Ferrari Sürücü Akademisi Espor Takımı, F1 Esports Series Pro Championship’in ikinci turunun iki gününde iyi bir ilerleme kaydetti.

İlk gün bazı yüksek ve düşük seviyelerdeyken, Perşembe günü takım galibiyet peşindeydi ve sezonun ilk podyumunu garantiledi.

Bu sadece bir güven artırıcı değildi, aynı zamanda takımın ilk turun hayal kırıklığından bu yana doğru yolda olduğunu gösterdi, ancak hala gidilecek bir yol ve FDA Espor Takımı’nın belirtilen hedefi olan zirveye ulaşmak için yapılacak çok iş var.

İlk gün. Çarşamba günü Silverstone ve Monza ikinci turun zeminini oluşturdular ve yine takım kendi ellerinde bir mücadeleye tutuştular.

Silverstone’da Brendon Leigh 10. Ancak, her ikisi de sırasıyla altıncı ve onuncu bitirmek için yarışta klas bir performans sergilediler.

Monza elemeleri, kronometrede belirgin olmasa bile gerçek ilerlemenin ilk belirtilerini gösterdi. Her iki sürücü de ön koşucu olma potansiyeline sahipti, ancak hatalar Q3’e geçemedikleri anlamına geliyordu.

Yarışta bunu telafi etmeyi umuyorlardı, ancak Brendon dokuzuncu sırada yatarken bir çarpışmaya karıştı, liderlere kapanışta harika bir iş çıkaran David ise Red Bull’da Frederik Rasmussen ile çarpışması nedeniyle ceza almak zorunda kaldı ve bu da onu dördüncülükten 15.nciliğe

Talih değişikliği. Son olarak, Spa-Francorchamps’taki yarış koşusunda David ve Brendon, elemelerden potansiyellerini en iyi şekilde çıkarmayı başardılar.

İkisi de Tonizza’nın sezonun ilk direğini almasıyla Q3’e geldiler. David, Orta Seviye yerine Wets’te başlamayı seçti ve bu işe yaramadı, bu da onu avucunun içinde olan kazanma şansını elinden aldı.

İtalyan sürücü lastik değiştirmek için pite alarak tepki verdi ve son turda Marcel Kiefer’e (Red Bull) moral artırıcı bir pasla üçüncü sırada bitirmek için dişlerinin arasındaki bitle havalandı. Brendon bir kez daha bir çarpışmaya yakalandı ve bu da onu bir düzene düşürdü.

Şampiyonluk. İki gün boyunca olumlu işaretler vardı, ama bu sıralamaya yansımıyor. David 28 puanla dokuzuncu, Brendon 20 puanda 11. olurken, Jarno Opmeer (Mercedes) 101 puanla lider, bu turda 87 puanla Lucas Blakeley (Aston Martin) ve bu turda yarışların galibi, Silverstone’da Rasmussen ve Monza’da Spa-Francorchamps ve Kiefer sırasıyla 78 ve 62 puanda.

Takımlar klasmanında FDA Espor Takımı 48 puanla altıncılığa yükseldi ve Mercedes ve Red Bull 140 puanda lider.

Bir sonraki tur 24 ve 25 Kasım’da Portimão, Zandvoort ve Circuit of the Americas’daki (Austin) yarışlarla.

David Tonizza

“Bu turda çok zorlu yarışlar. Silverstone’da harika bir yarış geçirdik, birçok sollama vardı ama iyi bir sonuç almak için yeterli değildi. 

Monza’da P4’e geri kazanmayı başarmıştım ama bir çarpışma yaşadım ve cezalandırıldım, bu yüzden sonuç için utanç verici. 

Spa’daki son turda pole’den başladığım görüldü ve ne yazık ki strateji konusunda gerçekten şanssızdık, ancak yarışın en iyisini yaptık ve bir podyumla geldik!”

Brendon Leigh

“Silverstone’da P10’a başladık ve mükemmel bir strateji sayesinde P6’nın birçok pozisyon oluşturmasını bitirdik, bu yüzden yapabileceğimizin en iyisi bu. 

Monza özel bir yarış olmalıydı, Ferrari için ev yarışı ama benim tarafımda sonunda duvara konduğum için şanssızdım, bu yüzden P19’u bitirdim, ancak iyi bir tempomuz vardı. 

Spa için, yarışın başlangıcı için şiddetli yağmur vardı. P8’e başladık, ama sonra hava hızla değiştiği için strateji konusunda çok şanssızdım, bu yüzden pit stratejisinden yakalandık. Bir sonrakine!”

Marco Matassa, Takım Müdürü

“Sezonun ikinci turundan ilkinden tam olarak aynı puanla uzaklaştık. Ancak, son iki gün içinde açıkça görülecek olan şey, tüm ekip tarafından daha iyi sergilenen daha iyisini yapmak için açık bir arzuydu.

Sıralama turlarında ilerleme kaydettik ve Silverstone’daki 1. yarıştaki kötü performansın ardından, sim sürücülerinden gelen sadece birkaç hata Monza’da ön sıraya çıkmamızı engelledi. 

İkinci gün, David için bir direk ve Brendon ile sekizinci, son iki haftada ne kadar çok şey yaptığımızı gösterdi.

Yarışlarda öndeydik, Brendon Silverstone’da beş sıra yükseldi ve David Spa-Francorchamps’taki ilk podyumumuzu garantiledi.

İlk iki takımın klasmandaki liderliği göz önüne alındığında yeterli değil, ancak doğru yönde gidiyoruz ve bu bizi daha da iyisini yapmaya teşvik etmeli. 

Serinin yarısındayız ve daha altı yarış var ve gelişmeye devam etmek için her şeye sahip olduğumuza inanıyorum. Vites yükseltmemiz gerekiyor ve bunun bir sonraki turdan başlayarak gerçekleşmesini bekliyorum.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir