Thierry Neuville, Hyundai’nin Toyota’nın Japonya Rallisi geçit töreninde zafer kazandı

Belçikalı sürücü Thierry Neuville, Hyundai Motorsport için inanılmaz bir 2022 dönüşüyle sezonun beşinci WRC başarısını elde etti.

2022 Dünya Ralli Şampiyonası’nın zirvesine geri dönelim. Rallye Monte-Carlo’ya ve motor sporlarında tartışmasız en çok taciz edilen adam, Hyundai Motorsport takım patron yardımcısı Julien Moncet ile bir konuşma.

İlk turdan önce paraşütle atlayan Hyundai’nin motor uzmanı, aniden Koreli üreticinin tüm WRC operasyonundan sorumlu oldu. Kendi itirafına göre, birinci tur bir felaketti. Thierry Neuville’in i20 N Rally1 aracı, finiş yapan üç araçtan sadece biriydi ve Belçikalı sürücü hızdan yedi dakika uzaktaydı.

Moncet, “Bu rallinin başlangıcına gelmek bizim için bir sonuçtu” dedi ve takımın yeni nesil hibrit ralli otomobilleri için hazırlıkları olan kabusu anlattı.

Prenslikteki liman kenarında, Toyota’yı 10 ay sonra Toyota’nın evinde yenme şansını sorsaydınız, yüzünüze gülerdi.

Tüm bunlar Neuville’in Japonya Rallisi zaferini çok daha tatlı kılıyor.

HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM takımından Thierry Neuville Martijn Wydaeghe, 13 Kasım 2022'de Japonya'nın Toyota şehrinde Japonya Rallisi sırasında sahne aldı.
Thierry Neuville, Japonya’da dramatik bir galibiyet elde etti© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Toyota City’de ıslanan ıslak bir Pazar günü, Neuville yola çıktığı şeyi başardı. Yani, Toyota’nın çifte dünya şampiyonluğu kazanan partisini bozmak. Ve sonra bunu yaptı.

Neuville bunu nasıl yaptı?

Bu, Moncet’in Hyundai ekibinin sıkı çalışmasının ve bağlılığının, hiçbir yerde olmamaktan rekor kıran beşinci bir etkinliği kazanmaya kadar kendilerini toplayabileceklerinin bir kanıtı. Sezon ortasında araç üzerinde yapılan bu çalışma, Neuville’in şampiyonlara meydan okumasına olanak tanıyan performans ve güvenilirlik sağladı. Ve sonra onları yenmek için.

Ve onları bir şekilde yenmek. Nagoya’nın doğusunda iki gün süren kuru asfalt yarışı, Neuville’in Toyota’nın kalan son umudu Elfyn Evans’ı Pazar sabahı dört saniye önde götürdüğü için harika bir final günü mücadelesi verdi (dünya şampiyonu Sébastien Ogier ve Kalle Rovanperä’nın her ikisi de delinmelere maruz kaldı).

Her şey hazırdı. Her şey ayarlandı. Neuville galibiyeti istiyordu ve Evans’ın sezonun ilk zaferinin ne olacağını kovalarken buna gerçekten ihtiyacı vardı.

TOYOTA GAZOO RACING WRT takımından Elfyn Evans, 12 Kasım 2022'de Japonya'nın Toyota City kentinde düzenlenen Japonya Rallisi sırasında görüldü.
Evans mitingin büyük bir kısmına liderlik etmişti© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Şiddetli yağmur yaklaşırken, çift çok farklı lastik seçimleri aldı. Toyota kuru ve nemli üzerine kumar oynarken, Hyundai ıslak seçenekle gitti.

Nihayetinde, anlaşma hava müdahale etmeden önce yapıldı.Açılıştan sonra farkı saniyenin sadece onda altısına indiren Evans, Pazar günkü ikinci testte yakalandı.

Evans, “Çok şey oluyordu, bölüm oldukça meşguldü” dedi. “‘Kaygan’ olarak işaretlemiştik ama ben zaten fren yapıyordum [yardımcı sürücüsü tarafından ‘kaygan’ olarak adlandırıldığında].

Geniş koştuk ve bir delinme yaşadık, durmak ve değiştirmek zorunda kaldık. Bunlardan biriydi. Kazanmak istedik, elimizden gelenin en iyisini yaptık ve maalesef işe yaramadı.”

Bu aksilik Neuville’e bir dakikalık bir liderlik hediye etti, ancak Evans, gökler açıldığında zaferin her zaman bir mücadele olacağını biliyordu. Ve sonra son aşamayı yarı nehir, yarı yola benzeyen bir şeye dönüştürmek için düzgün bir şekilde açıldı.

Thierry Neuville ve Martijn Wydaeghe, 13 Kasım 2022'de Japonya'nın Toyota City kentinde düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası'nda zaferi kutluyor.
Neuville heyecan verici bir final gününün ardından kutlama yapıyor© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

“Islak olmadan hiç şansımız olmazdı,” dedi acımasızca. Neuville, Evans’ın günün ilk etabındaki başarısından etkilenmeyi reddetti ve günün ilk yarışında doğru lastik seçimi olacağını güvenle tahmin ettiği şeye işaret etti.

Evans’ın düşüşünü duyan lider, Galli’nin meydan okumasını fark etmekte gecikmedi. “Elfyn için utanç verici,” dedi. “Kavgadan zevk alıyordum. Ama şimdi konsantre olmalıyım. Daha gidilecek çok yol var ve yağmur yağıyor.”

TOYOTA GAZOO RACING WRT takımından Takamoto Katsuta, 11 Kasım 2022'de Japonya'nın Toyota City kentinde düzenlenen Japonya Rallisi'nde görüldü.
Takamoto Katsuta evindeki mitingde etkilendi© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Sezon son aşamasına geçerken yanlış bir tekerlek koymadı. Çizgiyi geçerek, bir Hyundai’yi bir-iki kez eve götürdü. İş bitti.

“Toyota,” dedi kazanan gülümseyerek, “herhangi bir rallide yenmek her zaman zordur. Kendi topraklarında iki araba ile yapmak için… Bu gerçekten gurur duyabileceğimiz bir şey.”

Neuville, giden takım arkadaşı Ott Tänak tarafından desteklendi ve yerel kahramanın yerel kahramanı Takamoto Katsuta’nın GR Yaris Rally1’i üçüncü sırada eve getirmesiyle Toyota için üçüncü sırada biraz teselli buldu.

Japon kutlamaları

12 yıl sonra ilk Japon WRC turu için rotayı çizen binlerce Japon taraftar için, Katsuta’nın sonucu kutlamak için yeterli bir nedendi.

“Çok mutluyum, bunun için doğru kelimeleri bilmiyorum,” diye itiraf etti Toyota’nın genç yıldızı. “Bu sonucu kendi sahamızda bu kadar çok taraftarla yapmak için – takımdaki herkese teşekkür etmeliyim. Bunun takım arkadaşlarım için zor olduğunu biliyorum. Ama benim için bu çok özel bir sonuç.”

Takım patronu Jari-Matti Latvala, Katsuta’nın acıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu söyledi.

“Tabii ki biraz zor,” dedi Finli. “Kendi sahamızda kazanmak istiyorduk ama Taka’nın aldığı sonuçtan sonra hayal kırıklığına uğramam. Bunun için ve tüm Japon taraftarlar için gurur duyuyoruz.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir