İlk zaman turunda 15. virajda duvara çarptı

0

Kimi Räikkönen ve Antonio Giovinazzi, yarınki Azerbaycan Grand Prix’si için sırasıyla P14 ve P20’de sıralanacaklar – ancak bu, takımın Bakü sokaklarındaki güçlü performansını maskeleyen bir sonuç.

Kimi Räikkönen ve Antonio Giovinazzi, yarınki Azerbaycan Grand Prix’si için sırasıyla P14 ve P20’de sıralanacaklar – ancak bu, takımın Bakü sokaklarındaki güçlü performansını maskeleyen bir sonuç.

En az dört kırmızı bayrağın sıralama turlarını kesintiye uğrattığı bir günde beş ayrı olay sonucu Alfa Romeo Racing için çokta güzel bir gün olduğu söylenemez. Kimi Räikkönen ve Antonio Giovinazzi için koşullar ikisinin de bunu kullanamayacağı anlamına geliyordu.

İtalyan, Q1’deki ilk zaman turunda 15. virajda duvara çarptıktan sonra zaman çizelgesinde yeni tur zamanları belirleyemedi. Cuma günkü güçlü performansa rağmen, yarış için gridin en sonunda başlayacak fakat koşullar aynı olmasa da 2016’da GP2’de son sıradan başlayarak zafere ulaşmayı başarmıştı.

Fakat bu sadece bir eskiye dönük istatistik özelliğinden çokta öteye gitme olasılığı çok zayıf ihtimal.

Kimi, üç kırmızı bayrak tüm sıfır set lastiklerinin kullanılmasına neden olduktan sonra Q2’de takdire şayan bir performans sergiledi. Eski kauçuğlara rağmen, seansın son bir kesintisi son denemesinin iptal edilmesine neden olmadan önce Q3’e layık bir zaman için ayarlanmış görünüyordu.

Yarın için, klişeye göre, her şey olabilir. Bakü, sürücüleri aşırı zorlaması ve asla en ufak bir hatayı affetmeyen bir pist. Güvenlik Arabası olasılığı asla zor değil.

Kimi Raikkönen

Alfa Romeo Racing C41 (Şasi 04/Ferrari)

FP3: 14lik / 1:43.826 (17 tur)

Q1: 1:42.923 (9 tur)
Q2: 14lik / 1:42.587 (6 tur)

“Q1’deki tüm kırmızı bayraklardan sonra kalan lastikleri kullanmamıza rağmen iyi bir tur zamanı yaptık ve Q2’nin sonunda kırmızı bayrak olmadan daha da fazlasını alabilirdik. İyi bir turdaydık ve bir çekicimiz olurdu ve bence Q3’e geçebilirdik.

Tüm duraklamalarla zor bir sıralama oldu, ancak ne yapabileceğimize bakacaklarını söyleyen Kimi, her turda daha hızlı ve daha hızlı göründüklerini, araç hafta sonlarının herhangi bir noktasından daha iyi hissetti, bu yüzden doğru yönde gittiğimizi hissediyor dedi.

Tabi ki hala geliştirmemiz gereken şeyler var, ancak sıralamalardaki his daha iyiye gidiyor. Yarın her şey olabileceğini yineleyen sürücü başlangıçta herhangi bir sorundan uzak durmalı ve bu yarıştan ne elde edebileceğimizi görmeliyiz şeklinde günle ilgili açıklamalarda bulundu.

Antonio Giovinazzi

Alfa Romeo Racing ORLEN C41 (Şasi 03/Ferrari)

FP3: 17lik / 1:44.113 (11 tur)

Q1: Zaman yok (4 tur)

“Güçlü göründüğümde böyle bir hata yapmak hayal kırıklığı yaratıyor. Köşenin ortasına kilitlendim ve böyle bir dönüşte olduğunda, toparlanmak çok zor.

Bugün iyi bir sonuç almak elimizde olduğu halde yaşanılanlar için takımdan özür diliyorum.

En azından, burası Monako değil ve özellikle tempomuz bugünkü gibiyse, hala toparlanıp iyi bir yarış yapabiliriz. Q2 ve hatta muhtemelen Q3’e girme hızımız vardı, bu yüzden pes etmeyeceğiz: burada Bakü’de her şey mümkün ve bu fırsatı almaya hazır olacağız dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir