Yeni güncellemeler hakkında inceleme

0

Portimao’ya piste çıkmadan önce Aston Martin bir takım yeni güncellemeler yaptı. Bu aero güncellemeleri, pistteki performansı çeşitli nedenlerden dolayı etkinliklerini gizlese de iyi çalıştığını düşünüyor takım. Gerçi pist çok sıradan ve başka türlü saiklerin daha belirleyici olmasından dolayı değişiklikler fark edilemedi.

Portimao’ya piste çıkmadan önce Aston Martin bir takım yeni güncellemeler yaptı. Bu aero güncellemeleri, pistteki performansı çeşitli nedenlerden dolayı etkinliklerini gizlese de iyi çalıştığını düşünüyor takım. Gerçi pist çok sıradan ve başka türlü saiklerin daha belirleyici olmasından dolayı değişiklikler fark edilemedi.

Performans Mühendisliği Direktörü, Tom McCullough bunun nedenini şöyle açıkladı.

Geçtiğimiz hafta sonu, Portimao’ya esas olarak aracımızın zeminine dayanan bir dizi aero güncellemesi getirdi ve bunu yaygın ve doğru bir şekilde bildirildi.

CFD [hesaplamalı akışkan dinamiği] ve rüzgar tünelinde geliştirmişti, aero güncellemelerinde her zaman olduğu gibi. Amaçları, aero güncellemelerinde her zaman olduğu gibi, verimli downforce eklemek, başka bir deyişle minimum ilave sürükleme ile ekstra kavrama eklemekti.

Aston Martin Portimao’ya sadece bir dizi aero güncellemesi getirmiş ve lance’in arabasına takmıştı.

”İdeal olarak, her zaman her iki sürücünüzün araçlarını aynı anda güncelleyebilmek istersiniz, ancak bu her zaman mümkün değildir. Aero güncellemelerinin icat etmesi, test etmesi, kanıtlaması ve üretmesi zaman alır ve paralel olarak değil seri olarak yapılır.”

Tom McCullough

Bu yüzden bazen arabaları bir sonraki Grand Prix’ye taşıma zamanı gelmeden önce sadece bir set üretmek için zamanınız olduğu bir gerçek. Ancak gelecek hafta sonu Barselona’daki yarışa kadar, her iki sürücünün aracını da aero güncellemeleriyle donatacak kadar yeni parça yapmış olmayı bekliyoruz dedi Tom McCullough

Bununla birlikte, arabasına takılan aero güncellemeleriyle hiçbir ilgisi olmayan nedenlerden dolayı, Lance, Portimao'da sorunlu bir sıralama elde etti, ki bu zaten özellikleri pek uymayan bir pist.

Q1'de trafikte birkaç onda birini kaybetti, bu her zaman bir tehlikedir çünkü Q1, 20 arabanın tamamının katıldığı seanstır ve bu nedenle yol üzerindeki trafik sıkışıklığı her zaman en belirgindir ve rüzgar tahmin edilemez ve bu nedenle de yararsızdır. Sonuç olarak, 2. çeyreğe ulaşmayı başaramadı ve Pazar günkü yarışı için P17 de başladı.

Sebastian Q1 ve Q2'de iyi sürdü ve sorunsuz bir şekilde Q3'e ilerledi, burada da biraz mücadele etti ve bu nedenle P10'da kaldı.

Yarışta Sebastian P10 grid yuvasından P13 de bitirdi, Lance P17 başladığı yarışı P14 de tamamladı. Yarış performanslarının bu nedenle aritmetik zıtlıklar olduğunu anlamak için yetenekli bir matematikçi olmanıza gerek yok ve bunun nedeni, aero güncellemeleri olmadan Sebastian'ın gerisinde kalan üç arabanın önünde duramamasıdır. Aero güncellemeleri, Lance kendisinden önce hak kazanan üç arabanın önüne geçirmeyi başardı.
  • Ve takıımın yarış sonrası yaptığı analiz, lance’in Sebastian’dan daha büyük bir yarış hızına erişebildiğini gösterdi; bu, iyi bir etki için kullandığı arabasına benzersiz bir şekilde monte edilen aero güncellemelerinin sonucudur.
  • Formula One aero güncellemeleri oluşturmak bir sanattır.
  • Elbette bilim ve mühendisliğe dayanıyor, ama aynı zamanda sinir bozucu bir şekilde öngörülemeyen bir süreç.
  • CFD ve rüzgar tüneli verileri ile devre performansı arasında kendilerini birbirine bağlayabilen çelişkili değişkenler, tüm Formula 1 mühendisleri tarafından iyi bilinen bir hatadır, ancak geliştirme araçlarımız ile Yarış Pisti arasında bir korelasyon problemimiz olmadığı için şanslıyız.
  • Aynı şekilde, ve en önemlisi, hedefiniz her zaman hareketli bir tanesidir: başka bir deyişle, arabanıza en yakın performans gösteren arabalar da aerodinamik olarak az ya da çok sürekli olarak güncellenmektedir ve en yakın rakiplerinizden birinin ne zaman teslim edeceğini asla bilemezsiniz.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir