WRC Generations Hakkında Bilmen Gerekenler

0

Dünya Ralli Şampiyonası sona ermek üzereyken ralli heyecanına WRC Generations ile devam etmeye ne dersin?

Motor sporları dünyasının en heyecan verici branşlarından biri Dünya Ralli Şampiyonası. Kimi zaman kuru asfaltta, kimi zaman çamura dönüşen toprak zeminde, kimi zaman karlı ve buzlu yollarda sınırda gitmek hiç kolay değil.

Ralli pilotlarının gözlerini bir an olsun yoldan ayırmadıkları ve pürdikkat yardımcı pilotlarını dinledikleri bu dünyaya dahil olmaya ne dersin?

Evet, Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2022 sezonu sona eriyor ama oyuncular için sezon yeni başlıyor. KT Racing’in geliştirdiği son resmi lisanslı ralli oyunu WRC Generations hakkında bilmen gereken tüm bilgiler bu sayfada!

Oyunlar hakkında dahası

01

WRC Generations’ın sunduğu yenilikler neler?

Oyunun genel içeriğine ve oynanış dinamiklerine geçmeden önce KT Racing’in 2015 yılından beri geliştirdiği seride bu yıl ne gibi yenilikler sunduğuna bir bakalım.

Öncelikle oyundaki en dikkat çekici başlık, Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2022 sezonundaki hibrit otomobillerin olduğu gibi oyuna aktarılmış olması.

Yeni kurallar gereği hibrit motor kullanan Rally1 otomobillerini sürerken, oyunculara üç farklı motor haritasından birini seçme imkanı sunuluyor.

Dünya şampiyonu Kalle Rovanperä ile Finlandiya turu
Dünya şampiyonu Kalle Rovanperä ile Finlandiya turu© KT Racing/Nacon

Hibrit motorların dışında otomobil fiziklerinin daha gerçekçi hale getirilmesi, daha gerçekçi bir ralli tecrübesi sunuyor.

Bu yeniliklere alışan oyuncuların kendilerine yakın yetenek seviyesindeki oyuncularla rekabete girebilmesi için yeni bir lig modu da hazırlanmış.

Diğer oyuncularla rekabet etmek dışında paylaşımda bulunmak da mümkün. Şöyle ki oyuncular Livery Editor ile farklı otomobil kaplamaları hazırlayarak bunları birbirleriyle paylaşabiliyorlar.

02

WRC Generations oyun modları neler?

WRC Generations’ı hem tek başına hem de diğer oyuncularla oynayabileceğin birçok seçenek yer alıyor.

Tek kişilik oyun seçenekleri Quickplay, Career, Season, Challenges, Training ve Test Area olarak sıralanırken, çoklu oyuncu seçenekleri arasında Leagues, Teams, Clubs, Multiplayer Lobby, Co-Driver ve Split Screen yer alıyor.

Oyunun sürüş dinamiklerini öğrenmek isteyenlerin öncelikli adresi Training ve Test Area olmalı tabii ki.

Challenges, sürüş dinamiklerine alışan oyunculara gitgide zorlaşan görevler veriyor. Burada alınan madalyalar sayesinde açılmak üzere toplam 50 challenge yer alıyor.

Quickplay kısmı takvimde yer alan ve almayan toplam 21 rallinin farklı etaplarını tek tek koşma imkanı tanıyor.

KT Racing’in bu yıl takvimde olmayan rallileri de oyuna katmış olması sayesinde yeni nesil otomobiller Türkiye Rallisi etaplarında sürülebiliyor.

Oyunu kokpit kamerasından oynamak keyifli olduğu kadar zor da
Oyunu kokpit kamerasından oynamak keyifli olduğu kadar zor da© KT Racing/Nacon

Career ve Season başlangıç noktasında birbirine oldukça benziyor. Her iki moda başlarken bir pilot yaratıyor ve WRC3 Junior ya da WRC2 sınıfında yarışmaya başlıyoruz.

WRC3 Junior’da tüm pilotlar aynı otomobili (Ford Fiesta Rally3) kullanırken, WRC2’de ise Ford Fiesta Rally2, Hyundai i20 N Rally2 ya da Volkswagen Polo GTI seçilebiliyor. Career modunda kendi kaplamamızın süslediği bir WRC2 otomobili sürme şansı da buluyoruz.

Uzun soluklu ve daha detaylı bir serüven için ilk tercih kariyer olacaktır tabii ki. Bu bölümde sadece direksiyon sallamıyor, bir ralli takımını tepeden tırnağa kontrol ediyoruz.

En başta araştırma ve geliştirme departmanı sayesinde otomobil ve takım performansını artırmak gerekiyor.

Kariyer bölümündeki diğer önemli başlık ise personel yönetimi ve bu bölümde farklı departmanlar için daha iyi takım elemanları işe alabiliyoruz.

Kariyer modunda zengin bir araştırma & geliştirme ağacı yer alıyor
Kariyer modunda zengin bir araştırma & geliştirme ağacı yer alıyor© KT Racing/Nacon

Çoklu oyuncu bölümündeki Leagues oyunculara günlük ve haftalık görevler veriyor. Teams’te bir takım yaratıp ya da bir takıma dahil olup Leagues için ekstra görevler alınabiliyor.

En eğlenceli seçeneklerden biri ise geçen yıl olduğu gibi Co-Driver modu. İki oyuncu ile oynanan bu modda bir oyuncu hiçbir yol bilgisi olmadan otomobili sürerken, diğer oyuncu ise ekranda beliren yol notlarını okuyarak arkadaşına yardımcı oluyor.

Oyunlar hakkında dahası için sonraki sayfaya bakınız…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir