Fransa’da RedBull’dan müthiş zafer.

0

Max Verstappen, şampiyona rakibi Lewis Hamilton ve Checo’nun önünde heyecan verici bir Fransa Grand Prix zafer elde etti.

Max Verstappen, şampiyona rakibi Lewis Hamilton ve Checo’nun önünde heyecan verici bir Fransa Grand Prix zafer elde etti. 

Yarışın ortasında liderliği bırakmasını sağlayan potansiyel olarak riskli bir iki pit stratejisine geçtikten sonra.

Yarışa pol pozisyonunda başlayıp güzel bir kalkış ile rahat bir liderlik elde etmişken aracın arka kısmını toparlayamaması nedeniyle pist dışına taşan Max pit stratejisi ile zafere ulaştı.

A Tense Start In France
Fransa’da gergin bir başlangıç© GETTY GÖRSELLERI

Yarışın ikinci etaplarında Hamilton’a karşı 16 saniyelik bir farkı kapatıp iki turdan az bir süre kala Hollandalı, Mercedes sürücüsünü geçerek kariyerindeki 13.zaferine ulaştı. Bu arada Checo, geç pit ve tek pit stratejisi de işe yaradı. ve sert lastikler almadan önce ilk stintinde yarışın derinliklerine indi.

Pite yapılan geç ziyaret, son etaplarda Valtteri Bottas‘ı geçmesini sağladı ve sezonun ikinci podyumunu ve RedBull Racing için sezonun ilk çift podyumunu RedBull günün en mutlusu.

Yarışın başında ışıklar söndüğünde Max, hamilton’ı ilk viraja doğru ilerlerken liderliğe çıkarmak için iyi bir çıkış yaptı. Fakat Hollandalı bir hata yaptı ve aracı toparlayamayarak pist dışına taştı. Bu hata Max’in Bottas ve Checo’nun önünde yeniden katılmasıyla Hamilton’ın liderliği çalmasına mal oldu.

Açılış turlarında Hamilton bir boşluk oluşturmaya çalıştı ve dokuzuncu turda Max’ten neredeyse iki saniye fark açtı, Fakat zaten ön lastiklerinin bitmeye başladığına dair şikayet ediyordu. Bu arada Bottas, Hollandalı’nın sadece bir saniye gerisinde kaldı.

Ancak Sergio ilk üçe kalmakta zorlanıyordu ve 10. turda Botttas’ın Mercedes’inin 4.4sn önündeydi.

Bottas, 17. turun sonunda sert lastiklerle pite gelen hamlenin ilkiydi. Takım bir sonraki turda hamlesini yaptı ve Max 2.3’lük bir pit süresi içn sertlikler için pite girdi.

Hamilton’a daha sonra Max’in pitstop’ta bir başarısız zaman kaybı girişimini için zaman çizelgesini zorlaması söylendi. Fakat Max’in Pit stopu temizdi ve henüz pite giremeyen Checo yarış liderliğini almak için geçerken 2.2’lik bir süre ile sert lastiklere geçiş yaptı.

Hamilton P2’ye tekrar katılmalıydı, ancak Max’in dış turu üstündü ve pit şeridinden çıktıkça Max Mercedes’in yanında çıktı ve ilk çizgi üstünlüğüyle virajı geçti.

Bu arada Checo, ilk stintinde uzun süre pistte kaldı ve 24. turun sonuna kadar bu stratejiyi korudu. Ve sert lastikleri aldıktan sonra Bottas’ın 16 saniye gerisinde P4’te yerini buldu.

Hamilton yarış lideri Max’e baskı yapmaya çalışırken öndeki tempo şimdi muhteşem bir şekilde arttı. Hollandalı iyi direndi ancak hem sürücüler hem de Bottas kısa süre sonra radyoda lastiklerinin yarışa dayanmayacağını söyledi.

Max-Attack On Mediums
Ortalarda Maksimum Saldırı© GETTY GÖRSELLERI

Bir süre kedi fare çalıştıktan sonra, Takım Max’i iki duraklı bir yarışa geçmeyi tercih etti ve 32.turda P4’te Checo’nun arkasında yer aldı, ancak hızlı bir şekilde arayı kapatmaya başladı ve kısa süre sonra takım arkadaşını geçti ve Bottas’ı avladı.

44. turda Finn’in DRS menzilindeydi ve Mistral Straight’deki şikanlara girerken Bottas’ın lastikleri taze lastikler karşısında fazla dayanamayacağı için biraz genişlik bırakmak zorunda kaldı. Hata Max’in saldırmasına izin verdi ve Signes’i süpürürken Finn’in yanından tam hızda geçti. Sonra sıra Max’teydi.

Sert bir şekilde kapandı ve iki tur kala Hamilton’ın DRS menziline girdi. Ve 52. turda (53′ ün) o da hamlesini yapmak için şikanı seçti.

Max mükemmel bir çıkış yakaladı ve DRS’nin yardımıyla yarış liderliğini almak için Mercedes sürücüsünün yanından kükredi ve bir turdan biraz fazla bir süre sonra çarpıcı bir zafer kazandı.

Yes Boys!
Evet çocuklar!© GETTY GÖRSELLERI
That's How Teammates Do It
Takım Arkadaşları Böyle Yapar© GETTY GÖRSELLERI

Son stint’inde orta lastiklerdeki temposu sayesinde Max, yeni seti aldıktan hemen sonra belirlenen 1:36.404’lük zamanı sayesinde en hızlı turu toplayabildi.

İlk üç sırada yer alan Bottas, 8.nci başladıktan sonra P5 için 10 puan toplayan sert şarjlı Lando Norris’in önünde P4 ile kaldı.

Norris’in McLaren takım arkadaşı Daniel Ricciardo AlphaTauri’den Pierre Gasly’nin önünde altıncı olurken, Alpine’den Fernando Alonso P8’de yarışı tamamladı. Teklif edilen son puanları sırasıyla dokuzuncu ve onuncu sırada tamamlayan Aston Martin’den Sebastian Vettel ve Lance Stroll aldı.

Max’in galibiyeti ve en hızlı turu onu Hamilton’ın 12 puan önünde 131 puana koyarken, Checo Norris’e karşı üçüncülük farkını 84’e 76 ile sekiz puana çıkardı.

Takımlar Şampiyonası’nda Takım şu anda Mercedes’in 37 puan önünde 215 puana sahip.

Fransa Grand Prix Top 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIM
1Max VerstappenRed Bull Yarış Honda
2Lewis HamiltonMercedes
3Sergio PérezRed Bull Yarış Honda
4Valtteri BottasMercedes
5Lando NorrisMcLaren
6Daniel RicciardoMcLaren
7Pierre GaslyAlphaTauri
8Fernando AlonsoAlpine
9Sebastian VettelAston Martin
10Lance GezintisiAston Martin

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir