Şampiyona lideri Max, Mercedes’ten Lewis Hamilton’ı saniyenin neredeyse onda üçüyle yenerek paul Ricard’da yarın yapılacak Fransa Grand Prix’sinde pole pozisyonunu aldı.

Checo, Mercedes’in Valtteri Bottas’ı tarafından dar bir şekilde yenilerek üçüncü sıraya yükseldikten sonra ikinci sıranın arkasındaki gridde sıraya girecek.

S1

Getting Set For Qualifying
Elemeler İçin Ayarlanıyor© GETTY GÖRSELLERI

Elemelerin açılış bölümü neredeyse başlar başlamaz kırmızı bayrakla durakladı. AlphaTauri’den Yuki Tsunoda, ilk zaman turunun başında birinci virajın solunda çok fazla kerb almaya çalıştı ve çıkışta bir oversteer çıtçıtı alınca geriye doğru döndü ve ikinci virajda bariyerlere çarptı. Etki şiddetli değildi.

Ancak vitesi olmadığını bildirdikten sonra, yarış kontrolü üç dakika kala seansı durdurmayı seçti.10 dakikalık bir gecikmeden sonra aksiyon devam etti ve Max 1:31.001’lik bir turla zaman çizelgesinin üstüne atladı ve Bottas’ın 0.668sn gölgede kaldı.

Checo daha sonra finliyi takım arkadaşı Lewis Hamilton ve AlphaTauri’den Pierre Gasly’nin önünde üçüncü sıraya çekmek için çizgiyi geçti.

Hamilton daha sonra ikinci bir denemeye gitti ve 1:31.237’lik iyileştirilmiş bir süreyle Checo’yu tekrar P3’e geri itti.

Williams’ın Nichola Latifi’si, Alfa Romeo’dan Kimi Räikkönen, Haas’ın Nikita Mazepin ve Aston Martin’den Lance Stroll’ün sıralamanın diğer ucunda kendilerini son koşular öncesinde düşme bölgesinde buldular.

Ancak hiçbiri elemelerden kaçma şansına sahip değildi, ancak seansın son dakikasında Haas’tan Mick Schumacher altıncı virajda gitti. Kırmızı bayraklar bir kez daha iyileştirme girişimlerini engellerken görüntülendi.

Q2

Max To Start On Mediums Tomorrow
Max Yarın Ortalarda Başlayacak© GETTY GÖRSELLERI

Q2’de kalan alanın çoğu orta lastiklere yöneldi ve ilk koşularda Checo başlangıçta 1:30.971’lik bir turla ilk sırayı aldı, ilk zaman turunun ardından P6’ya oturan Max, Hamilton’ın önünde, zamanını bir saniye uzattı ve daha sonra 1:30.959’luk turuyla zirvede yer aldı.

Hem Boğalar hem de Mercedes sürücüleri son koşuya çıktılar, ancak Bottas ve Hamilton bir orta lastik ile, Bottas 1:30.735’te zirvede yer alırken, hem Checo, hem yumuşaklarda hem de Max, ortalarda, final sektöründe turlarından geri döndü ve çift ilk turları sayesinde sırasıyla P3 ve P4’te geçti.

Q2’nin sonunda elenen Alpine’den Esteban Ocon, P10 McLaren’dan Daniel Ricciardo’nun onda birinin biraz üzerinde yarışı tamamlarken, Aston Martin’den Sebastian Vettel P12’de Alfa Romeo’dan Antonio Giovinazzi ve Williams’tan George Russell’ın önünde yer aldı.

Q3

Q3 Max’in ilk koşularında erken bir avantaj yakaladı ve 1:30.325’lik bir turla geçici bir pole iddiasında bulundu, P2’ye giren Hamilton’ın saniyenin neredeyse onda dördü. Checo, P3’ü Bottas’ın onda ikisinin biraz altında yakaladı.

Max Picks Up Pole In France
Max Fransa’da Pole Aldı© VLADIMIR RYS

Ancak son koşuların Hollandalı için rahat bir yürüyüş olacağına dair herhangi bir düşünce varsa, Max istedikleri gibi bir sonuç almamaları için yine üzerine düşeni yaptı ve baş şampiyonluk rakibi son koşularda seviyeyi tekrar yükseltti.

Çift mor sektörler ilerledi ancak Max bitiş çizgisini geçtiğinde 1:29.990’lık kavurucu bir zaman dilimiyle Hamilton’ın 0.258’lik önündeydi ve beşinci kariyer pole pozisyonu Red Bull sürücüsüne aitti.

Checo pistte Max’in hemen arkasındaydı ve 1:30.445’lik bir süre ona ön sıra umudunu verebilirdi. Ancak hem Hamilton hem de Bottas Meksikalının önünde yer alabildiler P4’e Ferrari’den Carlos Sainz, AlphjaTauri’den Pierre Gasly ve Charles Leclerc’in ikinci Ferrari’sinin önünde başlayacak.

Lando Norris, McLaren için P8’de Alpine’den Fernando Alonso ve Daniel Ricciardo’nun ikinci McLaren’ı önünde başlayacak.

Max Verstappen

Max Verstappen “Burada, performans açısından favorimiz olmayan bir pistte direğe koyabilmek, takım için çok umut verici ve büyük bir destek. Gerçekten beklemiyorduk, bu yüzden tabii ki çok mutluyum.

Her şey tüm hafta sonu boyunca gerçekten iyi çalışıyor ve bugünden düne kıyasla bile sıkı çalışma ve kurulumu en üst düzeye çıkarma yoluyla iyi bir gelişme yaptık.

Burada gerçekten pole’de olmayı beklemiyorduk, bu yüzden tabii ki çok mutluyum.

Max verstappen

Birini çevirmek için uzun bir yol var, bu yüzden yarın iyi bir başlangıç yapmamız gerekiyor ve kesinlikle çok yakın olacakları kesin.

Thumbs Up For The Fans
Fanlar İçin Başparmaklar Yukarı© GETTY GÖRSELLERI

Max Verstappen “FP3’den sonra kendime güveniyordum, ancak nerede olduğunuzu veya diğer herkesin Elemelerde ne getireceğini asla bilemezsiniz, bu yüzden şimdiye kadar bu performansla çok mutlu olmalıyız.

Birini çevirmek için uzun bir koşu var, bu yüzden yarın iyi bir başlangıç yapmamız gerekiyor ve kesinlikle çok yakın olacakları kesin ama FP2’deki uzun koşu tempomuz iyi görünüyordu, bu yüzden başka bir sıkı savaş bekliyorum.”

Sergio Perez

Sergio Pérez “Ön sırayı kilitlemenin mümkün olduğunu düşündüğüm için ideal bir sıralama değildi, ancak ne yazık ki son Q3 koşumda bana oldukça fazla tur süresine mal olan bir hata yaptım.

Doğru yöne gidiyorduk ve araçla kendimi rahat hissediyordum ama yarın önemli olduğu zaman ve sıralama turlarındakinden daha iyi yarış tempomuz var, bu yüzden gerçekten karışımda olmalıyız.

Mercedes ile çok yakın olacak, bu yüzden ilk turdan itibaren baskı uygulayacağım.

Yarın önemli olduğu zaman ve sıralama turlarındakinden daha iyi yarış tempomuz var, bu yüzden gerçekten karışımda olmalıyız.

Yarışın lastik yönetimine kadar ineceğini düşünüyorum, umarım o alanda Mercedes’i geride bırakabiliriz.

Sergio Pérez“Başlangıçlarım iyiydi, bu yüzden plan çizgiden birkaç pozisyon çıkarmak ve takım için eve 1-2’lik bir getirmek için yarışı oradan yönetmek. Yarışın lastik yönetimine kadar ineceğini düşünüyorum, bu yüzden umarım o alanda onlardan daha iyi performanslayabiliriz ama her halükarda taraftarlar için çok eğlenceli olacak ve şimdi sadece yarını dört gözle bekliyorum!”

Christian Horner

“Bugün Max’ten bir başka harika performanstı ve Fransa’daki ilk pole pozisyonumuzu aldığını görmek harika. Birlikte hafta sonu boyunca arabayı geliştiriyoruz ve Checo’nun da orada olması, Bakü zaferinden gelen ivmeyi geliştirmek, harika bir Takım performansı.

Pole’den başlamak kesinlikle bize güven veriyor ama Mercedes’in yarın çok rekabetçi olmasını bekliyoruz.

Pole’den başlamak kesinlikle bize güven veriyor ama Mercedes’in yarın çok rekabetçi olmasını bekliyoruz.

Christian Horner

Bu devre son yıllarda Mercedes için böyle bir kale oldu, bu yüzden onları burada yenip yenemeyeceğimizi görmek önemli olacak.

“Bu devre son yıllarda onlar için çok büyük bir kale oldu, bu yüzden onları burada yenebilir miyiz görmek önemli olacak. Bu şampiyonada çok şey söz konusu ve gidilecek çok yol var ama tüm Takım inanılmaz derecede iyi çalışıyor.

Takım gerçekten uzun saatler harcıyor ve Mercedes’e baskı yapmak için bir birim olarak bir araya geliyor ki bunu görmek olağanüstü.

Önden başlayan iki arabaya sahip olmak da bize yarışta farklı stratejik seçenekler sunuyor ve bu yüzden tüm temelleri yapmak ve temiz başlangıçlar yapmak, hızlı pit stoplar yapmak ve iyi bir strateji yapmak bizim için önemli olacak.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Fransa Grand Prix Elemeleri İlk 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIM
1Max VerstappenRed Bull Yarış Honda
2Lewis HamiltonMercedes
3Valtteri BottasMercedes
4Sergio PérezRed Bull Yarış Honda
5Carlos SainzFerrari
6Pierre GaslyAlphaTauri
7Charles LeclercFerrari
8Lando NorrisMcLaren
9Fernando AlonsoAlpine
10Daniel RicciardoMcLaren

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir