Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın ikinci üçlü başlığı

0

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın ikinci üçlü başlığı, Spa-Francorchamps’tan Hollanda’daki Kuzey Denizi kıyısındaki Zandvoort pistine kadar 300 kilometre kuzeyde

1985’teki son ziyaretinden 36 yıl sonra takvime geri dönüyor. Bu uzun boşluğa rağmen, mevcut sürücülerin neredeyse tamamı burada junior formulae ile yarıştı.

Devre 4.259 kilometreyi buluyor ve neredeyse sahilde olması, rüzgarın genellikle yüzeyinde oldukça fazla kum estirmesi zorluğu da beraberinde getiriyor.

Pist önemli ölçüde tırmanış ve düşüş ve birkaç bölüm izleyicilerin favorisidir. Kesinlikle söz etmeye değer Tarzan köşesi veya yerel dilde Tarzanbocht, start-finish düzlüğün sonunda keskin bir sağ saç tokası, hafifçe eğimli.

Gilles Villeneuve’ün 1979 yarışında Alan Jones’un dışına geçmesi inanılmaz bir sollama hareketiyle ünlüdür. Diğer klasik dönüşler arasında Rob Slotemakerbocht ve hızlı ve kör sağ bek Scheivlak yer alıyor.

.Takvime geri dönüşü için, devre değiştirildi ve özellikle birkaç noktada daha muhteşem hale getirildi.

3.ncü Pistin darlığı ve kıvrımlı doğası, sollamanın kolay olmaktan uzak olduğu ve orta ila yüksek downforce kurulumu gerektiği anlamına gelir. Böyle olduğunda Elemeler çok önemli olacak.

Zandvoort’un takvime dönüşü için Scuderia Ferrari’nin İnovasyon Ortağı Shell tarafından özel bir yüksek kavrama yüzeyi üretildi.

Mükemmel özellikleri, bu bölgelerden özellikle parlak her sürücüye uygulanan bir takma ad olan “Uçan Hollandalı” olarak anılmasına yol açtı. 10 ve 11.

Hollanda Grand Prix 2021 - 36 yıl sonra Zandvoort'a geri dön

Otomobiller, serbest antrenmanın ilk saati için yerel saatle 11.30’da piste çıkarken, ikincisi saat 15.00’te gerçekleşecek. Cumartesi günü, son serbest antrenman seansı öğle saatlerinde başlar ve elemeler saat 15.00’te başlar. Formula 1 Dünya Şampiyonası’na sayılacak 31’inci Hollanda Grand Prix’si pazar günü aynı anda başlayacak.

Hollanda Grand Prix: gerçekler ve rakamlar

Hollanda’daki piist sayısı: Zandvoort ve Assen.

Zandvoort ağırlıklı olarak otomobil yarışları için kullanılıyor ve uzun yıllar boyunca monako Grand Prix’si ile eşit olarak kategorinin en önemli yarışlarından biri olan F3 Masters’ın mekanıydı ve Makao Grand Prix’sine prestij açısından sadece ikinci sırada yer aldı.

Bu arada Assen, 1949’dan beri Motosiklet Dünya Şampiyonası’nın bir turu olan Hollanda TT’ye ev sahipliği yapan ikonik bir motosiklet yarış mekanıdır. 10 . Hollanda GP’nin kazanıldığı griddeki en düşük yer.

İki sürücü bunu yaptı. İlki, 1983’te 28 Ferrari 126 C3 numaralı seriyi kazanan Rene Arnoux’ydu. Fransız’ın yedinci ve son Formula 1 galibiyetiydi, Scuderia ile üçüncü galibiyetiydi.

İki yıl sonra Niki Lauda, McLaren’da onuncudan birinci oldu. Avusturyalı için de, bu onun inanılmaz kariyerinin son zaferi, 25. Podyumda bitirme sırasına göre en uzun tırmanış, 1968’de matra’da takım arkadaşı Jackie Stewart’ın arkasında ikinci olan jean-Pierre Beltoise’e düşüyor

Zandvoort’ta 3 ve 14. Uzun bir farkla, bu iki parabolik dönüş F1 takvimindeki en dik virajlardır. Karşılaştırma olarak, Michele Alboreto onuruna İtalya Grand Prix hafta sonundan itibaren adlandırılacak olan ünlü Monza Parabolica sadece dört dereceye kadar bankaya yatırılıyor. 26. Hollanda’nın deniz seviyesinin altındaki yüzölçümü yüzdesi.

Kıyı boyunca ve büyük nehirlerin kıyılarındaki kumullar ve barajlardan oluşan bir ağ, aşırı yağmurla başa çıkmak için birkaç pompa istasyonu ile bu bölgelerin taşmamasını sağlar.

Şehir, yüz kilometreden uzun bir kanal sistemiyle birbirine bağlı 90’dan fazla küçük adadan oluşan bir ağ üzerinde düzenlenmiştir.

Ferrari Formula 1 için birkaç istatistiki bilgi

1994 yılında Scuderia Ferrari sürücü eşleştirmelerinden carlos Sainz Madrid’de doğdu. İspanyol, bu yıl Scuderia Toro Rosso, Renault ve McLaren olmak üzere üç takım için 118 Grand Prix’ye başlayarak takıma katıldı. adına dört F1 podyumu var, ikisi McLaren ve ikisi Scuderia ile, ikincisi Monako’da ikinci ve bu sezon Macaristan’da SF21’de üçüncü oldu.

Doğum günün kutlu olsun Carlos!

F1Türkiye.org

2001 yılında Scuderia Ferrari, Belçika Grand Prix’sini Bir F2001’de Michael Schumacher’in izniyle kazandı.

Almanların arkasında zorlu bir mücadele yarışı yapıldı ve bu, Eddie Irvine ile bir araya geldikten sonra, o sırada bir Prost’un direksiyonunda eski Scuderia test sürücüsü Luciano Burti için korkunç bir kaza içeriyordu.

Brezilyalı’nın anavatanında araba turu yaparak uzun bir kariyere sahip olmadan önceki son Formula 1 yarışıydı. Schumacher için 52.nci galibiyetti, bu da Alain Prost’un 1993’te kırdığı rekoru geçerek spor tarihinin en başarılı sürücüsü olduğu anlamına geliyordu.

Şampiyonluk unvanına karar verildi ve Monza pistindeki yüksek hızlı ovalde son derece hafif araçlarının güvenilirliği konusunda endişeliyken, İngiliz takımlar etkinlikte yer almadı. Bu, tıpkı 1950’de düzenlenen ilk dünya şampiyonası Grand Prix’si gibi sadece ikinci ve son kez, startta sıraya girenlerin hiçbirinin yarış kazanamayacağı anlamına geliyordu.

Amerikalılar Phil Hill ve Dan Gurney birinci ve ikinci olurken, Belçikalı Willy Mairesse üçüncü oldu. Hepsi, son önden motorlu Ferrari Formula 1 aracı olan 246 F1’in direksiyonundaydı.
2019’da Ferrari, Scuderia’nın kuruluşunun 90. yılını ve İtalya Grand Prix’sinin 90.

Ferrari Sürücü Akademisi’nden gençlere kadar her dönemden bir sürücü alayı sahneye çıktı. O sırada sürücü olan Charles Leclerc ve Sebastian Vettel ile takım müdürü Mattia Binotto sahneye çıktığında kalabalık çılgına döndü. Charles Leclerc Pazar günü SF90 ile ikinci Formula 1 galibiyetini almak için ışıklardan damalı bayrağa geçerken hafta sonu mükemmel bir şekilde sona erdi.

73’ü Scuderia Ferrari ile olmak üzere 132 yarışa katılarak dört kez kazandığı en başarılı İsviçre Formula 1 pilotu oldu.

İtalya 1970, Almanya 1974, İtalya 1975 ve ABD Doğu 1976. En iyi sezonu 1974’te Championship’te Brezilyalı Emerson Fittipaldi’nin arkasında ikinci oldu. Clay, 15 Aralık 2006’da Parma yakınlarındaki A1 otobanında meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetti.

  • Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

  • KNN54 Riders Nedir?


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir