Seidl, F1 ceza tutarlılığı konusunda soru işaretleri yaratıyor

0

McLaren patronu Andreas Seidl, Formula 1 grands prix’si sırasındaki olaylar için uygulanan cezaların tutarlılığı konusunda endişeleri olduğunu söyledi.

Lewis Hamilton ve Max Verstappen, geçen hafta sonu yapılan Sao Paulo Grand Prix’sinden bu yana, şampiyonadaki rakibini yarışın ortasında yoldan çıkarmak için ortaya çıktı ve bu durum bir çok takım patronunun yarış öncesi demeçlerinin gündemi arasında yer aldı.

Max Verstappen durumu lastik ömürlerinden dolayı pist kenarlarından geçip lastik ömürlerimi azaltma riskinden dolayı düz alana kaçmak zorunda kaldım şeklinde açıkladı olayı.

Bu olay, o dönemde yetkililer tarafından not edilmiş ancak soruşturulmamış, mercedes sonraki günlerde inceleme hakkı talep etmek zorunda bırakılmıştı.

McLaren’da, takım müdürü Seidl’in Avusturya Grand Prix’sinde Lando Norris’e verilen ceza ile paralellikler çizmesiyle,bu olayda herhangi bir ceza verilmemesi bazı karışıklıklara neden oldu.

Seidl, “Davaya baktığımızda ve Lando’nun davasıyla karşılaştırıldığında, kesinlikle bazı sorularımız var.” dedi.

“Lando, Avusturya’da bizim açımızdan tartışılabilir bir şey için bir ceza aldı, çünkü bence Lando’nun köşesi olan şeye kesinlikle itiraz edebilirsiniz.

“Brezilya’da gördüklerimizden farklı ve bu nedenle, bugünkü soruşturmanın sonucu için bugünden itibaren kararla çok ilgileniyoruz, çünkü bu yine farklı bir hikaye veya farklı bir süreç.

“Ancak daha çok Michael’ın bu gece sürücülerin brifinginde sürücülere işlerin nasıl ilerlediğini gördükleri hakkında ne brifing vereceğini anlamak gibi, çünkü sonuç ne olursa olsun, sürücülerin yaklaşımını kesinlikle pistteki belirli manevralara değiştireceğinizi düşünüyorum.” dedi.

Norris’in durumunda McLaren sürücüsü Sergio Perez ile mücadele ederken iç çizgiyi korudu, ancak Meksikalıyı pist dışına ittiği kabul edilerek ceza almasına sebep olmuştu.

Seidl, “Tutarsız olan şey, örneğin Lando’nun Avusturya’da aldığı ceza ve geçen hafta sonu gördüklerimiz.” dedi.

“Bence her sürücünün ne yapabileceğini ve ne yapamayanın olduğunu bildiğini açıklığa kavuşturmak önemlidir.”

Yetkililer, gözden geçirme hakkı konusunda dün Katar’da Mercedes’ten temsilcilerle bir araya geldiler. Fakat buda ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir