Estonya’nın çakıl yolları tempolu ve pürüzsüz

0

Sebastien Ogier (FRA) and Julien Ingrassia (FRA) of team Toyota Gazoo Racing are seen performing during the World Rally Championship Kenya in Naivasha, Kenya on 27 June, 2021

Ev sahibi Ott Tanak, solan FIA Word Rally Championship umutlarını yeniden alevlendirmek için bu hafta sonu geçen yılki Ralli Estonya (15-18 Temmuz) zaferini tekrarlamak istiyor.

Tänak, estonya’nın ikinci şehir Tartu çevresindeki kabarık hızlı çakıl yollarında ikinci yarıya girerken lider Sebastien Ogier’yi 64 puan farkla dördüncü sırada takip ediyor.

Geçen yıl, Hyundai Motorsport renklerinde ilk zaferi mühürlemek için ülkesinin açılış WRC fikstürünü neredeyse tüm yol boyunca yönetti ve 2021’e heyecanlı bir açılıştan sonra yeniden yakalaması gereken form bu.

Arctic Rally Finland’da kar ve buzda zafer onun tek başarısı oldu. Hem Portekiz hem de İtalya’da liderken parçalanmış arka süspansiyonla yarıştan kopan ve sisli bir ön cam, geçen ay liderlere bir tehdit olduğunda Kenya’da sürücüyü üçüncülükle sınırladı.

33 yaşındaki sürüc, Hyundai i20 takım arkadaşı Thierry Neuville’in sekiz puan önünde yer alıyor ve aynı zamanda süspansiyon sorunlarıyla liderlikten olduktan sonra Afrika’da puansız bir skor yayınladı.

Estonya’nın tutkulu bayrak sallayan taraftar ordusunun desteğini yaşacak.

“Evde sürüş yapmak güzel ve geçen yıl Hyundai Motorsport için ilk galibiyetimizle unutulmaz bir sonuç aldık.” dedi.

“Aracın bu koşullarda hızlı olabileceğini bildiğimiz için bu yıl da benzer bir sonuç için savaşabileceğimiz konusunda umutluyuz.”

Estonya’nın çakıl yolları tempolu ve pürüzsüz ve Baltık fikstürü sezonun en hızlılarından biri olacak.

Alışılmadık derecede uzun, sıcak ve kurak bir yaz, yüzeyin erken başlayanlar için kavramayı azaltacak kaygan taşlarla kaplanacağı anlamına gelir.

Craig Breen, geçen yıl Tänak’ı ikinci sırada takip ettikten sonra Hyundai’nin kadrosuna geri dönüyor,

Ancak her ikisi de 2020 etkinliğinde başlangıçta Tänak’ı geride bırakan Toyota Gazoo Racing’den Kalle Rovanperä’yı yakından takip etmeli.

Estonya’da yaşayan 20 yaşındaki Finn, ilk WRC galibiyetinin peşinde. Kariyerine burada başladıktan sonra, hızlı toprak yolların hayranıdır. Tänak gibi, son dört turda sadece bir ilk altı finişle çorak bir sezon geçiriyor.

“Sezonun ikinci yarısında işleri bizim için daha iyi bir yöne çevirmeyi gerçekten dört gözle bekliyorum ve Estonya’nın bunun için iyi bir etkinlik olabileceğini düşünüyorum.” dedi.

“Umarım iyi bir duygu ve temiz bir ralli oluruz ve daha sonra tekrar iyi sonuçlar almaya başlayabiliriz.”

Ogier ve Elfyn Evans, Toyota Yaris otomobillerinde Rovanperä’ya katılıyor. Fransız, geçen ay İtalya ve Kenya’da arka arkaya elde edilen başarılar da dahil olmak üzere altı turdan dört galibiyet aldıktan sonra sıralamada Evans’tan 34 puan uzakta.

Teemu Suninen, Gus Greensmith ile birlikte M-Sport Ford’un kadrosuna geri döner.

Finn bir başka Estonyalı ve Kenya’da dördüncü ve beşinci olarak yılın en iyi sonuçlarını alan İngiliz ekibinde Adrien Fourmaux’nun yerini aldı.

Takamoto Katsuta, Afrika’da kariyerinin en iyi ikinciliği sonrasında dördüncü Yaris’i sürerken, Pierre-Louis Loubet bir başka i20’de en üst seviye başlangıçları tamamladı.

Ralli Perşembe akşamı Tartu’da başlıyor ve yarışmacılar Pazar öğleden sonra bitmeden önce 314,16 kilometreyi kapsayan 24 hız testiyle mücadele ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir