Son şampiyon Sébastien Ogier, Afrika’dan zaferle dönüyo

0

Sebastien Ogier (FRA) Julien Ingrassia (FRA) of team Toyota Gazoo Racing celebrate on the podium in first place after winning the World Rally Championship in Naivasha, Kenya on 27.06.2021 // Jaanus Ree/Red Bull Content Pool //

Son şampiyon Sébastien Ogier, Afrika’dan zaferle dönüyor.

Kenya Safari Rallisi’nin zorlu parkurlarından alnının akıyla çıkan Fransız sürücü, pilotlar sıralamasında büyük bir avantajın sahibi oldu.

Naivasha’nın hemen dışında yaşayan zürafa için sıradan bir cuma sabahıydı. Afrika ovalarında arkadaşlarını takip ediyordu. Birdenbire, bir WRC aracı 156 km/s hızla yanlarından geçti. Toz bulutu oluşturan aracın direksiyonunda ise Thierry Neuville vardı.

Dünyanın en iyi ralli pilotlarının bu toprakları son ziyaretinin üzerinden 19 yıl geçti. Olağan dışı karşılaşmalara ve zorlu mücadelelere sahne olan ralli adını sonuna kadar hak ediyordu.

Kenya Safari Rallisi geri döndü
Kenya Safari Rallisi geri döndü© Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Vahşi yaşama ilk elden tanıklık eden Neuville, liderlik koltuğuna da yerleştiği için oldukça mutlu görünüyordu. Ancak bu durum fazla uzun sürmedi. İki gün sonra Neuville’in Hyundai i20 Coupe’sinin sağ arka tarafı çökünce eğlence de sona erdi.Hayal kırıklığına uğrayan Neuville duygularını şöyle ifade etti:

“Çok yavaş bir sol-sağ viraja geldik ve çıkışta aniden arabada bir şeylerin kırıldığını hissettim. Amortisör patladı.

Neuville

Bu sadece benim için değil, tüm takım için büyük bir hayal kırıklığı.

Ralli öncesinde, Dünya Ralli Şampiyonası lideri Sébastien Ogier oldukça temkinliydi. Burada bir zafer elde edilmesi gerekiyordu. Ancak Naivasha Gölü’nün etrafındaki yollar, onlara saygıyla yaklaşmayanları hayal kırıklığına uğratmak için hazırdı.

Ogier’nin Fransız bayraklı Toyota’sı erken bir tokatla kendine geldi. Süspansiyon arızası yaşayan Ogier, cuma sabahın erkenden iki dakika kaybederek Afrika macerasına başladı.

Takamoto Katsuta en iyi derecesine Kenya'da ulaştı
Takamoto Katsuta en iyi derecesine Kenya’da ulaştı© Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Öte yandan, Kenya Safari Rallisi’nin her anı birbirini tutmuyordu. Cumartesi günü yağmurlu parkurda başarılı bir sürüş gösteren Ogier, liderliğe oturarak ödülünü aldı. Neuville’in yaşadığı sorunlar da Ogier’nin işini kolaylaştırırken 2021 yılındaki dördüncü zaferi için de ortam sağladı.

Burası güzel bir ülke ve burada iyi bir performansımız var: Bir yarış ve bir galibiyet.

Sébastien Ogier

Bu mücadelede Ogier’ye rakip olan isim takım arkadaşı Takamoto Katsuta’ydı. Ancak 28 yaşındaki sürücü podyum şansını üzere riske atmak istemedi.

Adrien Fourmaux Afrika'da beşinci sırayı elde etti
Adrien Fourmaux Afrika’da beşinci sırayı elde etti© Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

“Özellikle Cuma gün yaşadığımız sorunun ardından bu harika bir galibiyet” dedi Ogier. “Taka’ya [Katsuta] bravo demek zorundayım – onunla mücadele etmek kolay değildi ve ilk podyumu için tebrik ediyorum. Buradaki destek inanılmazdı. Çok fazla destekçimiz vardı. Burası güzel bir ülke ve burada iyi bir performansımız var: Bir yarış ve bir galibiyet.

Katsuta da sevincini gizlemedi: “Zor ve uzun bir hafta sonu oldu. Zorlukları aşmayı başardık ve mekanikerler çok iyi bir iş çıkardılar.

Tabii ki çok mutluyum ama yine de yeterli değil. Bugün o gün değildi belki ama yakında Séb’i yakalamak için çalışacağım.”

Kenya Safari Rallisi’ni Ott Tanak üçüncü sırada tamamlarken, Gus Greensmith dördüncü, Adrien Fourmaux ise beşinci sırada tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir