Yarış Değiştiren Anlar – 2023 Suudi Arabistan Grand Prix

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın ikinci turundan dudak uçuklatan anlar.

Peki, bu sezonun en iyi başlangıçlarından biri değil mi? Tamam, biraz önyargılı olabiliriz, ancak takım için arka arkaya bir-iki finiş ve sürücüler için birer galibiyet var. İşte yarışı yapan anların özeti…

Uygulamada En Güçlü Başlangıç

Hafta sonu, Serbest Alıştırma oturumlarında harika bir başlangıç yaptı. Üç seanstan Bulls, P1 ve P2’yi ikisinde bitirdi ve en düşük yer FP3’de Checo için P2 idi, sadece 0.091 saniye ile mükemmel bir Serbest Uygulama süpürmeyi kaçırdı.

Max RB19'undan Dışarı Çıkıyor
Max RB19’undan Dışarı Çıkıyor© Oracle Red Bull Yarışı

Maksimum için Eleme Sıkıntıları

Hafta sonu takım için her şey yüksek değildi. Hem Max hem de Checo’nun Q1’de rakipsiz görünmesinin ardından, Max’in aracı ilk uçuş turunda yavaşladığında sıralama turlarının ikinci bölümünde her şey değişti.

Max hızlı bir zaman harcıyordu, ama sonra RB19’u aniden yavaşlamaya başladı. Çukurlara geri dönebildi, ancak arabasını garaja geri itmek zorunda kaldı.

Seansa hala yedi dakika kalmıştı ama Max’in sıralama turları sona ermişti. Tahrik mili ile ilgili bir sorun olduğu ortaya çıktı, ancak Takım araç yarışını Pazar günü için hazırlamayı başardı.

Checo için İki İçin İki

Sergio’nun sokak pistleri söz konusu olduğunda adam olduğu hakkında çok fazla konuşma yapıldı ve Q3’te kariyerinin ikinci pole pozisyonunu ve Cidde’deki ikinci pole pozisyonunu aldı.

Zamanı geçen yıla göre 0.065 sn daha yavaştı, ancak P1’in gridde yer aldığını iddia etmek için yeterliydi.

Cidde'de Meksika Zaferi
Cidde’de Meksika Zaferi© Getty Images

Geri Bırakmak Önemli Değil, Sergi A

Geçen yıl Spa Max’te P14’te başladı ve galibiyeti almayı başardı. P15’ten başlayarak Cidde’de bir adım daha ileri gidebilir miydi? Işıklar söndüğünde Max, ilerlemeyi oldukça zor buldu ve birkaç tur boyunca hareket etmedi, ancak kısa bir süre sonra liderlik tablosunda yükselmeye başladı.

Beşinci turda P11’e yükseldi. 14. turda onu P6’da gördü ve 50 turluk yarışın yarısına gelindiğinde P2’ye kadar yükseldi ve önündeki tek araç takım arkadaşı Checo’ydu.

Sergio o noktaya kadar beş saniyelik bir liderlik kurmuştu ve yakalanamazdı, ancak Max bitmedi. Son turda yarışın en hızlı turunu attı ve bu da onu sürücüler şampiyonası sıralamasında en üst sırada tuttu.

Geri Bırakmak Önemli Değil, sergi B

Max, sıralamada tekrar yükselebilecek tek Boğa değil. Yarışın başında gridde ikinci olan Fernando Alonso, Checo’nun önüne geçmeyi başardı. Meksikalı yine de sinirini tuttu ve Aston Martin’in bir saniye içinde kaldı.

Yarışın dördüncü turunda, DRS ile Checo hamlesini yaptı ve Alonso’nun önüne geçmeyi başardı. Oradan arkasına bakmadı ve sekiz tur sonra Checo, P2’den üç saniyeden fazla bir süre sonra geri çekilmeyi başardı.

18. turda kısa bir an için hepimiz nefesimizi tuttuk, Güvenlik Aracı’nın Checo’nun kazanma şansını mahvettiği geçen yıla geri dönüşler yaptık. Ama gerçekten de tek bir nokta bile kaybetmeden çukurlara girip çıkabileceğinden şüphemiz yoktu.

Güvenlik Aracı sona erdiğinde Checo mükemmel bir şekilde uzaklaştı ve DRS tekrar aktif olduğunda, yolda ve yakalanamazdı ve beşinci kariyer galibiyetini topladı.

Maksimum Puan

Sezonun ikinci bir-iki bitişi ve Max’in En Hızlı Tur puanını toplaması, Boğalar için sezona neredeyse mükemmel bir başlangıç oldu. Şimdiye kadar düşen tek puan, takımın Bahreyn’deki En Hızlı Tur puanını toplayamamasıydı.

Bu, Takım tarihindeki en iyi başlangıç ve takımlar şampiyonasına 49 puanla liderlik ediyorlar. Ancak, daha 21 yarış var – Avustralya’yı sabırsızlıkla beklediğini açıkladı takım

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?