Elfyn Evans, Finlandiya Rallisi’nde hayatının en iyi sürüşünü gerçekleştirdi.

0

Destansı bir Rally Finland galibiyeti, Evans’ın Dünya Ralli Şampiyonası sıralamalarındaki farkı seri lideri Toyota takım arkadaşı Sébastien Ogier’ye daraltmalarına yardımcı oluyor.

Elfyn Evans, Pazar günü Jyvaskyla’da düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası’nda Finlandiya’nın turunu kazanan ikinci İngiliz sürücü olmak için hayatının sürüşünü gerçekleştirdi.

Toyota yıldızının kendi kabulüyle, Ralli Finlandiya’nın başlangıcına kendisinden ne bekleyeceğinden emin değil.

Sezonun büyük ölçüde belirsiz bir orta kısmı, Galli’yi geçen yıl Rally Sweden’in benzer şekilde hızlı yollarına hükmetmesine yardımcı olan bir form için mücadele ederken bırakmıştı.

Röportajlardan bir marka işaretine dönüşen şeyde Galli adam, yapabileceği her şeyi yapacağına söz verdi. Çünkü tek yapabileceği bu.

Adrien Fourmaux of team M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM peforming during the World Rally Championship Finland in Jyvasküla, Finland on October 3, 2021.
Adrien Fourmaux’nun tam bir WRC aracıyla ilk Ralli Finlandiya’sını 6.© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Karanlıkta bir atış

Beş etaptan sonra beşinci olan Evans ve yardımcı sürücü Scott Martin, Cuma öğleden sonra kesinlikle yarışlardaydılar.

Bununla birlikte, günün sonuç aşamasının karanlıkta devam ederek önem katacağına dair genel bir kabul vardı.

Finlandiya Rallisi için geleneksel bir yaz ortası tarihi, normalde uygun bir gece etabı için asla yeterince karanlık olmadığı anlamına gelir.

Bu yeni sonbahara geçiş bunu değiştirdi ve zifiri karanlık koşmanın kapısını açtı. Finlandiya, atlayışlarıyla ünlü bir rallidir ve üç günlük bir etkinliğin yayılması boyunca, bu en hızlı ralli arabalarındaki veri kaydediciler kümülatif hava süresini dakikalar içinde kaydeder.

TOYOTA GAZOO RACING WRT takımından Elfyn EVANS, 2 Ekim 2021'de Finlandiya'nın Jyvasküla kentinde düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası Finlandiya'da sahne aldı.

Evans, “Karanlıkta havalandığınızda, arabanın tutumu ışıkların ağaçların tepelerini işaret ettiği anlamına geliyor” dedi. “Bilinmeyene biraz atlıyorsun, ama yaptığın hız notlarına mutlak inanmalısın.”

Bu özel bir tane. Herkes Finlandiya’nın kazanmasını istiyor.

Elfyn Evans

Sürücülere sağ ayaklarını sabit tutmalarını ve kör uçuş yaptıkları gerçeğini görmezden gelmelerini söyleyen notlar.

Evans altıncı aşamada sansasyoneldi. Herkesi yendi ve üçüncülüğünü yaptı. Cumartesi gününe iki etap kaldı ve o öndeydi ve o andan itibaren bu avantajından vazgeçmedi.

Dahası, tüm sezon WRC turlarını kazanan bir sürücüye benziyordu. Hafta sonunun 14 etabının dokuzunda en hızlısı, diğerlerinde ikinci en hızlıydı.

Evans yenilmeyecekmiş. “Araba çok iyi çalışıyordu,” dedi. “Güven arabaya geldi ve her şey işe yaradı.

İyi bir tutuşumuz vardı ve yolun yüzeyi gerçekten güzeldi – dürüst olmak gerekirse, şampiyonada her şeyin olduğu gibi çalıştığı çok fazla gün elde edemezsiniz.

”Bu özel bir tane. Herkes Finlandiya’nın kazanmasını istiyor, bu yüzden buna sahip olmak güzel.”

Elfyn Evans

Şampiyonluk yarışı

Evans’ın mükemmel sonucu (bir Power Stage galibiyetinin yanı sıra genel zaferi de içeriyordu) Toyota takım arkadaşı Sebastien Ogier’nin Sürücüler Şampiyonası liderliğini keserek 44’ten 24 puana düşürdüğü anlamına geliyordu.

Yedi kez şampiyon olan şampiyon, lacklustre rallisini beşinci sırada tamamladı. Evans’ın erken uçuşa geçti gibi, Ogier de Yaris WRC’sinden aynı dengeyi ve güveni bulmakta zorlamıştı. 

Kalle Rovanpera’nın arabasından da benzer bir hikayeydi. Finn Cuma günü 21 yaşına bastı, ancak Cumartesi günü yoldan çıktıktan sonra gecikmiş doğum günü kutlamaları yapılmadı.

Şampiyona lideri Sébastien Ogier 5.
Şampiyona lideri Sébastien Ogier 5.© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Ogier gibi, iki buçuk ay önce Estonya’daki Baltık Denizi’nde kazandığı ilk WRC galibiyetinin ardından baskın olması için yaygın olarak uyarılmış bir olayla gerçekten ilgilenmenin bir yolunu bulamamıştı.

Neyse ki Finlandiya için Toyota, Esapekka Lappi için özel bir Yaris WRC’yi sahaya sildi. Finn bu etkinliği 2017’de bir Yaris’te kazandı ve 2022’de fabrika kadrosuna geri dönmesi bu hafta içinde bekleniyor.

İhtiyacı olan şey rallinin en üst uçuşuna dramatik olmayan bir dönüştü ve bunu kesinlikle güçlü bir dördüncülükle teslim etti.

Hyundai mücadelesi ne olacak?

Hyundai Motorsport takım müdürü Andrea Adamo, yaklaşan bir adamın gülümsemesini gülümsetti.

“Bu, Finlandiya’daki en iyi sonucumuz,” dedi. “Ott [Tänak] ve Craig [Breen] için ikinci ve üçüncü iyi.

Ama beni tanıyorsun. Her zaman daha fazlasını istiyorum. “Tänak önceki iki Ralli Finlandiya’sını kazanmıştı, ancak Evans’ın başka bir vites bulması ve iki i20 Coupe WRC sürücüsünün bu tempoyla eşleşmesi gerektiğinde cumartesi günü hat-trick’e ulaşılamıyordu.

Craig Breen, 2 Ekim 2021'de Finlandiya'nın Jyvasküla kentinde düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası Finlandiya'da peform yaparken görülüyor.
Craig Breen podyumdaki 2 Hyundai’nin ikincisiydi© Jaanus Ree Red Bull İçerik Havuzu

Cumartesi gecesi hoşnutsuz bir Tänak, “Bugün başka bir şeyi vardı,” dedi. “Elimizden geleni yapıyoruz.

Ama yine de ralli arabası kullanmak için iyi bir yer. Bu inanılmaz arabaları çakıl üzerinde son kez süreceğiz – gelecek yıl için yeni arabalarımız var – bu yüzden bu zevk alınması gereken bir şey.

“Ve herkes tarafından zevk alındı. M-Sport Ford sürücüleri Gus Greensmith ve Adrien Fourmaux altıncı ve yedinci oldular ve Fransız, Dünya Ralli Aracıyla Ilk Ralli Finlandiya maçına çıktılar.

Fourmaux, “İnanılmaz bir deneyim oldu,” dedi. “Buraya deneyim almaya geldim ve kesinlikle bunu anladım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir