Yunanistan hayatta kalmak, arabayı tek parça tutmak ve lastiklerin üzerinde biraz iz tutmakla ilgili.

Ana şampiyonluk rakiplerime ne olduğunu görünce egomu bir kenara bırakıp puanlar için araba kullanmam gerekiyordu.

Sébastien Ogier

Bu taktiksel bir ralli, nous ve deneyimle ilgili ve hava başlamadan önceki günlerde biraz muz gibi gittiğinde, koşulların nasıl gelişeceğini anlamakla ilgiliydi.

Bir fabrika Dünya Ralli Otomobili deneyimi için sadece sınırlı 2020 sezonu ile Rovanperğve yardımcı sürücü Jonne Halttunen’in böyle incelikli bir etkinlikte yer almaları beklenebilir, değil mi? Rovanperğgeleneksel düşünceyi alıp çöpe attı.

İlk çakıl aşamasını gözünü içeri sokup istediği zaman aldı. En iyisini son sabaha sakladı. Tarzan adında bir sahnede herkesi yok etti.

23 kilometre boyunca, Tänak’tan 14 saniye daha hızlıydı ve takım arkadaşı Sébastien Ogier’de 28 saniye yukarıdaydı. Kendi kabulüyle, yedi kez dünya şampiyonu, bir finiş ve masanın tepesindeki liderliğini uzatmak için bir uzantı ile sürüş yapıyordu, ancak yine de…Kafasının korkunç bir şekilde sallanmasıyla Ogier dedi ki: “Bu uygun bir zaman.”Kimse aynı fikirde değildi. Kimse aynı fikirde değildi. Finişte Rovanperğ mükemmel 30’u kutladı. Bir kazanç ve Power Stage puanlarının tam kotası.

Hyundai Shell Mobis takımından Ott Tanak, 12 Eylül 2021'de Yunanistan'ın Lamia kentinde düzenlenen FIA Dünya Ralli Şampiyonası sırasında sahne alıyor.
Ott Tanak’ın, arabasının çalışmayan endişe verici anından sonra ikinciliği© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

“Araba gerçekten benim için çalışıyordu,” dedi. “İlk gün güzeldi, ama sonra bazı değişiklikler yaptık ve Cumartesi ve bugün daha da iyi oldu.

Bu iyi bir şey.”Tipik olarak, Rovanperğövgü ile biraz garip görünüyordu ve daha derin bir analiz sunmayı tercih etti: “Yeni mitingler gibi olan bu etkinliklere geldiğimizde – ve bu neredeyse yeni bir olaydı – diğerleri deneyime sahip değil.

Hepimiz aynıyız, hepimiz ilk kez burada pacenotes yapıyoruz – o zaman çok zorlayabilirim ve ilk döngüde bir fark yaratabilirim.”Rovanperğbu sefer kesinlikle farktı.

Ogier, 44 puana çıkan dünya şampiyonası sıralamalarında üçüncülük ve liderlikle yetindi.Ogier, “Stratejiyle sürüş yapmak zorundaydım,” dedi. “Bu hafta sonu için plan buydu.

Ana şampiyonluk rakiplerime ne olduğunu gördüğümde, bu sefer egoyu bir kenara bırakıp finiş ve puanlar için sürmem gerekiyordu.”Ogier’nin başlıca rakipleri – Elfyn Evans (Toyota) ve Thierry Neuville (Hyundai) – ilk gün mekanik sorunlarla ekarte edildi.

Hyundai Shell Mobis takımından Thierry Neuville, 10 Eylül 2021'de Yunanistan'ın Lamia kentinde düzenlenen FIA Dünya Ralli Şampiyonası sırasında sahne alıyor.
Rally Beligum galibi Thierry Neuville mekanik bir sorunla çıktı© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Hyundai’nin hafta sonu çok daha kötü olabilirdi. Koreli ekip, Tänak’ın ikinci sıradaki i20 Coupe WRC’si son etap öncesinde başlamayı reddedince nefesini tuttu.

Sonunda, Estonyalı hayatı ikna etti ve podyumun ikinci basamağında yer almaya başardı.Bu etkinlikten önce, Akropolis’in geleneksel meydan okumasının daha yumuşak yollar ve daha az aşırı sıcaklık anlamına gelen bir sonbahar tarihi ile solmuş olabileceğinden korkanlar vardı. Merak etmeyin, Yunan trajedisi Lamia’da her zamanki gibi komplonun bir parçası olarak kaldı.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir