Son üç yarışlık formula1 sezonun yoğun hafta sonu için bu işin mutfağında geçerli olan tek kural kesinlikle

Ye, uyu, yarış, tekrar et.
Ye, uyu, yarış, tekrar et.
Ye, uyu, yarış, tekrar et.

2021 Formula 1 sezonunun son üçlü başlığının sonuna geldiğimizde ve bu yılki rekor kıran 22 yarışlık mücadelenin sonucuna daha da yaklaştıkça, son birkaç haftanın biraz bulanık olduğunu söylemek doğru olur.

Marks and Spencer reklamı gibi görünme riskine karşı, bu herhangi bir üçlü başlık değildi. Bu, takımların Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya’da yarıştıkları üç kıtaya yayılan ilk yarıştı.

Aynı zamanda şu ana kadar bize çok nazik olmayan üçlü bir başlık: iki yarıştan iki puan tam olarak düşündüğümüz şey değil. Ama bu hafta sonu, katar Grand Prix’sinin açılışında, talihimizin çöl kumulları arasında değişeceğini umduğumuz yere tekrar gidiyoruz şeklinde açıklayan Mclaren takımı

Katar’da sizi neler beklediğini anlamanız için en son önizlememizden başka bir şey aramayın. McLaren F1 sürücüleri Lando Norris ve Daniel Ricciardo’nun yanı sıra Takım Müdürü Andreas Seidl, ne bekleyebileceğinizi ele alırken takımın sürücüleri düşüncelerini paylaştı.

2021 Serisinin20. Yarışı
NeredeLosail Uluslararası Pisti
Ne zaman19 – 21 Kasım
Başlangıç saati17:00 yerel, 14:00 GMT, 09:00 EDT

McLaren Sürücülerinin düşünceleri;

“Geçen hafta Brezilya’daki zorlu bir yarıştan sonra, bu hafta sonu Formula 1’de ilk kez Katar’a giderken geri dönebileceğimizi umuyorum.

Suudi Arabistan ve Abu Dabi’den önce bu zorlu üçlü kafa vuruşunun son bir yarışı var, bu yüzden yüksek bir seviyede bitirmek için çok çalışacağız.

“Bu hafta sonu ne bekleyeceğimi hissetmek için Losail Uluslararası Pisti’ni simülatörde sürmeyi başardım.

Fiziksel bir yarış için yapması gereken birkaç büyük fren bölgesine sahip oldukça hızlı ve eğlenceli bir pist.

Yeni yerlerde yarışabilmek her zaman bir meydan okumadır, bu da sürücüler olarak bizim için heyecan vericidir, çünkü yeni bir şeye adapte olmak ve mümkün olan en hızlı şekilde hızlanmamız gerekir. Sabırsızlıkla bekliyorum!” dedi.

“Brezilya’da benim tarafımdan puanla gelmediğimiz için talihsizdik. Çok yazık oldu, ama yine de hafta sonundan alacak ve bunları bu sezon kalan yarışlardan kalan her şeyi en üst düzeye çıkarmaya odaklanmak için kullanacak birçok olumlu şey var.

Katar’daki yeni bir mekanda bu üçlü başlığı tamamlamak için bir tane daha var. Yeni bir pist ve herkes için farklı bir meydan okuma olduğu için sabırsızlıkla bekliyorum.

Amaç, devreyi hemen devreden kavramak ve iyi bir ritim bulmaktır. Işıkların altında yarışmak da ekstra heyecan getiriyor. Üç tane kaldı, savaşmaya devam edeceğiz.”

“Zorlu geçen iki haftanın ardından, takım için olumlu bir sonuç elde etmek ve elimizdeki paketle bizim için masada olan puanları puanlamak için Katar’a doğru yola çıkıyoruz.

“Bu hafta, Formula 1 tarihinde Losail Uluslararası Pisti’ndeki ilk Katar Grand Prix’si. Bir kez daha, yeni bir ülkede ve mekanda yarışmak ve sporu farklı bir bölgeden dünyanın dört bir yanındaki hayranlarıyla buluşturabilmek heyecan verici.

“Brezilya’daki sprint sıralamalarının ardından geleneksel yarış hafta sonu formatına geri dönüyoruz.

Ek ücretsiz alıştırma oturumu, özellikle kayıtlarda geçmiş veriler olmadığı için ekiplerin planlamalarını ve kurulumlarını optimize etmelerini sağlayacaktır.

Pist, orta ve yüksek hızlı virajların bir karışımını sunar ve ana uzun düzlükte bir DRS bölgesine sahiptir, bu da umarım Turn One’a girme fırsatı sağlayacaktır.

“Hem pistteki hem de fabrikadaki ekip, Mercedes HPP’deki meslektaşlarımızla birlikte, bu kıtalararası üçlü başlık sırasında en üst seviyelere sıkı çalışma, özveri ve ekip çalışması gösterdi. Birlikte zorlamaya devam edeceğiz.”

Katar Grand Prix

LOSAIL ULUSLARARASI PISTI

Grand Prix track map in black

İstatistikler ne diyor

F1’in daha önce Losail Uluslararası Pisti’nde hiç yarışmadığı göz önüne alındığında, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çok fazla değil.

Biraz daha geniş bir ağ atarak Lando, Orta Doğu’da yarışırken ilk 10’un dışında hiç bitiremedi: en iyi sonucu geçen yılki Bahreyn Grand Prix’sinde dördüncü oldu.

Lando gibi, Daniel’in de dünyanın bu bölgesinde bugüne kadarki en iyi sonucu, Bahreyn (2014 ve 2016) ve Abu Dabi (2014 ve 2018) Grands Prix’lerinde ikişer adetle dördüncü sırada yer alıyor.

Katar GP için lastik bileşiği seçimi

Nelere dikkat etmeli?

Katar’ın başkenti Doha’nın eteklerinde yer alan 5,38 kilometrelik Losail Uluslararası Pisti, 2004 yılından bu yana MotoGP Dünya Şampiyonası’nın bir turuna ev sahipliği yapmış bisikletlerle tek kişilik yarışçılardan daha iyi biliniyor.

Ağırlıklı olarak orta ve yüksek hızlı 16 virajdan oluşan ve aşındırıcı bir pist yüzeyine sahip olan Losail’in lastikler üzerinde çok zorlu olması muhtemeldir.

Bu nedenle, Pirelli’nin bu hafta sonu mevcut olan en zor üç bileşiği getirmeyi seçmesi şaşırtıcı değil.

Takvime yeni eklenen lastiklerde olduğu gibi lastiklerin nasıl sonuçlanacağı bilinmeyen bir şey ve ancak Cuma günkü çalışmadan sonra daha net bir görüntü elde edeceğiz.

O zaman bile, resmin biraz çarpık olması muhtemeldir: bu hafta sonu Losail’de F1 ile birlikte çalışan bir destek serisi yoktur, bu da pistte daha az kauçuk anlamına gelir ve çevredeki çölden devreye üflenen kum da kavrama seviyelerini etkileyebilir.

Tüm bunlar, hafta sonu boyunca parça evriminin oldukça önemli olabileceği anlamına geliyor.

Losail Uluslararası Pisti’ni takvimdeki başka bir devreye benzetmek zorunda olsaydınız, hızlı ve akan Silverstone – hatta 2020’de Mugello – kötü bir çığlık olmazdı.

Benzerlikler konusunda, Turn 12-14, Türkiye’nin İstanbul Park‘ındaki kötü şöhretli Sekizinci Viraj’ı anımsatan üçlü bir sağ el oluşturuyor – ters yönde de olsa – ve sol ön lastik buradan büyük yüke maruz kalacak.

Başka bir yerde, ana düzlük bir kilometreden daha uzundur ve Birinci Viraj’ı sollamak için bir fırsat sağlamalıdır – son virajdan iyi bir çıkış, düzlükteki hızı en üst düzeye çıkarmak için anahtar olacaktır.

Katar Grand Prix‘si yerel saatle 17:00’de yapılacak olan alacakaranlık yarışı olarak belirlendiği için, Mart ayındaki sezon açılışı için Bahreyn’de olduğumuzdan beri ilk kez bu hafta sonu ışık altında olacağız.

Akşamki soğuk havalar sürücüler, otomobiller, lastikler ve takım üyelerinin hayatını kolaylaştıracak, ancak FP1 ve FP3 gün boyunca gerçekleşecek, bu da FP2’nin olası sıralama ve yarış koşullarının en temsili resmini sağlayacağı anlamına geliyor.

Hafta sonu için hava durumu tahmini

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir