Sürekli yağmur, Suzuka’daki Japonya Grand Prix’sinde yarışın açılış gününü ciddi şekilde etkiledi ve Lance gün boyunca daha hızlı AMF1 sürücüsü oldu.

Japonya GP

Sabah yağmuru ilk Serbest Antrenman seansının başlangıcında hafiflerken, koşunun geç saatlerinde geri döndü ve FP2’yi de büyük ölçüde etkiledi.

The second session was originally scheduled to be a Pirelli tyre test for 2023-spec rubber and therefore was extended to 90 minutes, but the rain prevented running on the new tyres.

Hava durumu, Ara Lastikler ve Full Wets’in 2019’dan bu yana ilk kez Formula 1’ın Suzuka’ya dönüşünde kullanılacak lastikler olduğu anlamına geliyordu, ancak hem Lance hem de Sebastian gün boyunca birçok tur attı.

Lance

Seansın ilk aşamalarında pist boyunca bazı yerlerde nehirler varken, Lance Tam Islak lastiklerle piste çıkmadan önce kısa bir süre bekledi.

Lance, yeşil işaretli lastiklerle piste geri döndü ve onlarla beş tur attı. En iyi zamanı 1.44.570 idi ve bu da onu genel olarak 14. sıraya yerleştirdi.

İki tur attı, ancak pist koşulları, Ara Lastiklerin daha iyi lastik olduğu noktaya kadar hızla iyileşti.

Koşullar sonlara doğru kötüleştikçe, Lance seansın başından itibaren Full Wet lastiklerine geri döndü ve FP1 sona ererken onlara üç tur daha ekledi.

Japonya GP

Vahşice hızlı, dalgalı, acımasız ve dünyanın en ünlü yarış pisti bölümlerinden bazılarına ev sahipliği yapan Suzuka’nın neden sürücüler hem de hayranlar için favori olduğu açıktır.

FP2 geldiğinde koşullar hala optimal değildi ve Lance, koşullar temizlenmeye başlarken yaklaşık yarım saat boyunca garajda oturdu.

FP1’den aynı Ara Ürünlerde piste çıktı ve ilk uygun zamanı 1.47.387 idi.

Koşullar tekrar kötüleşmeye başlamadan önce 1.46.966’ya ve son olarak 1.46.766’ya yükseldi.

Seansın geri kalanında Lance, bu Orta Düzey lastik setinde dolaşmaya devam etti ve FP2’de toplam 21 tur tamamladı ve seansta genel olarak 18. sırada yer aldı.

“Despite the wet weather today, we were able to learn some things here and there on the track.

“Yarın tamamen sıfırlanmış olacak, Pazar günü hala yağmur ihtimali olsa da, kuru olması bekleniyor.

“If the conditions are like this in the race, then what we have learned today will definitely come in handy.

“Her iki durumda da, Japonya’ya geri dönmeyi seviyorum; enerji harika ve devre bu koşullarda bile harika.”

Sebastian

Sebastian, FP1’de az sayıda tur attı. Seansın başlarında Full Wet lastiğiyle piste çıktı ve garajda pistin gelişmesini bekledi.

He then took to the circuit on Intermediate tyres, and only completed one timed lap – a 1.48.090 – before returning to the pits.

With the track wetter again, Sebastian returned to the track at the end on the blue-marked Full Wet tyre to conclude the session with eight laps on the board.

The circuit was still damp and greasy for the start of FP2, and Sebastian bided his time before taking to the track in the extended session.

Yola çıktığında, Ara Ürünleri kullanarak kısa bir süre FP1’de koştu. 1.46.963’lük erken bir işaretleyici koydu.

FP1 1.48.090 P20

FP2 1.45.261 P15

He went on to improve to a 1.45.867, and then a 1.45.261, before settling in for a long run.

With plenty of life left in the Intermediates, Sebastian completed 24 laps in the session, all on that one set of tyres, and finished in 15th overall.

“All the banners in the grandstands and the fans around the circuit make it feel like the closest thing to a German Grand Prix without the German flags! It is great to see so much support.

“Out on track, the grip was not great, but it was good fun – it is still a great track, even if it is wet, and I enjoyed myself.

“Obviously, it was all about being out at the right time if you wanted to set a competitive lap-time – but that was not the most important thing for us today.

“Muhtemelen kuru olması beklenen yarına taşıyabileceğimiz pek bir şey yok – ancak yine de bazı şeyleri, özellikle ikinci seansta test edebildik ve bize bazı ek yönler verebilirler.” dedi.

Pérez, Verstappen’in ikinci sıraya yükselmesiyle beşinci kariyer galibiyetini aldı

DTM’in Diğer Motor Sporları Yarışlarından Nasıl Farkları Var?

Ayhancan Güven: “Hedefim Podyumlar Yapmak”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir