HOLLANDA GRAND PRIX’SI IÇIN BILMENIZ GEREKEN HER ŞEY

0

Antik iklimsel Belçika Grand Prix’sine katıldıktan sonra, bu hafta sonu hollanda Grand Prix’si için Zandvoort yolunda 300 km yol kat eden takım, 36 yıldır ilk kez bu piste çıkacak ve asfaltı ağlatacaklar.

Sürücü ve makine, dar, yüksek hızlı virajlar ve bir kombinasyonu ile düzgün bir şekilde test edilecek şekilde ayarlanmıştır – evet, doğru duydunuz, bankacılık. Spa gibi, Zandvoort da aldatıcı bir devredir ve Spa gibi, bir tekerleği yanlış koyarsanız gerçekten ısırabilir.

McLaren F1 sürücüleri Lando Norris ve Daniel Ricciardo ve Takım Müdürü Andreas Seidl’in bu hafta sonu öncesinde düşünceleri ve çok daha fazlası ile dolu olacak yazımızın devamı.

Yuvarlak13
NeredeDevre Zandvoort
Ne zaman4 – 5 Eylül
Başlangıç saati15:00 yerel, 14:00 BST, 09:00 EDT
Takip etmekTeamStream ve McLaren Uygulaması özel yorum ve içgörü için

Ne diyorlar?

“Belçika’da hayal kırıklığı yaratan bir hafta sonundan sonra, bu hafta sonunu izlemek için geri dönmek ve umarım hayranlar için daha fazla gösteri yapmak için sabırsızlanıyorum.

Zandvoort, 2017’de Formula 3’te daha önce yarıştığım ve kazandığım havalı bir pist.

Pist o zamandan beri oldukça değişti, yeni tarzıyla, bu da yarışın nasıl sonuçlanabilir. Aslında bu hafta simülatörde devreyi sürmek için İngiltere’ye döndüm, böylece Cuma günü piste çıktığımızda koşarak yere vurmaya hazırız.” dedi.

“Geçen hafta sonu 200. GP’mi böyle kutlamayı beklemiyordum ve taraftarların uygun bir yarış görememeleri gerçekten utanç verici.

Neyse ki, bu F1’de çok sık olmuyor ve bu hafta sonu Zandvoort’ta geri döndük. Oraya gitmeyeli uzun zaman oldu ve aslında geri dönmek için çok heyecanlıyım.

Oradaki taraftarlar çok hevesli ve hollanda desteğini çok hissediyorum. Umarım Spa’daki elemelerden gelen olumlu ivmeyi ileriye doğru alabilir ve iyi puanlar alabiliriz.”

“Belçika Grand Prix’si birçok nedenden dolayı garip bir hafta sonuydu ve taraftarların uygun bir yarış görememeleri gerçekten utanç vericiydi.

Neyse ki, F1’in 80’lerden beri ilk kez Zandvoort’a dönmesiyle hemen tekrar yarışa gireceğiz. O zamandan beri otomobiller çok önemli ölçüde değiştiğinden, pistin genel düzeni nispeten benzer kalırken, takım ve sürücüler için ilginç bir meydan okuma olacak.

Sollama zorluğunun artmasına neden olan sıkı ve kıvrımlı özellikler, bu yeni zorlukla nasıl başa çıkabileceğimizi ve serbest uygulama oturumları sırasında kurulum ve çalışma programları açısından nelere öncelik vereceğimizi belirleyecektir.

Monaco gibi, elemeler de Pazar günü bitiş pozisyonlarını belirlemek için uzun bir yol kat edecek.

“Bu üçlü başlığın ikinci yarışına girerken, hem fabrika hem de pist kenarındaki takımlar bize iyi puanlar almak için en iyi şansı vermek için çalışıyor, bu da Takımlar Şampiyonası’nda üçüncülük için savaşırken çok hayati.

Woking’de, takım bizi yedek parçalarla dolu tutmak için çok çalışıyor ve pist kenarındaki ekip, HPP meslektaşlarımızın yanı sıra, araçların mümkün olan en iyi yarış durumunda olmasını sağlamak için inanılmaz çaba sarf ediyor.

Tüm takım bu şampiyonluk savaşının ne kadar yakın olduğunun çok farkında ve herkes performans göstermemize yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Umarım bu hafta sonu uygun bir hareket görebiliriz ve iyi bir puan alabiliriz.”

Hollanda Grand Prix’si

Siyah grand prix pist haritası

İstatistikler ne diyor

Zandvoort, uzun süre yokluğuna rağmen toplamda 30 Formula 1 grand prix’sine ev sahipliği yaptı – ilki 1952’de. Bu 30 yarıştan üç kez zafere ulaştık: 76, ’84 ve ’85’te sırasıyla James Hunt, Alain Prost ve Niki Lauda ile. Lauda’nın galibiyeti F1’deki 25. ve son galibiyeti olacaktı.

Aynı yarışta takım arkadaşı Prost, 1m16.538sn’lik bir süreyle resmi yarış turu rekorunu kırdı. Bu hafta sonu yenilmesi muhtemel bir rekor.

30 yıldan fazla bir süredir takvim dışında olmasına rağmen Zandvoort, Lando ve Daniel tarafından tam olarak bilinmiyor. Lando, 2017’de Formula 3’te burada üç yarış tamamladı. Podyumunu hiç bitiremedi ve iki kez galip geldi. Bu arada Daniel, Red Bull‘a giderken pistte bazı gösteri koşularını tamamladı.

Hollanda GP için lastik bileşiği seçimi

Nelere dikkat etmeli?

Portakal. Bir sürü portakal. Hem McLaren hem de Hollanda ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılı bir renk. Mirasımızın bir parçası. McLaren söz konusu olduğunda, kurucumuz Bruce McLaren’a kadar izlenebilirken, aynı zamanda Hollanda kraliyet ailesinin rengidir – ataları Orange’lı William ülkenin kurucu babasıydı.

Renkle olan bu yakınlık Hollanda’dan herhangi birini otomatik olarak mclaren taraftarı yapıp yapmadığından tam olarak emin değiliz – Max Verstappen’in bu konuda söyleyecek bir iki şeyi olabileceğini görüyoruz – ancak bu, bu hafta sonu tribünlerde turuncu bir deniz görmeyi dört gözle beklemediğimiz anlamına gelmiyor.

Plaja bir taş atımı uzaklıkta yer alan Zandvoort, Tarzan saç tokası ve Scheivlak gibi hızlı, süpürücü ve dar dönüşlere sahiptir. Bankacılıktan bahsetmiş miydik? Evet, o da var. Devre, mevcut F1 standartlarına getirmek için biraz ayarlanmış olsa da, ünlü bankalı son köşesi kalır.

Aslında, Indianapolis Motor Speedway’deki bankacılığın yaklaşık iki katı olan 18 dereceye yükseltildi. Kısa bir pit-lane ile, takımların çoklu durdurma stratejilerini benimsemeye daha meyilli olmaları muhtemeldir ve pistin dar genişliği sollamayı zorlaştırabilir, bu nedenle pit stoplar yoluyla pozisyon kazanmak anahtar olabilir.

Sezonun devre arasını heba etmemiş olsak da, dikkatler 2022’ye ve büyük yönetmelik değişikliklerine dönüyor. Takımlar 21 arabalarını getirdikleri gelişmeleri azaltıyorlar ve biz de farklı değiliz.

Görmeniz muhtemel kalan gelişmeler, tıpkı geçen hafta Belçika Grand Prix’sinde tanıttığımız fren kanallarının etrafındaki küçük yükseltmeler gibi, büyük değişiklikler yerine ince ayarlar olacaktır.

Hafta sonu için hava durumu tahmini

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir