Sıradaki gelsin Meksika Gp’si

0

Bu hafta sonu Amerika’da düzenlenen şampiyonanın üç turunun ikincisi yapılacak. Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’lerinden sonra sıra Meksika’da,

Austin’deki yarış gibi, bir yıl aradan sonra takvime geri dönüyor.

Tarihi devre. Yarış her zaman Mexico City’de, yıllar içinde adında ve düzeninde değişikliklere uğrayan aynı pistte yapıldı.

Autódromo Hermanos Rodríguez, megalopolisin merkezine çok uzak olmayan büyük Magdalena Mixhuca spor kompleksi içinde yer almaktadır.

Pist ilk sektörde uzun bir düzlükte yer alırken, ikincisi daha teknik. 2015’te yapılan değişikliklerden önce, son bölümde Peraltada son viraj olarak yer aldı, 10 derece bankacılık yapan İspanyolca’da ‘yükseltildi’ anlamına gelen isim.

Yarış 23 yıl aradan sonra takvime döndüğünden beri, pist kapsamlı revizyonlardan geçti ve en önemlisi bu son sektörde oldu.

Peraltada şimdi çok yavaş bir stadyum bölümüne, sürüş açısından daha az talep gören Foro Sol’a değiştirildi, ancak izleyicilere arabaları düşük hızda yakından görme şansı veriyor.

Arabalar çok yüksek tribünler arasında geçer, genellikle kokpitteki sürücülerin bile duyabileceği kadar çok gürültü yapan fanlarla doludur.

4.304 kilometrelik turda 17 viraj var ve üç DRS bölgesi var. Yarış, 305.354 km’ye eşdeğer 71 tur üzerinden geçiyor.

Seyrek atmosfer. Meksika etkinliğinin önemli bir özelliği rakımıdır: yarış deniz seviyesinden 2.285 metre yükseklikte rekor bir seviyede çalıştırılır ve havayı daha nadir hale getirir, böylece oksijen yoğunluğu ve konsantrasyonu deniz seviyesinde bunun yaklaşık% 75’idir.

Bu, güç ünitesinden başlayarak, lastiklerin soğutularak iç bileşenler gibi aracın çeşitli alanlarını etkiler.

Rarified hava ayrıca motorda yanma için gerekli oksijeni sağlamak için turbo kompresörden daha fazlasını gerektirir ve bu bileşen üzerindeki stresi artırır.

Aerodinamik açıdan, sürüklemedeki azalma, 1.310 metre uzunluğundaki ana düzlükte, monako’da kullanılana benzer bir aero konfigürasyonunda koşmalarına rağmen, otomobillerin 360 km / s’nin üzerindeki hızlara ulaşabileceği anlamına gelir. Aslında, aerodinamik downforce deniz seviyesinde olacağının yaklaşık% 75’idir.

39. Meksika Grand Prix’sinde ortalama sollama hareketi sayısı. En çok 1990’da Alain Prost’un kazandığı yarışta en az 70 pozisyon değişikliğiyle geldi, en düşük sayı ise sadece 24 olduğu 2017’de geldi.

Program. İlk serbest antrenman seansı için Cuma günü yerel olarak 11.30’da (18.30 CET) ilk kez piste çıkıyor ve ikincisi 15’te (22 CET) gerçekleşiyor. Üçüncüsü Cumartesi günü saat 11’de (18 CET) ve grid pozisyonları 14 (21 CET) olarak belirleniyor. Meksika’da düzenlenecek 21’inci Formula 1 Dünya Şampiyonası Grand Prix’si 7 Kasım Pazar günü saat 13’te (Tsİ 20.) başlıyor.

Meksika Hakkında kısa birkaç bildi.

15. GsyİH’ya (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) dayalı olarak, Uluslararası Para Fonu’na göre ülkelerin ekonomik derecelendirmeleri listesinde Meksika’nın işgal ettiği pozisyon. En büyük kazanç kaynağı petroldür ve ülke, çok az sayıda milli otomobil üreticisine sahip olmasına rağmen Çin, ABD, Japonya, Hindistan ve Almanya’dan sonra dünyanın en büyük altıncı otomobil üreticisidir. Ancak birçok Avrupalı ve Amerikan şirketinin burada fabrikaları var.

186. Mexico City’deki müze sayısı, onu küresel ölçekte Londra’nın ardından ikinci plana atıyor. En popüler altısı Templo Belediye Başkanı Müzesi, Pulque Müzesi, Palacio de Bellas Artes, Zapato Müzesi ve Frida Kahlo müzesidir.

 Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix'lerinden sonra sıra Meksika'da, Austin'deki yarış gibi, bir yıl aradan sonra takvime geri dönüyor.

Meksika Grand Prix’si: gerçekler ve rakamlar

Mevcut Ferrari Formula1 sürücüsünün Meksika’daki en iyi bitirme pozisyonu, Charles Leclerc, 2019’da pole’den başldı. Carlos Sainz, Autodromo Hermanos Rodriguez’de fazla şans buladı ve henüz burada bir puan tanışamadı.

Elektrik sorunuyla durmadan önce 2018’de sekizinci sıradaydı. İki Meksikalı Scuderia için yarıştı, Rodriguez kardeşler.

Uzun bir süre Formula 1’de yarışan en genç sürücü rekorunu elinde tutan Ricardo, ilk kez 1961 İtalya Grand Prix’sinde 19 yaşındaydı. Pedro, 1965 ve 1969’da Amerika Birleşik Devletleri GP’de iki kez beşinci oldu.

Ferrari İstatistikleri Meksika GP

İlk kez 1963 (J. Surtees ret.; L. Bandini ret.)

2 sefer kazandı (%10,53)

Pole pozisyonları 3 (%15.79)

En hızlı turlar 5 (%26,31)

Toplam podyum 11 (%19,30)

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir