Sebastien Ogier (FRA) and Benjamin Veillas (FRA) Of team TOYOTA GAZOO RACING WRT celebrate on the podium after winning World Rally Championship in Salou, Spain on October 23, 2022 with Thierry Neuville (BEL) and Martijn Wydaeghe (BEL) Of team HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM in second place and Kalle Rovanperä (FIN) and Jonne Halttunen (FIN) Of team TOYOTA GAZOO RACING WRT in third place // Jaanus Ree / Red Bull Content Pool // SI202210230397 // Usage for editorial use only //

Dünya Ralli Şampiyonası şampiyonu Sébastien Ogier, hibrit bir Rally1 aracında ilk zaferi elde etmek için ustaca bir sürüş yaparak parlaklığını gösterdi.

Sébastien Ogier kazanamamakta pek iyi değil. Elit bir sporcu ve oyunlarının en üstünde bir sürücü olmakla birlikte gelir. Kazanmamak yaptıkları şey değil.

Bu yüzden Pazar gecesi Salou’daki zafer Fransız için çok şey ifade ediyordu.

Sekiz dünya şampiyonluğu kazandı ve WRC’nin sezonun sondan bir önceki turu olan İspanya Rallisi’ne geldiğinde, 172 başlangıçtan 54 galibiyet aldı.

 Sebastien Ogier Benjamin Veillas, İspanya'nın Salou kentinde düzenlenen WRC'yi kazandıktan sonra Thierry Neuville ve Martijn Wydaeghe ikinci, Kalle RovanperğJonne Halttunen ise üçüncü olarak podyumda kutlama yaptı.
Ogier 1., Neuville 2. ve Rovanperğ3.© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Kendi itirafına göre, 2022 farklı bir şeyle ilgiliydi. Bu, dayanıklılığa, Le Mans’a, ralliden yarışa geçişle ilgiliydi – yine de biraz ralli yapmaya devam ederken. Sezon öncesinde, 2009’dan beri evi olduğu WRC’nin en ön saflarında yer almadığı için rahattı.

Sonra Monte-Carlo Rallye’ye gitti ve son aşamadaki bir delinme olmasaydı kazanacaktı. Hayal kırıklığına uğradığı kadar hayal kırıklığına uğramıştı. Ama yine de kazanan olduğunu biliyordu.

Sürmeye devam etti, ancak maalesef Portekiz Rallisi ve Safari Rallisi’nde delinmeler yaşadı.

Tüm bu zaman boyunca, Toyota takım arkadaşı Kalle Rovanperä’nın önceki sekiz yıldır yaptığı şeyi yaptığını görebiliyordu: WRC’nin zirvesindeki rakiplerinden uzaklaşmak.

Yeni Zelanda’da ikincilik güzeldi ama Ogier kazanmaya alışkın bir adamdı. Üst düzey bir görünümün eksikliği ona ulaşmaya mı başladı?

Kazanmayı sevdiğimi biliyorsun. Ama arabada yaptığım işten oldukça memnunum

Sébastien Ogier

Evet, giden dünya şampiyonu bir yarı programda, ama yine de kazanma yeteneğine sahip bir makineye sahip bir adam. Bu haftaki tamamen asfalt İspanyol karşılaşması öncesinde bu noktayı ona koymak, Ogier’i düşündürdü.

“Kazanmayı sevdiğimi biliyorsun,” diye gülümsedi. “Demek istediğim, tüm sezonu tamamlayıp bir ralli kazanamamakla aynı şey değil. Durum böyle olsaydı şu anda oldukça sinirlenirdim. Ama araçta yaptığım işten oldukça memnunum.”

Bir duraklama.

Sonra, bir flaş kadar hızlı… “Ama hala iki tur var ve galibiyeti almak için iki şans var ve kesinlikle hedef bu.”

Ve böylece ortaya çıktı.

Bir Ogier masterclass

Cuma sabahı yolda yedinci olmak Ogier’i biraz sinirlendirdi. Değişken hava, yolun kenarındaki köşeleri yumuşak ve çakıllı bir şekilde bıraktı. Yıllar boyunca, zamanın sonu olmayan bir asfalt mitinginde öndeydi.

Skoru biliyordu: Arabayı yoldan çıkardın, kesinlikle gerekenden bir iki santim daha fazla bir kesime koydun, takip edenleri biraz daha fazla ve daha yavaş bir şekilde çıkarmak için.

Bu şampiyona liderinin ayrıcalığıdır.

TOYOTA GAZOO RACING WRT takımından Sebastien Ogier (FRA) Benjamin Veillas (FRA), 23 Ekim 2022'de İspanya'nın Salou kentinde düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası İspanya'da sahne alırken görülüyor.
Ogier, zafere giden yolda© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Önünde altı araç aynı şeyi yapıyordu ve 1 numaralı Toyota GR Yaris Rally1’i açılış döngüsüne soktuğu için hafif bir endişe vardı.

Temkinliydi, neredeyse ayak parmaklarının ucuyla ilerliyordu.

Saf bir asfalt spesifikasyonu olan Yaris onun için yeniydi. Diğerleri bu sezon başında Hırvatistan’da bu kurulumu denemiş ve test etmişti.

Cuma sabahı son etapta liderdi. Kendini oyuna sokmuştu ve biraz tutunma ve güven bulmuştu. Ayağa kalkmış, koşuyor ve adımlarının çok üzerindeydi.

O andan itibaren, bu bir Ogier olayıydı. Bunu daha önce defalarca gördük. Rahattı ve hemen hemen her şeyi yapabilirdi. Başkaları ne olursa olsun, Séb’in daha fazlası vardı – özellikle de tempo söz konusu olduğunda.

Etap galibiyetlerinde patlamaya devam etti ve sonra her zaman yaptığı şeyi yapmak için yılları geri aldı: bitirmek için mükemmel bir Güç Aşaması beş işaretçisi. Usta sınıfın zirvesine geri dönmüştü.

Zafer, 2012’ye kadar her sezonu kazandığı anlamına gelir (Volkswagen’in ŠKODA Fabia S2000’deyken hazırlık sezonu). Mükemmel 10 yıl. Ve elbette, bundan önce 2010 ve 2011’de çok şey kazanmıştı.

Bu onun için 55 numaralı galibiyetti, ama aynı zamanda bir numaraydı ve yardımcı pilotu Benjamin Veilas için özel bir andı.

TOYOTA GAZOO RACING WRT takımından Sebastien Ogier (FRA) Benjamin Veillas (FRA), 23.10.2022 tarihinde İspanya'nın Salou kentinde düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası'nı kazandıktan sonra podyumda kutlama yaptı.
Ogier ve Veillas galibiyetlerini kutluyor© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

“Benji’nin birinciye sahip olması güzel,” dedi finişte. Ve elbette, Toyota’nın başka bir üreticinin unvanını kutlaması için özel bir an.

“Bunun için de yardım etmek güzeldi.” Ama hepsinden önemlisi, çocuğun hala iyi olduğunu ve gerçekten anladığını göstermek güzeldi.

“Her zaman güzel!” diye sırıttı. “Sanırım birkaç etkinlikte benim tarafımda biraz şansımız eksikti, ama sonunda, her şeyin bizim için işe yaradığı bir hafta sonu.

“Yaris’le olan hisler inanılmazdı ve gerçekten bir tanesini hissedebiliyordum ve araçla istediğimi yapabiliyordum.” dedi.

Kendisinden 16 yaş küçük takım arkadaşı Kalle Rovanperä’nın bu ayın başlarında dünya şampiyonu olarak yerini aldığını gören 38 yaşındaki oyuncudan bir başka duraklama.

“Yaşlılıkta bu kadar sık rastlanan bir durum değil,” dedi Ogier, “böyle bir baskınlıkla böyle galibiyetler elde etmeyi başarıyorsun, bu yüzden sanırım bundan mutlu olabilirim.” dedi.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir