Thierry Neuville önde götürüyor.

0

Bu sabahki dört özel etap Belçikalıya ait. Fia Dünya Ralli Şampiyonası’nın bu üçüncü turunda Hyundai i20’sinde orta bacak servisinde 7.4 sn farkla lider olmak için üç galibiyet aldı

Pierre-Louis Loubet(FRA) and Vincent Landais(FRA) of team Hyundai are seen performing during the World Rally Championship Croatia in Zagreb, Croatia on 23 April, 2021 // Jaanus Ree/Red Bull Content Pool // SI202104230598 // Usage for editorial use only //

Bu sabahki dört özel etap Belçikalıya ait. Fia Dünya Ralli Şampiyonası’nın bu üçüncü turunda Hyundai i20’sinde orta bacak servisinde 7.4 sn farkla lider olmak için üç galibiyet aldı.

Dünya şampiyonu Sébastien Ogier bu öğleden sonra testler tekrarlandığında mücadele etti. Toyota Yaris takım arkadaşı Elfyn Evans’ı ikinci olduğu sıralamada, WRC etap zaferi olan üst üste üç galibiyet aldı.

Neuville, Fransız’dan 7.7 sn açıkta kaldı ve Evans üçüncü oldu.

Pierre-Louis Loubet(FRA) and Vincent Landais(FRA) of team Hyundai are seen performing during the World Rally Championship Croatia in Zagreb, Croatia on 23 April, 2021 // Jaanus Ree/Red Bull Content Pool // SI202104230598 // Usage for editorial use only //

Hırvatistan’ın WRC’deki ilk maçındaki hızlı ve öfkeli tempo, hem Neuville hem de Ogier’nin yakın aramalardan kurtulmasıydı. Neuville’in i20’si son testte bir bankaya çarptıktan sonra iki tekerleğe fırlatılırken, Ogier açılıştaki bankacılığı ele geçirdikten sonra kaçtı.

Kalle Rovanperğher ikisinden de daha fazla acı çekti. 20 yaşında WRC’ye liderlik eden en genç sürücü, Ogier’nin çok şanslı olduğu açılış Rude – Plešivica testine 5.4km’lik sağ virajda geniş bir şekilde sürüklendi. Yaris’i bir bankaya daldı, bir ağaca yaslandı ve araba yarın yeniden başlatılamayacak kadar büyük hasar gördü.

“Gerçekten kaygan olan son yokuş aşağı bölümdü. Arabayı zaten virajın girişinde kaybettim, doğru yarış çizgisini hiç yapmadım ve doğruca gittik. Biraz fazla hız ve yetersizlik ve sonuç bu, benim hatam,” diye itiraf etti Rovanperä.

Kuru ve sıcak olmasına rağmen, başkent Zagreb’in güneybatısındaki etaplar, virajları kesen sürücülerin çakılları asfalta sürüklemeleriyle giderek kayganlaştı. Rovanperä’nın ölümüne neden olan Neuville, yolları en iyi tutuşla açmak için terk etti.

Neuville, “Herkes için zor bir gündü.” dedi. “Bu sabah Kalle gittiğinde, ana amacımız iyi bir yol pozisyonundan yararlanmaya çalışmak ve yapmayı başardığımız diğerlerine biraz boşluk çıkarmaya çalışmaktı. Bu öğleden sonra uzatmaya çalıştım, ancak çok fazla çakıl olduğunda bazı yerlerde biraz mücadele ettim.”

Evans, kapanış aşamasında üçüncülüğa kaymadan önce Neuville ve Ogier tarafından sandviçlendi ve bu sabah SS3’ü kazanarak Neuville’in temiz bir süpürme yapmasını engelledi.

Ott Tänak, Pirelli’nin sert bileşik P Zero lastiklerini sadece bu sabah seçen tek sürücüydü ve Estonyalı i20’sinde bunlardan en iyi şekilde çıkamadı. Kurulum değişiklikleri bu öğleden sonra hissini geliştirdi ve hiç rahat olmadan bir etap kazandı.

Neuville’in 31.9 sn gerisinde ve 2018’den bu yana ilk tüm asfalt WRC rallisinde ritmini asla bulamayan sönmüş Craig Breen’den 22.9 sn geride dördüncü oldu.

Adrien Fourmaux, ford Fiesta’daki ilk maçında altıncıya etkileyici bir sürüş yaptıktan sonra vızıldıyordu.

Cumartesi günkü ikinci ayak, 121,92 kilometreyle hafta sonunun en uzun ayağı. Bugünle aynı bölgede yer alan tesis, Žumberak doğa parkında muhteşem bahar manzaralarını geçmektedir. Zagreb’deki ayin sonrasında öğleden sonra dört sabah etabı tekrarlanıyor.

1. günden sonra lider pozisyonlar

1. T Neuville / M Wydaeghe BEL Hyundai i20 55dk 36.8sec
2. S Ogier / J Ingrassia FRA Toyota Yaris
+7.7sec 3. E Evans / S Martin GBR Toyota Yaris
+8.0sec 4. O Tänak / M Järveoja EST Hyundai i20
+31.9sec 5. C Breen / P Nagle IRL Hyundai i20
+54.8sec 6. A Fourmaux / R Jamoul FRA Ford Fiesta +1d 14.7sec

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir