Scuderia Ferrari, Carlos Sainz’ın yedinciliği ve Charles Leclerc’in sekizinciliği sayesinde Katar Grand Prix’sinin ilk etabından on puanla tamamladı.

Son puan vurgunlarına pek uygun değil, ancak Yine de Takımlar klasmanında üçüncülük mücadelesinde ana rakiplere karşı avantajı pekiştirdi takım.

Lider şu anda 39.5 puan, bu da her iki Ferrari sürücüsünün de Sürücüler sıralamasında beşinci sırada bitirme şansının daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Bu yarış, bu pistte SF21’in muhtemelen lastik aşınması açısından zarar göreceğinin farkında olarak savunmada koşuldu.

Bunu göz önünde bulundurarak, yarış hazırlığı, mümkün olan en iyi sonucu alırken lastikleri yönetmeye çalışırken titizdi.

Charles ve Carlos lastiklerine çok iyi baktılar, herhangi bir risk almadan ve sadece gerektiğinde ittiler, mühendisler tarafından sürekli izlenen verilerle desteklendiler.

Scuderia Ferrari Mission Winnow, Carlos Sainz'ın yedinciliği ve Charles Leclerc'in sekizinciliği sayesinde Katar Grand Prix'sinin ilk etabından on puanla uzaklaştı.

Yarış, takım için iyi giden bu kıtalararası üçlü başlığı sona erdirdi, çünkü şimdi maranello’ya geri döndü ve yine Orta Doğu’da son çift kafa vuruşu için pilleri şarj etti: ilk olarak 5 Aralık’ta Cidde’de, Formula 1 ilk kez Suudi Arabistan’da ve ardından 12 Aralık’ta Abu Dabi’de geleneksel olarak sezonun perdesi kapanacak.

Carlos Sainz #55
“Yapmak zorunda olduğumuz lastik yönetimi miktarı nedeniyle bugün bizim için en eğlenceli yarış değildi.

Ancak, yarıştan önce sahip olduğumuz şüphelere rağmen iyi bir iş yaptık ve tek elden stratejiyi bitirmeyi başardık.

Beklendiği gibi, Orta lastikteki yarış başlangıcı benim için zordu ve etrafımdaki araçlarla savaşmak için mücadele ettim.

Oradan sadece ilk stint’i maksimuma uzatmaya ve ardından ikinci stint’in ilk turlarında Hard lastiğine dikkat etmeye odaklandım.

Sonuna kadar zorlamak için güvenli olduğumuz söylendiğinde sonunda biraz eğlendim, Ocon ve Stroll’ü önümde yakaladım.

Ancak, bir DRS treninde sıkışıp kalmak sollamayı imkansız hale getirdi, bu yüzden bu kadardı.Genel olarak, her seansta ve yarışta araçta kendime güvendiğim ve hızlı hissettiğim olumlu bir üçlü başlık oldu.

McLaren’a karşı liderliğimizi de artırdık, böylece bundan mutlu olabiliriz. Sezonun son iki yarışıyla uğraşmadan önce, özellikle mekanikerler ve yarış takımının her üyesi için biraz dinlenmeye ihtiyaç var.

Tüm çabanız için teşekkürler çocuklar! Son olarak, bugün Fernando’yu tebrik ederim! Onu tekrar podyumda görmek harika.”

Charles Leclerc #16
“Takım olarak hafta sonunu olumlu bir notla bitirdik. Şahsen, oldukça sinir bozucu bir elemeden sonra tempomun geri döndüğünü görmek beni mutlu etti.

Dün şasimi değiştirirken yaptıkları inanılmaz iş için tamircilerimize teşekkür ederim. Yarışın ilk birkaç turundan itibaren, araçta hissettiğim his zaten çok daha iyiydi ve itebileceğimi biliyordum.

Genel sonuç açısından, sadece P8’de bitirdiğinizde heyecanlanacak bir şey yoktur. Ancak uzun bir yoldan başladığımı ve özellikle Sert lastiklerdeki ikinci stint’te sahip olduğum güçlü tempoya baktığımı düşünürsek, gerçekten iyi bir toparlanma yaptığımızı düşünüyorum.

Şimdi bu ivmeyi sezonun son iki yarışına taşımak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Charles Leclerc

Mattia Binotto
“Sezonun bu son bölümünde kendimize koyduğumuz hedefe doğru bir adım daha attığımızı gören şampiyona ışığında görülecek bir sonuç.

Örneğin Paul Ricard’da olduğu gibi lastik aşınması açısından bu pistte zorlanabileceğimizi biliyorduk.

Bu nedenle sürücülerimizden tek elden bir strateji çalışması yapmaya çalışırken risk almadan her zaman temkinli bir yaklaşım benimsemelerini istedik.

Muhafazakar bir yaklaşımdı, ama kapanış aşamalarında gördüklerimiz göz önüne alındığında, işe yaradı.

Takım iyi çalıştı, bunun birçok hafta sonu üçüncü yarış olmasının zorluğuyla başa çıkmak zorunda kaldı.

Mekanikerler, charles’ın şasisini izin verilen sürede değiştirmek için mükemmel bir iş çıkardı, böylece grid cezaları yoktu ve daha sonra sürücüler çift yığınlı pit stop için geldiklerinde tekrar iyi çalıştılar.

Şimdi sezonu yüksek bir notla bitirmeyi hedeflemeden önce nefes almak için kısa bir süre ara vereceğiz.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir