Üst üste ikinci puan finişi

0

Alfa Romeo Racing ORLEN, tüm seans boyunca heyecanın dorukta olduğu Azerbaycan Grand Prix’sinde üst üste ikinci puanlarını aldı.

Alfa Romeo Racing ORLEN, tüm seans boyunca heyecanın dorukta olduğu Azerbaycan Grand Prix’sinde üst üste ikinci puanlarını aldı.

Kimi Räikkönen ve Antonio Giovinazzi, en başından beri atak bir performans sergilediler ve ilk on için meydan okudular, Finn sonunda takımın çetelesine bir puan ekleyerek onuncu sırada bitirdi.

Gridin en gerisinden başlayan Antonio, Kimi’nin hemen arkasında P15’e kadar tırmanmak için güçlü bir başlangıç yaptı. Takım sadece iki tur sonra onu pite alarak stratejik bir hamle yaptı, sert lastiklere geçiş için,

Antonio’nun rakipleri pite girerken iki pozisyona daha tırmanabileceği gibi, Kimi ise alternatif bir stratejiyle orta lastiklerden başladı.

Kimi, 11’den itibaren soğukkanlılığını korudu son puan için pozisyonu, iyi bir kaçış ile yerler oluşturan Antonio, ikinci virajda gecikti ve sonunda P11’de, puanların hemen dışında çizgiyi geçti.

Lance Stroll‘ün kazası nedeniyle bir güvenlik aracı, takımın Antonio’yu başka bir sert lastik seti için pite çağırmasına izin verdi, ancak yarış olaysız bir şekilde sona ererken, Max Verstappen‘in kazası için kırmızı bayrak, tüm alanın bayrağa iki turluk bir sprint için taze yumuşak lastikler takmasına izin verdi.

Zorlu bir Cumartesi gününden sonra, takım mümkün olduğunca çok pozisyon telafi etmek ve eve başka bir iyi nokta getirmek için dayanıklılık ve iyi bir tempo gösterdi.

Hem pist kenarında hem de sürücüler, herkesi cesaretlendiren ve takvimdeki bir sonraki yarışlara hazırlanırken takıma güven veren bir performans açısından moral verdi.

Frederic Vasseur
Özellikle baştan sona her iki otomobille de iyi bir tempo sergilediğimiz için eve bir puan getirmekten mutlu olabiliriz. İdeal pozisyonlardan uzak bir şekilde başlıyorduk, ancak takımdaki herkes son turlara kadar puan için savaşmamıza izin vermek için iyi bir iş çıkardı.

İkinci yarış koşusu için ilk onda bitirmek temiz sürüş için bir ödül, her iki sürücünün de mücadele pozisyonunda ve bazı iyi duraklarda olmasına izin veren bir strateji. Herkes bazı riskler alacağı için kartlarımızı akıllıca oynamak zorunda kaldık, ancak sonunda iyi bir puanla gelmeyi başardık.

Kaydettiğimiz ilerlemeyi ve düzenli olarak ilk onlar için mücadele etme konumunda olduğumuzu bir kez daha gösterdik, ancak hala yapılması gereken işler var. Kendimize güveniyoruz ve son birkaç yarış bizi gerçekten cesaretlendirdi, bu yüzden hedefimize doğru ilerlemeye devam edebiliriz.”

Kimi Räikkönen

“Son iki tura kadar yarışımda çok fazla şey olmadı, bu yüzden eve bir puan getirmek güzel. Sollama şaşırtıcı derecede zordu. Önümüzdeki arabalara nispeten kolay yetişebildik ama hamleyi yapamadık. Kırmızı bayraktan sonra yeniden başlama oldukça telaşlıydı, daha iyi olabilirdik ama aynı zamanda kötü de olabilirdi,

”Sonunda daha fazlasını yapabileceğimizi sanmıyorum.”

Kimi Räikkönen

Antonio Giovinazzi

“Harika bir başlangıç yaptım ve bu, en başından itibaren puan savaşına geri dönmemi sağladı. Frenlerle ilgili küçük bir sorunum olduğu için kolay bir yarış değildi, bu da böyle bir pistte ideal değil, ancak tempom zaten oldukça iyiydi.

Bazı rakiplerimiz için erken bir pit yaptık ve bundan sonra kırmızı bayrağa kadar aynı seviyede idik.

Yeniden başladığımızda, birinci virajda bazı pozisyonlar kazandım, ancak ikinci virajda Ricciardo ile temas kurdum ve aracım ‎durmayı önleme‎ moduna geçti. Bence bu yarıştan alabildiğimiz her şeyi elde ettik, özellikle de sondan başlayarak, ve puanlara çok yaklaştık.

Bugün birçok şey oldu, sonunda oldukça çılgın bir yarıştı, ancak takımımız için üst üste ikinci yarışı mızda Kimi ile bir puan daha aldığımız için mutlu olmamız gerekiyor.” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir