HIRVATISTAN’IN ILK ÇIKIŞIYLA NEUVILLE ÖNDE

0

Thierry Neuville, Cuma günü hırvatistan Rallisi’ni 8,0 sn ile sona eren ve ilk üçe giren bir açılış ayağı yaptı.

Thierry Neuville, Cuma günü hırvatistan Rallisi’ni 8,0 sn ile sona eren ve ilk üçe giren bir açılış ayağı yaptı.

Bu sabahki dört özel etap Belçikalıya ait. Fia Dünya Ralli Şampiyonası’nın bu üçüncü turunda Hyundai i20’sinde 7.4 sn farkla lider olmak için üç galibiyet aldı.

Dünya şampiyonu Sébastien Ogier bu öğleden sonra testler tekrarlandığında mücadele etti. Toyota Yaris takım arkadaşı Elfyn Evans’ı ikinci WRC etap zaferi olan üst üste üç galibiyet aldı.

Neuville, Fransız’dan 7.7 sn açıkta kaldı ve Evans üçüncü oldu.

Hırvatistan’ın WRC’deki ilk maçındaki hızlı ve öfkeli tempo, hem Neuville hem de Ogier’nin yakın rekabetten kurtulmasıydı. Neuville’in i20’si son testte bir banka çarptı.

Kalle Rovanperğher ikisinden de daha fazla acı çekti. 20 yaşında WRC’ye liderlik eden en genç sürücü, Ogier’nin çok şanslı olduğu açılış testine 5.4km’lik sağ virajda geniş bir şekilde sürüklendi. Yaris’i yol dışına daldı, bir ağaca vurdu ve araba yarın yeniden başlatılamayacak kadar büyük hasar gördü.

“Gerçekten kaygan olan son yokuş aşağı bölümdü. Arabayı zaten virajın girişinde kaybettim, doğru yarış çizgisini hiç yapmadım ve doğruca gittik. Biraz fazla hız ve yetersizlik ve sonuç bu, benim hatam,” diye itiraf etti Rovanperä. 

Kuru ve sıcak olmasına rağmen, başkent Zagreb’in güneybatısındaki etaplar, virajları kesen sürücülerin çakılları asfalta sürüklemeleriyle giderek kayganlaştı.

Neuville, “Herkes için zor bir gündü.” dedi. “Bu sabah Kalle gittiğinde, ana amacımız iyi bir yol pozisyonundan yararlanmaya çalışmak ve yapmayı başardığımız diğerlerine biraz boşluk çıkarmaya çalışmaktı. Ancak çok fazla çakıl olduğunda bazı yerlerde biraz mücadele ettim.”

Pierre-Louis Loubet başka bir i20’de sekizinci olurken, Takamoto Katsuta için iki spin Japon sürücüye potansiyel bir ilk altıya mal oldu. WRC2 lideri Mads Østberg’in Citroën C3 R5’te skor tablosunu tamamlamasıyla dokuzuncu oldu.

Cumartesi günkü ikinci ayak, 121,92 kilometreyle hafta sonunun en uzun ayağı. Bugünle aynı bölgede yer alan tesis, Žumberak doğa parkında muhteşem bahar manzaralarını geçmektedir. Zagreb’deki test sonrasında öğleden sonra dört sabah etabı olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir