Takımlar Şampiyonası kupası Milton Keynes’e geri döndü

0

Dokuz uzun sezonun ardından, Takımlar Şampiyonası kupası Milton Keynes’e geri döndü ve hepsi dikkat çekici RB18’e,

Max ve Checo’nun olağanüstü performanslarına ve Takımın en etkileyici bir şekilde bir araya getirilmiş kampanyalarından birine bağlı. İşte nasıl yapıldı.

Bir şampiyonluk galibiyetinin hikayesi kaçınılmaz olarak büyük sayılarla yazılır – galibiyetler, direkler, podyumlar ve puanlar. Ancak istatistiklerin arkasında, bir takımın dünya şampiyonluğu kazanmasına ilerlemesi her zaman daha nüanslıdır ve en üst düzeyde faaliyet gösteren yüzlerce adanmış profesyonelin çabalarının damıtılmasıdır.

RB18 Yaşlanıyor

9 Şubat’ta Takım, RB18’in çevrimiçi hayran tarafından barındırılan lansmanı ile 2005’teki F1 çıkışından bu yana ilk tamamen temiz sac araç tasarımını açıkladı.

“Geçen yıl başardıklarımızın üzerine inşa etmeyi hedefliyoruz,” diyor Takım Patronu ve CEO Christian Horner. “Büyük bilinmeyen, bu düzenlemelerle ilgili bir şeyi kaçırdık mı ve başka biri bir yürüyüşü çaldı mı?”

Cevap kesin bir hayırdı. Barselona’daki ilk testte RB18 sessiz başladı, ancak günün sonunda Ferrari’yi erken tempo belirleyicileri zorluyordu. Bahreyn’deki ikinci testin sonunda Max, muhtemelen şampiyonluk rakibi Charles Leclerc’ten saniyenin neredeyse onda yedisini daha hızlı koştu.

Önümüzde bir maraton varken, en erken sıcaklıkların RB18’in takımı mücadeleye sıkı sıkıya sokabileceğini gösterdiği açıktı.

Ve sonraki 20 yarış boyunca, takımın RB18’in performansını sürekli olarak iyileştirme yeteneği, unvanı güvence altına almaya yardımcı oldu.

İlk olarak, takımın 2018 Azerbaycan Grand Prix’sinden bu yana ilk çift DNF’sini Bahreyn’deki açılış turunda yaşamasına neden olan diş çıkarma sorunlarının ortadan kaldırılması geldi.

Max, Avustralya’da bir kez daha kenara çekildi, ancak bundan sonra RB18, şampiyonluk bayrağına neredeyse kusursuz bir şekilde koştu, diğer tek teknik sorun DRS ve Checo’yu sadece yedi turdan sonra Kanada Grand Prix’sinden çıkaran bir hidrolik problemiydi. Gerçekten de, Montreal’deki 9. turun ardından RB18, Pazar günleri hiçbir ritmi kaçırmadı.

Checo Miami'de Kenara Taşıyor
Checo Miami’de Kenara Taşıyor© Getty Images

Başarıyı Geliştirme

Daha sonra, RB18’i ilk yarışlarda hızlı bir yarışmacıdan baskın bir şampiyonluk kazananına götüren araç gelişmeleri geldi. Fabrikada ana odak noktası ağırlığı azaltmaktı.

Daha büyük jantlar ve lastikler, güçlü çarpışma yapıları ve çok sayıda diğer ince ayar içeren tamamen yeni 2022 teknik düzenlemelerinin bir yan ürünü, otomobillerin doğası gereği en az 798 kg’a kadar, 2021’den 46 kg daha fazla ağır olmasıydı.

Sezonun ilk yarısında takım, RB18’in doğal olarak daha hızlı olmasının yanı sıra, aniden daha fazla denge ve kurulum seçeneğinin mevcut olduğu sonuçla fazlalığın çoğunu başarılı bir şekilde geri aldı.

Ağırlığın azaltılması ve daha doğrudan bir ön uçun sağladığı lastik aşınması avantajlarını da ekleyin ve sezonun ikinci yarısında RB18 sadece rekabetçi değil, aynı zamanda tempoyu da belirliyordu. Öyle ki muhteşem bir Belçika Grand Prix galibiyetinden sonra Max, aracın “raylarda” olduğunu ve “tüm hafta sonu boyunca inanılmaz” olduğunu söyledi.

Teknik Direktör Pierre Wache, Monza’da RB18’in “her pistte verimli hale getirildiğini ve pist verimliliği arttığında aracımızın diğerlerine kıyasla daha iyi çalıştığını” söyledi.

Spa'da Kıvılcımlar
Spa’da Kıvılcımlar© Getty Images

“Bence araç, yeni düzenlemelere uyum sağlama şeklimiz, mühendislik ekibi, katılan herkes tarafından olağanüstü bir performans oldu.” “Bence bu şimdiye kadar sahip olduğumuz en güçlü teknik ekip.”

Dinamik İkili

Max’in inanılmaz sezonu ve üst üste ikinci şampiyonluğuna olan yolculuğu iyi belgelenmiştir (hatta burada kendimiz bile yaptık). Galibiyetler ve podyumlar kataloğu, takımın beşinci Takımlar tacına yürüyüşünü destekledi.

Ancak Hollandalı’nın takım arkadaşının katkısı küçümsenemez. Sezonun ilk yarısında Checo, Max’in erken güvenilirlik sorunlarından daha fazla etkilendiği ve 25 puan aldığı için ilk üç yarışta 30 puan alarak liderliği ele geçirdi.

Ancak Checo’nun en iyi anları büyük yarışlarda yaşandı. Monako zaferi, solan lastikler konusunda Meksikalı pilotun Ferrari’nin Prenslik’teki ilk zaferini elde etmesi için yaptığı bir meydan okumayı ustalıkla engellediği için savunma yarışlarında bir çalışmaydı.

Checo, bunun 2022’nin “en özel” yarışı olduğunu düşünürken, Singapur’daki zaferi belki de daha etkileyiciydi.

“Hiç şüphesiz kariyerinin en iyi itici gücü,” dedi Christian ıslak-kuru galibiyet için. “Zorlu koşullar, startı çivilemişti, kendini yarışa dahil etmişti, ara lastiklerine bakıyordu, gelen ve giden güvenlik araçları, yeniden başlıyordu ve her zaman kontrol altındaydı, süper havalıydı.” Dünya standartlarında.”

Birkaç Rodeo Boğası COTA'da Gevşedi
Birkaç Rodeo Boğası COTA’da Gevşedi© Getty Images

Checo sadece 2022’de birden fazla kazanan olmakla kalmadı, Max’in şampiyonluk yarışında yine mükemmel bir müttefikti. Japonya Grand Prix’sinde Meksikalı, Charles Leclerc’i yarışın son etapları boyunca zorladı ve taciz etti ve sonunda Ferrari sürücüsüne aşınmış lastiklerinin sınırlarının ötesine geçmesi için baskı yaptı.

Ferrari sürücüsü son şikanı kesti ve Checo’yu P2’ye taşıyan beş saniyelik bir zaman cezası aldı ve Max’e unvanı almak için ihtiyaç duyduğu puan farkını Leclerc’e verdi.

Austin’deki kritik Takımlar şampiyonluğu hafta sonu öncesinde Checo, takımın 619 puanının 253’ünü topladı ve F1’deki en iyi sezonu için iki galibiyet ve dokuz podyum finişi elde etti.

Hassas Pit Stoplar

Sürücüler, Takımın onur mücadelesinde mızrağın ucu olsa da, garajdaki Yarış Ekibinin çabaları olmadan hücumları oldukça hızlı bir şekilde duracaktı ve 2022’de bir kez daha takım, yarışların tam olarak yürütüldüğünden emin olmak için oyunlarının zirvesindeydi.

Austin’deki 19. Tur öncesinde takım hala 2022’nin en hızlı dört pit stopunu elinde tutuyordu. Ağacın tepesinde, Checo’nun Hollanda Grand Prix’sinde yumuşak lastiklerden orta lastiklere geçiş yaptığı 14. turda, Oracle dışındaki en hızlı Red Bull Racing pit stopundan tam 0.11 sn daha hızlı olan 2.09 sn ile elde edildi.

Bu kritere ek olarak, takım Checo’yu Monza’da iki kez 2.2 saniyenin altında ve Macaristan’da 2.19 saniyede pite alarak üst üste beşinci sezon için DHL En Hızlı Pit Stop Ödülü’nde lider oldu.

Bu Durakları Parçalayan Çukur Boğaları
Bu Durakları Parçalayan Çukur Boğaları© Getty Images

Saldırı Planı

Şampiyonluk bulmacasının son parçası, Takımın sezon boyunca kilit yarışlarda rakiplerini düşünme yeteneğinde yatıyor.

Belki de bu taktiksel üstünlüğün en iyi örneği Macaristan Grand Prix’sinde geldi. Yarış öncesinde nemli koşullar nedeniyle takım, Max’in gridde 10. sıradan, Checo’nun ise P11’den başlamasına rağmen her iki sürücüyü de yumuşak lastiklerle çalıştırmayı tercih etti.

Her iki sürücü de kırmızı bantlı lastikleri yakabildiği ve hızlı bir ilerleme kaydedebildiği için kararın ustaca bir vuruş olduğu ortaya çıktı. Takım daha sonra yarışın ikinci yarısında taktikleri dikte edebildi ve Max, Lewis Hamilton’ın yedi saniye önünde galibiyeti aldı ve baş rakibi Charles Leclerc altıncı oldu.

“Strateji zaferimizde büyük rol oynadı,” dedi Christian yarıştan sonra. “Sert lastikle başlamamız gerekiyordu ancak ortam koşullarının bir sonucu olarak işleri değiştirdik.”

Max, “Tüm doğru çağrıları yaptık, bazı iyi aksaklıklar oldu ve genel olarak Takım olarak harika bir iş çıkardık” dedi.

Max’in Zandvoort’taki galibiyeti de, takımın Max’i 12 tur kala liderlikten pite almak gibi zor ama sonuçta başarılı bir çağrı yaptığı stratejik açıdan karmaşık bir olaydı. Bu hamle onu her iki Mercedes’in de arkasına koydu, ancak hız ve kavrama ile donanmış Hollandalı, her ikisini de elden geçirmeyi ve zafer kazanmayı başardı.

Christian, “Bu büyük bir çağrıydı, ama doğru olanıydı, daha iyi lastikte olmayı tercih ederdik” dedi.

“Takım son derece yüksek bir seviyede çalışıyor ve Milton Keynes’te görmediğiniz tüm destek ve çabalar böyle bir zaferi mümkün kılıyor. Sonuç olarak, harika bir takım performansıydı.”

Çukur Duvarında, Y'all
Çukur Duvarında, Y’all© Getty Images

Çak bir beşlik

Genel olarak, Takımın beşinci İnşaatçılar unvanına ilerlemesi, parçaların toplamının bütünden daha büyük olduğunun açık bir örneğiydi.

Ve bu kurucu parçaların durdurulamaz bir şampiyonluk gücü oluşturmak için nasıl bir araya geldiğinin en iyi özeti, belki de Max’in Singapur Grand Prix’sinde Sürücü tacını sarmak için ilk şansı öncesinde konuşan Christian’dan geldi.

“Takım, 2022 tasarımına geç kalarak inanılmaz bir iş çıkardı ve sezonun başında Ferrari kadar rekabetçi olmayan rekabetçi bir araçla ortaya çıktı.”

Ve elbette, hem Bahreyn hem de Avustralya’daki ilk sorunlar bizi geri plana attı. Ancak hiç kimse eldeki hedefe odaklanmayı kaybetmedi. Ekip olarak etkili olduk, operasyonel olarak birlikte olduk. Stratejik olarak keskin davrandık ve bunu başardık.”

Ve nasıl. Takımlar kupası dokuz sezondur ilk kez Milton Keynes’e geri döndü, Takım 2013’ten bu yana ilk şampiyonluğunu ikiye katladı ve gelecek inanılmaz derecede parlak görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir