Neuville, Belçika Rallisi’nde savaş başlarken takım arkadaşı Breen’in önünde.

0

competitors are seen on performing during the World Rally Championship Belgium in Ypres, Belgium on 13,August // Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Belçikalı sürücü Cuma günü kendi topraklarında liderliği ele geçirmek için üstün. Thierry Neuville, Cuma akşamı Hyundai Motorsport takım arkadaşı Craig Breen’i geride bıraktı ve renties Ypres Rally Belgium’un büyüleyici bir açılış ayağını kendi etkinliği öncesinde kapattı.

Çift, Neuville’in i20 World Rally Car’ında 0.4 sn’yi farkla bitirdiği dar asfalt çiftlik şeritlerinden geçen dört hız testinin bu öğleden sonraki açılış döngüsü sırasında zar zor ayrılabildi.

Üç akşam özel etabının hepsinde en hızlı zamanlar (son test güvenlik nedeniyle iptal edildi) Belçikalıya FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın bu sekizinci turunun bitmesinin iki günü kala 7.6 sn’lik bir fark sağladı. Ott Tänak, Hyundai podyum lokavtlarını üçüncü sırada tamamladı.

Neuville’in tek sorunu tuhaftı. Ticari marka gözlükleri öğleden sonraki eylemde yüzünden aşağı kaydı, konsantrasyonunu bozdu ama açıkça hızını yavaşlatmadı.

Neuville, “Bu akşamki hedef bu sabahla aynıydı – sadece temiz bir koşu yapmak için,” dedi. “Çakıl ekibim iyi bir iş çıkardı, bu yüzden biraz daha hızlı sürmek ve liderliği uzatmak için rahat hissettim. İyi bir ritim içiniz ve bu önemli.”

Tänak açılış testinden sonra liderlik etti, ancak bir sonrakinde aşırı bir vuruş iki meslektaşının temize çıkmasına izin verdi. Breen, Neuville’in net bir şekilde öne geçmesinden önce iki etap boyunca liderlik etti ve İrlandalı, takım arkadaşının tekrar döngüsündeki temposuyla eşleşemedi.

Breen, “Liderlik biraz söndü, ancak günün gidişatından memnun olmalıyım.” dedi. “Thierry’yi burada eşleştirmenin zor olacağını biliyorduk, bu yüzden 130 kilometrelik etaplardan sonra sadece yedi saniye gerideyiz bundan oldukça mutlu olmalıyız.”

Tänak, dörtlünün 8.2 sn ile kapladığı üçüncülük için heyecan verici bir dört arabalık mücadeleye liderlik etti. Estonyalı’nın arabası bu akşam elektriksiz kaldı, ancak dördüncü sırada dört araçlık bir Toyota Yaris trenine liderlik eden Kalle Rovanperä’yı geri itmek için yeterli hıza sahipti.

Rovanperğ 1.4 sn sürüklendi ve son aşamada indirgediği Elfyn Evans’ın sadece onda sekizi kadar açıktı. Evans hayal kırıklığına uğramıştı, direksiyonda hissettiği histen memnundu ama zamanlarında dehşete kapıldı.

Şampiyona lideri Sébastien Ogier ilk altıda tamamladı. Bu öğleden sonra sol ön tarafın delinmeyle değerli saniyeler kaybetti ve arabasının kurulumundan rahatsız oldu. Orta bacak servisindeki değişiklikler, Fransızı akşam eyleminden sonra daha mutlu bir zihin çerçevesinde bıraktı.

M-Sport Ford için felaket bir açılıştı. Adrien Fourmaux, bir bankayı kırptıktan ve Fiesta’sını havadan büyük bir dönüşe başlattıktan sonra SS3’te emekli olurken, Gus Greensmith bir sonraki aşamanın başlamasından sadece 200 metre sonra arabasını bir hendeğe bıraktı.

Cumartesi günkü ayak, Ypres’in güneyinde 119,92 kilometrelik etapları kapsayan kompakt bir güne daha sahip. Rallinin en uzun 25,86 kilometrelik seviyesindeki Hollebeke ile başlayan dört sabah testi öğleden sonra tekrarlanacak

Cuma gününden sonra lider pozisyonlar:
1. T Neuville / M Wydaeghe BEL Hyundai i20 1 saat 04dk 27.0sec
2. C Breen / P Nagle IRL Hyundai i20
+7.6sec 3. O Tänak / M Järveoja EST Hyundai i20
+31.2sec 4. K Rovanperğ/ J Halttunen FIN Toyota Yaris
+32.6sec 5. E Evans / S Martin GBR Toyota Yaris
+33.4sec 6. S Ogier / J Ingrassia FRA Toyota Yaris +39.4sec

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir