Ferrari Yağmurda en iyi ıslanan oldu.

0

Rusya Gp’si son turlarında önce hafif şekilde yağan yağmur bazı takımları risk almaya iterken, sonradan hızlanan yağmur şiddeti yarış gidişatını tepe taklat etti.

Ferrari Formula 1 takımı Buradaki sekiz yarıştan yedinci kez podyumda. Scuderia Ferrari Mission Winnow, Rusya Grand Prix’sinde podyum finişi elde etti.

İlk etapları yöneten ve daha sonra şiddetli yağmurun Sochi pistini vurduğu kapanış aşamalarında Ara lastikler için pite almak için doğru zamanı seçerek Carlos Sainz’a bağlıydı.

Fakat güncelleme nedeniyle en sondan başlayan Leclerc için işler pek iyi gitmedi. Yağmur geldiğinde pit-stop yerine yarışa devam etmeye ve pistte kalmaya karar verdi, ancak yağmur şiddetini arttığında değerli zaman kaybederek pist dışına çıktı.

Monegasque pite girmeyi ve ıslak hava lastiklerini almayı başardı, ancak daha sonra bitiş çizgisini 15.nci sırada tamamlayabildi. Bir sonraki yarış iki hafta içinde Türkiye’de gerçekleşecek.

SOCHI 2021

Scuderia Ferrari Mission Winnow, Rusya Grand Prix’sinde sezonun dördüncü podyumunu üçüncü olarak eve gelen Carlos Sainz aldı. Arkadan başlayan Charles, ustaca bir performans sergiledi ancak yağmur yağdığında yarışın son çılgın etaplarından sonra eli boş döndü.

Harika bir ilk tur. Hem Carlos hem de Charles harika açılış turları sürdüler. İspanyol, pistin kirli tarafından başladı, ancak sadece arkadakileri savuşturmakla kalmadı, aynı zamanda Lando Norris’i sollamak ve yarışı yönetmek için pisti silip sömürmeyi başardı. Arka sıradan başlayan Charles, ilk turun sonunda 12 ciliğe kadar yükseldi.

Lastiklerle ilgili her şey. O andan itibaren yarış tamamen iki Ferrari adamı için lastik performansıyla ilgiliydi.

Mediums’ta başlayan Carlos, bir düzine tur sonra biraz yıpranma ve lastik yüzeyindeki ufalanmalardan muzdarip olmaya başladı ve bu da en yakın rakiplerinden daha erken pite almasına neden oldu.

Hards’ta durum daha iyiydi ve yağmur geldiğinde İspanyol üçüncüydü. Charles, Hards’ta harika bir tempoya sahipti ve kaotik son aşamalardan önce iyi bir pozisyon için mücadele ettiği ölçüde Mediums’ta da rekabetçiydi.

Zamanlama. Yağmur giderek zorlaştıkça, lastikleri değiştirmek için doğru anı seçmek önemli faktördü. Carlos için her şey yolunda gitti, ancak Charles birkaç tur sonra geldi, bu da ona pahalıya mal oldu ve onu avucunun içinde gibi görünen iyi bir puan vurgunundan mahrum etti.

Bir sonraki durak İstanbul. Şampiyona, Türkiye Grand Prix‘sinin dokuzuncu koşusunun 8-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul Park Pisti’nde gerçekleştiği şampiyonanın 16. ncı yarışı sezonun en heyacanlı anlarına tanıklık etmesi bekleniyor.

Carlos Sainz #55

“Bu benim için zor ama olumlu bir hafta sonuydu, iyi bir quali ve kesinlikle her şeyi verdiğim güçlü bir yarış vardı.

Kirli taraftan mükemmel bir başlangıç yaptık, 2. viraja geç fren yaptık ve öne geç girmek için Lando’nun dışında riske attık.

Ne yazık ki lastik yüzeyindeki bozulmalardan muzdarip olduk ve P1’i daha uzun süre tutamadık ve erken pite almak zorunda kaldık. 

İlk duraktan sonra, trafikte Sert lastiği yönetmek ve daha sonra temiz havada itmek, yağmur gelmeden önce oldukça rahat bir P3 için rotada çok iyi bir stint vardı ve her şeyi çok daha zor hale getirdi.

Kullanılan Hard ile Inters için boks yapmamız gerektiği açıktı ve takımla birlikte doğru anda doğru kararı verdik, P3’ü geri kazandık! 

Mutlu bir podyum ama bence bir takım olarak bir dahaki sefere ferrari lider olduğunda daha az savunmasız olduğumuzdan emin olmak için daha iyi neler yapabileceğimizi analiz etmeye devam etmeliyiz.

Bir sonraki yarıştan önce biraz zamanımız var, bu yüzden zorlamaya devam edeceğiz.”

Charles Leclerc #16

“Aksi takdirde son derece olumlu bir yarış için ne hayal kırıklığı yaratan bir son! İyi bir başlangıç yaptım, birkaç pozisyon kazandım.

Her şey gerçekten umut verici görünüyordu, çok fazla sollama yaptım ve tempom güçlüydü. Yarışın sonunda yağmur yağmaya başlayınca işler aniden değişti.

Carlos öndeydi ve inters için pite almaya karar verdi, ben ise hala bazı şüphelerim vardı. Yağmurun azalması umuduyla bir tur daha atmaya çalıştım.

Ama yağmur yağmaya başladı ve bitime iki tur kala pite girmeden devam etmek imkansızdı. Bu aslında yarışın sonuydu, ki bu gerçekten utanç verici. 

Bugün eve üçüncülük getirmiş olması takımdan ve Carlos’tan iyi bir iş.” dedi

Mattia Binotto, Takım Müdürü

“Bugün çok yoğun ve zor bir yarıştı ve bu yarış sürücülerimizden birinin podyumda olmasıyla sona erdi.

Carlos, hem dün sıralama turlarında hem de bugün yarışta harika bir hafta sonu geçirdi ve üçüncülük tüm sıkı çalışmalar için güzel bir ödül.

Charles, penaltı nedeniyle arka ayakla başlayan bir hafta sonunun sonunda eli boş ayrılıyor, ancak bugün ne kadar yetenekli olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Harika bir başlangıç yaptı, gerçekten güçlü bir yarış temposuna sahipti ve sollama hamleleri için doğru miktarda saldırganlık gösterdi. 

Takım olarak her zaman her alanda gelişmeye çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Burada, beklediğimiz şekilde çalışan ve biraz daha performans üreten güç ünitesi için hibrit sisteme bir güncelleme getirdik.

Bununla birlikte, diğer alanlarda mükemmel değildik, örneğin yarışın son kaotik anlarında Charles ile pit stoplar ve lastik yönetimi, Carlos ile her şey plana göre gitti ve bugün kazanılan deneyim üzerine inşa edeceğiz.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir