Aston Martin Cognizant Formula 1™ Takımı Azerbaycan Grand Prix’sinde Sebastian Vettel’in Aston Martin’in Dünya Şampiyonası’ndaki ilk podyumu olmasıyla tarih yazdı.

Azerbaycan’ın başkenti Grand Prix’de kayma, drama sağladığı için Bakü sokaklarında bir başka klasikti. Lance Stroll, kendi hatası olmayan bir kazada puanları kaçırsa da, takım aynı zamanda 2021 sezonunda bugüne kadarki en iyi puan dönüşünü (18) aldı ve Monaco’nun (14) son kez yakaladığı ivmeyi devam ettirdi.

Sebastian, cumartesi günü yapılan elemelerde hayal kırıklığına uğradı, çünkü kötü zamanlanmış bir kırmızı bayrak sonrası Q3’e kalamayacağı anlamına geliyordu, ancak pazar günü yine de yararlanabildi.

Gridde 11. sıradan başlayan Sebastian,

“Dün [sıralama turlarındaki kırmızı bayrak nedeniyle] zorluydu, ancak yarışa girerken rahat ve kendinden emindim.”

Potansiyel bir strateji ile aşırı yoğun trafiklii kesimi en üst düzeye çıkarmak için daha uzun bir ilk stint uyguladı.

Başlangıçta Sebastian çizgiden güçlü bir şekilde çıktı ve Lando Norris ve Valtteri Bottas’ın virajın çıkışında verdiği mücadeleden yararlanarak 1nci turda dışarıdan dolaştı.

Dokuzuncu sıraya yerleşen Sebastian, Yuki Tsunoda’ya baskı uyguladı ve çekişme Alphatauri pilotu Fernando Alonso’yu geçtiğinde kısa bir süre sona erdi. Alonso, 51’in sekizinci turunda erken bir pit ve Sebastian’ı sekizinci sıraya ve Tsunoda’nın menziline yeniden girdi.

Pitstop penceresi iki tur sonra açıldığında, AlphaTauri sürücüsü, Sebastian’ı trafikten kaçınır hale getirmek için önünü açmaya taşıyarak durması gereken birkaç araçtan biriydi. Sebastian daha sonra dört turluk bir liderliğe başladı ve yeni Sert lastikleri ile Tsunoda’nın önünde piste geri döndü.

Pitstop penceresi iki tur sonra açıldığında, AlphaTauri sürücüsü, Sebastian’ı trafikten kaçınır hale getirmek için önünü açmaya taşıyarak durması gereken birkaç araçtan biriydi. Sebastian daha sonra dört turluk bir liderliğe başladı ve yeni Sert lastikleri ile Tsunoda’nın önünde piste geri döndü ve takım arkadaşı Lance’in dördüncü ve kapalı stratejide dolaştığı gibi net altıncı sıraya yerleşti.

Sebastian, Charles Leclerc’in beşinci sıradaki Ferrari’sinde takıldı yaptı ve Lance’in ana düzlükteki kazasından sonra Safety Car gelmeden önce DRS menziline yaklaştı. Safety Car altında dört tur attıktan sonra Sebastian, engin deneyimini ve teker tekere uzmanlığını gösterdi.

Leclerc ve Gasly yeniden başlatmada Turn One’a doğru savaşırken, Sebastian içeri kapandı. Gasly kilitlendi, Ferrari sürücüsünü geri adım atmaya zorladı ve dört kez Dünya Şampiyonu beşinci oldu. Kilitlenme yüzünden zaman kaybeden Gasly, Sebastian’ın dördüncülüğüne engel olamadı.

Sebastian ve üçüncü sıradaki Lewis Hamilton, Mercedes sürücüsünün iki saniye içinde hareket ederken tur zamanlarını geç takas etti. Ancak podyum yerleri için mücadele, Max Verstappen’in pit girişinin hemen sonrasındat kaza yapmasıyla kısa sürede toprlayamayan sürücü ve kırmızı bayraklı bir süreci ortaya çıkardı.

Kırmızı bayrak koşullarından yararlanan takım, Sebastian’ı iki turluk bir sprint için kullanılmış Soft lastiklere geçirdi. Başlangıçta Sebastian, Hamilton’ı geçmekle tehdit etti ve daha sonra Sebastian’ı ikinci sıraya AMR21 ve Gasly arasındaki boşluğu değerlendirerek ikinciliği koruyacak, tarih yazmak için çizgiyi buldu.

Podyumda olmayı beklemiyorduk,

Sebastian vettel

“Araçta kendimi iyi hissettim ve pistteki etkinlikler ve strateji ile birlikte gerçekten özel bir sonuç elde edebildik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir