Kimi Räikkönen 2021 sonunda F1’den emekli olacak

0

Alfa Romeo Racing ORLEN sürücüsü Kimi Räikkönen, 2021 sezonunun sonunda Formula 1’den emekli olacağını açıkladı.

Şu anda 344 Grand Prix girişiyle gridin en deneyimli sürücüsü olan Finn, 21 yarış, bir Dünya Şampiyonluğu ve dünya çapında milyonlarca taraftarın kalbini ve hayranlığını kazandığı 19 sezonluk rekor bir sezonun ardından spordan ayrılacak.

Kimi, 2001 yılında Sauber F1 Team ile ilk maçına çıktı ve McLaren ve Ferrari‘ye geçmeden önce İsviçreli kurucunun şampiyonada en iyi dördüncülüğü elde etmesine yardımcı oldu.

2010 ve 2011’deki iki yıllık aranın ardından Ferrari’ye geri dönmeden önce Lotus ile spora geri döndü.

Daha sonra Hinwil’e döndü ve Alfa Romeo Racing ORLEN ile üç sezon daha yarıştı – şaşırtıcı bir kariyerin tam bir çemberini yapan mükemmel bir sonuç.

Alfa Romeo Racing ORLEN konu ile ilgili yaptığı açıklama da, bu iki stintte birlikte geçirdiği inanılmaz sezonlar için Kimi’ye tüm minnettarlığını ifade ederek.

İş ahlakı, yarış tutkusu, Fiorano’daki ilk testinden geçen haftaki oturum brifinglerine kadar sergilediği başarılı olma kararlılığı.

Eşsiz bir karakter olduğu için, her zaman kendine sadıktır Kimi, onun için çalışan herkese sevdirmiş bir kişi, dedi.

Takım Kimi’ye inanılmaz derecede hak edilmiş bir emeklilik için en iyisini diliyor, kendisinin ve ailesinin Abu Dabi’deki son damalı bayrak sonrasında evde bulunmasından büyük keyif alacağını bilerek.

Bu arada, böylesine şanlı bir kariyeri hak ettiği sona ulaştırmak için 2021 sezonunun birlikte başarılı bir şekilde sonuçlanmasını dört gözle bekliyoruz.

Frédéric Vasseur, Alfa Romeo Racing ORLEN Takım Müdürü: 

“Dışarıda Kimi Raikkönen gibi bir sürücü yok. Varlığı, karizması ve eşsiz tavrı, bu takımın 2001’de ona bir şans vermesini sağlayan doğuştan gelen beceriyle eşleşti, onu sayıların ve istatistiklerin iletmek için mücadele ettiği bir şekilde sporumuzun bir efsanesi haline getirdi.

Bu yıllarda onunla çalışmak bir zevkti ve Alfa Romeo Racing ORLEN’deki herkes adına konuştuğuma inanıyorum diye başlayan açıklamalarına, Hinwil’deki atölyeden Zandvoort’taki garaja kadar, Kimi gibi bir sürücü takımımızın ve sporumuzun, tarihimizin silinmez sayfalarını yazdı.” dedi.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir