Kalle, Sekiz özel etaptan altısını kazanadı

0

Pierre-Louis Loubet (FRA) Florian Haut-Labourdette (FRA) of team are seen on performing during the World Rally Championship Estonia in Tartu, Estonia on 17,July // Jaanus Ree/Red Bull Content Pool //

Kalle Rovanperä, Cuma günü estonya’nın hız kralı unvanını ülkenin FIA Dünya Ralli Şampiyonası karşılaşmasına liderlik etmek için sekiz özel etaptan altısını kazanarak erken hak iddia etti.

Fin sürücü Cuma günü Neuville, Ogier ve Evans’ın arkasında gizlenirken üstünlük sağladı.

Şu anda Baltık ülkesinde yaşayan 20 yaşındaki Finn, ikinci şehir Tartu’nun güneyindeki kabarık hızlı çakıllı yollar üzerindeki büyüleyici aksiyonun ardından Ralli Estonya’nın ilk tam gününü Craig Breen’e karşı 8,5 saniyelik bir avantajla sonlandırdı.

İlk WRC galibiyetini kovalıyor ve düellolarının vahşiliğiydi, deneyimli Thierry Neuville ve yedi kez dünya şampiyonu Sébastien Ogier neredeyse bir dakika fark oluşturdu.

Perşembe gecesi yapılan kısa perde kaldırma testinden sonra liderliğini sürdüren Rovanperä, bu sabahki üç etabı Toyota Yaris’inde kazandı.

Bu öğleden sonra en hızlı üç kez daha ekledi, ancak Breen’in prangalarından kurtulamadı.
“Craig bütün gün gerçekten güzel zamanlar geçirdi, bu yüzden yarın büyük bir mücadele olacak. Birçok atlayış vardı ve birçoğunun tadını çıkarabilirsiniz. Bazıları oldukça büyük olmak zorunda ve arabada biraz sert.” diye açıklama yapan sürücü

Breen bu sabah kısa bir süre liderlik etti. Bir etabı kazandı, diğerinde Rovanperğile berabere kaldı ve Hyundai i20’sinde altı testte ikinci oldu.

Savaşın sıcaklığı 30°C’nin hemen altında seyreden hava sıcaklıklarıyla eşleşti, ancak etkinlik öncesi favori ve Estonyalı Ott Tänak soğuk hissetti.

Rovanperä’yı en üst sıralardan geri çekmek için açılış Arula testini kazandı, ancak aşağıdaki Otepää’da ön sağ hasar sonrasında yedinciliğe düştü. Daha kötüsü bir sonraki aşamada gelmekti.

“Bir virajda genişledim ve temelde sahaya çıktım ve bu sırada iki lastiği hasarladım.”

Ott Tänak


İki delinme daha yaşadım ve açıkçası artık yedek parçamız yoktu ve devam etmek mümkün değildi,” diye açıklıyor Tänak, döngüye sadece bir yedek tekerlekle başladı.

Neuville ve Ogier üçüncülüğü çöpe bıraktılar.

Neuville arka sol hasar ile zaman kaybederken, şampiyona lideri, daha geridekilere kıyasla kavramanın azaldığı yumuşak ve kumlu yolları açma handikapını en aza indirmek için mükemmel bir şekilde geri dönüşle

Neuville sondan bir önceki etapta öne geçmeden önce pozisyonlarını takas ettiler ve 6.0 sn önde ve 53.4 sn önde bitirdiler.


Elfyn Evans iki kez kavşakları aştı. Takım arkadaşı Ogier’nin 15.7 sn sürüklenmesine ve Teemu Suninen’in Ford Fiesta’sına yaklaşık iki dakika kala kaybettiği zamanı asla geri kazanamadı. Arkadan sol delinme ve şüpheli bir su pompası sorunu Finn’i geciktirdi.

Takamoto Katsuta, yardımcı sürücü Dan Barritt’in atlayıştan sonra ağır bir iniş yaptıktan sonra sırtından yaralanmasının ardından Yaris’ini üçüncülükten emekli

etti. Gus Greensmith, Fiesta’sının motorundan gelen gücü etkileyen teknik bir sorunla birkaç kez durduktan sonra çıktı.

Cumartesi günü, etkinliğin en uzun ayağı için 132,18 kilometrelik aksiyon içeren dört zorlu yeni etap

geliyor. Tartu’nun kuzeyindeki ve güneyindeki özdeş döngüler, gün perşembe günkü kısa şehir testinin akşam tekrarı ile sona ermeden önce sabah ve öğleden sonra sürülür.


Cuma 1’den sonra lider pozisyonlar.

K Rovanperğ/ J Halttunen FIN Toyota Yaris 1 saat 06dk 54.4sec
2. C Breen / P Nagle IRL Hyundai i20
+8.5sec 3. T Neuville / M Wydaeghe BEL Hyundai i20
+53.4sec 4. S Ogier / J Ingrassia FRA Toyota Yaris
+59.4sec 5. E Evans / S Martin GBR Toyota Yaris +1dk 15.1sec
6. T Suninen / M Markkula FIN Ford Fiesta +3d 14.9sec

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir