“Koşarak yere basmamız, hızlı bir şekilde hıza ulaşmamız ve bazı noktaları elimizden almamız gerekecek”

0

Tarih ve gelenek. şampiyonanın kurulduğu 1950 yılından bu yana Formula 1 takviminde yer alan İtalya Grand Prix’si ikisinden de kısa değil.

Ve yine de, bu yıl bir İtalya Grand Prix’si için Monza’ya hafif bir bükülmeyle dönüyoruz, yeni bir şeyin dokunuşu – iyi, yeni – hafta sonu iki ay önce Silverstone’da başlatılan sprint sıralama formatını benimsiyor.

İşleri ne kadar sarsacağı hala bilinmeyen bir şey, ancak kesin olan bir şey var: Bu hafta sonu Monza’nın karşı konulmaz cazibelerinden kaçış olmayacak.

Sizi ileriye doğru ayarlamak için en son önizlememiz için kaydırmaya devam edin. McLaren F1 sürücüleri Lando Norris ve Daniel Ricciardo ve Üretim Direktörü Piers Thynne’in düşüncelerini içerir ve sizi güzel bir şekilde oturtacak yeni bir ürün yelpazesinin kapağını kaldırır… pembeler içinde.

Nasıl takip edİlMELI

Yuvarlak14
Nerede Autodromo Nazionale Monza
Ne zaman10 – 12 Eylül
Başlangıç saati15:00 yerel, 14:00 BST, 09:00 EDT
Takip etmekTeamStream ve McLaren Uygulaması özel yorum ve içgörü için

Ne diyorlar?

“Özellikle Zandvoort’taki zorlu bir hafta sonundan sonra Monza’ya gitmeyi dört gözle bekliyorum.

Geri sıçramayı ve umarım hak ettiğimiz yerde olmayı, daha fazla puan atmayı ve gridde biraz daha yükseğe çıkmayı dört gözle bekliyorum. Bunun için çok çalışacağız.

Başka bir harika parça. Bu üçlü kafa vuruşuyla gerçekten şımardık, son derece havalı üç pistte yarıştık.

Monza, geçmişte iyi sonuçlar aldığımız bir pist, bu yüzden umarım iyi bir hafta sonu daha geçirebiliriz.”

“Monza iyi bir yarış ve eğlenceli bir hafta sonu. Sürmek için harika bir pist ve yarış için de harika. Genellikle bazı iyi fırsatlar sağlar.

Eğer öndeki arabadan daha hızlıysanız ve hızınız varsa, normalde sollayabilirsiniz, bu yüzden kesinlikle bunu dört gözle bekliyorum.

“İtalya her zaman eğlenceli, harika yemekler ve inanılmaz bir atmosfere sahip başka bir devre. Aynı zamanda oldukça yoğun olacak ikinci sprint hafta sonu.

Bu işe girmek için tek bir pratiğimiz var, sonra da Quali’ye giriyoruz. Bu kesinlikle bizim için daha yüksek bir basınç durumu, bu yüzden koşarak yere basmamız, hızlı bir şekilde hıza çıkmamız ve bazı puanları almamız gerekecek. Sabırsızlıkla bekliyorum.”

“Bu üçlü başlığın arka ucuna yönelmek kesinlikle operasyonel açıdan yılın daha riskli bir zamanını sunuyor. Bu risk Spa’da Lando’nun Cumartesi günü Q3 sırasında geçirdiği kazayla kendini gösterdi.

Bu da takım olarak bizim için bazı zorluklar yarattı. Ancak, fantastik olan, o Cumartesi gecesinden Pazar’a ve Pazartesi’ye kadar operasyonel ekipler arasındaki işbirliği seviyesiydi, çünkü üzerimizdeki hasar ve etki anlaşıldı.

Durum, ekip çalışmamızı ve çözüm bulma konusundaki kolektif yeteneğimizi gerçekten temel alıyor.

“Üçlü başlığın arka ucundaki asıl itme sadece doğru performans seviyesinin orada olmasını sağlamak değil, aynı zamanda bizim yaşadığımız gibi bir kaza geçirdiğinizde, yarış stoğunu tehlikeye atacak bir yerde asla olmadığınızı garanti etmektir.

“Zandvoort’ta zorlu bir hafta sonu geçirdik ve bu da Kurucular Şampiyonası için hala önemli olan tek bir puanla deplasmana geliyor.

Monza tamamen farklı bir devre ve özelliklerin lehimize daha fazla oynayacağını umuyoruz. Ekip bu hafta optimum formda olmamızı ve bu etkinliğe doğru stok seviyeleriyle girmemizi sağlamak için çok çalışıyor.

“Sprint yarışları bizim için hala oldukça yeni. Silverstone’daki ilk sprint etkinliğine formatı anlamak ve farklı bir operasyonel yaklaşım için çeşitli stratejilere bakmak için bir üs olarak yaklaştık.

Öğrendiklerimizden, önceden var olan yaklaşımımızı Monza’ya devam ettirmeye karar verdik, sistemdeki ek stok ekibi destekleyebiliyor ve bir sorun olduğunda tepki vermemizi sağlayabiliyor.

Bu farklı formatın takvimdeki en heyecan verici parçalardan birinde nasıl oynandığını görmek ilginç olacak.

“Ayrıca Monza’nın ötesine bakmamız gerekiyor, çünkü parçalarımızın kalitesi ve aero bakımı çok önemli ve bunda çok fazla performans var.

Avrupa’dayken elimizden geldiğince sıklıkta stoklara ulaşamamamız gereken flyaway yarışlarına baktığımızda, sezon sonu için Rusya’dan gelen takımla kalacak bir dizi set üzerinde çalışıyoruz.

Bu nedenle, bu haftayı ve önümüzdeki haftalarda Rusya’ya kadar çok zorlamalıyız. Risk, performans ve kalite arasında her zaman bir dengedir.”

İtalya Grand Prix

AUTODROMO NAZIONALE MONZA

Siyah grand prix pist haritası

İstatistikler ne diyor

0.415 saniye bizi geçen yılki İtalya Grand Prix’sinde zaferden ayıran tek şey ve Jenson Button’ın 2012’de Brezilya Grand Prix’sini kazanmasından bu yana yarış galibiyetine en yakın olduğumuz an, ki bu da onuncu yılımız ve en son Autodromo Nazionale di Monza’da kazandığımız yıl.

Monza, Mugello veya Imola olsun, Lando İtalya’da yarışırken puanların dışında hiç bitiremedi. Monza’daki en iyi sonucu geçen yılki dördüncülüğüydü ve bu sefer aynısından daha fazlasını arayacak.

Daniel, son sekiz yılda sadece bir kez puan kaçırarak İtalya’da benzer şekilde etkileyici bir rekora sahip.

İtalya GP için lastik bileşiği seçimi

Nelere dikkat etmeli?

Sprint elemeleri. Evet, sezonun başlarında Britanya Grand Prix’sinde ilk maçına çıktıktan sonra geri döndü. Birçoğunuz muhtemelen şimdiye kadar anlaşmayı biliyorsunuz: Cuma günü sıralama, Cumartesi günü sprint elemeleri ve Pazar günü grand prix. Ancak bir tazelemeye ihtiyaç duyanlar için, bu hafta sonu formatının nasıl bir dökümü…

Elemelerden önce Cuma günü sadece bir antrenman seansı olacak. Bu sıralama seansı normal bir F1 sıralama seansıyla aynıdır, ancak Pazar günkü yarış için gridi belirlemek yerine, bir saatlik başka bir antrenman seansından sonra Cumartesi günü gerçekleşecek sprint sıralamaları için gridi belirleyecektir.

Sprint sıralama yarışı, yaklaşık 25-30 dakika süren 100 km’lik bir yarıştır – bu Monza’nın 18 turudur. Bitiş sırası, grand prix için gride karar verecek ve puanlar ilk üç bitirenlere verilecek – kazanan için üç puan üçüncülük için bir puana düştü.

Pekala, şimdi bu aradan çıktı, başka nelere dikkat etmelisin? Hollanda Grand Prix’sinde gördüğümüzden daha fazlası olmalı.

Zandvoort tamamen dar bükülmeler ve dönüşlerle ilgilidir, ancak Monza tamamen uzun düzlüklerle ilgilidir – bildiğiniz hiçbir şey için ‘hız tapınağı’ olarak adlandırılmamaktadır – ve bu kayma ve sollama için bir fırsat sağlamalıdır.

Aslında, slipstreaming bu hafta sonu, özellikle elemelerde büyük bir konuşma noktası olabilir – ve elemelerden kastettik, Cumartesi değil, Cuma günü.

Sürücüler, çekiciden yararlanma şansı verebilecek pist pozisyonu için jokeylik yapacak.

Monza’nın birçok düzlüğü, gaz kelebesinin turun büyük bir kısmında yere sabitlenmesi ve takvimdeki en güce duyarlı devrelerden biri olduğu anlamına geliyor.

Hız ihtiyacı, takımlar sürüklemeyi en aza indirmeye ve düz çizgi hızını en üst düzeye çıkarmaya çalışırken, tüm sezon boyunca sahip oldukları en az downforce çalıştıran arabaları görecektir – sıska kanatlar ve gereksiz aero taklalarının ve fiskelerin çıkarılması .

Her şey düzlüklerle ilgili değil, virajlardan düzlüklere çıkma hızı çok önemli. Amaç, 1980’lerin ortalarında Ferrari için yarışan merhum Michele Alboreto’nun onuruna ‘Curva Alboreto’ olarak yeniden adlandırılan chicanes ve Monza’nın ünlü son virajı Parabolica’dan çıkan hızlı yön değişiklikleriyle başa çıkarak ve iyi çekiş gücüne sahip olarak düzlüklere hız taşımaktır.

Son olarak, hepimizin bildiği gibi, İtalya stil ile eşanlamlıdır. Monza’ nın kendisi, dünyanın moda başkenti Milano’ ya sadece bir taş atımı uzaklıktadır.

Lando ve Daniel’in bu hafta sonu Piazza del Duomo’nun ortasındaki bir podyumda eşyalarını çekmelerini beklemesek de, önde gelen yarış giyimi sağlayıcısı Sparco ile olan 25 yıllık ortaklığımızı anmak için benzersiz bir tasarıma sahip çok özel bir eldiven seti modelleyecekler.

Hafta sonu için hava durumu tahmini

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/f373fe216d038022c8502e4d78b5a8e4.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130