Formula 1’in Soçi’ye dönmesiyle Rusya Grand Prix’sine bir bakış.

0

Uralkali Haas F1 Takımı, Sochi Autodrom’da düzenlenen FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası Rusya Grand Prix’sinin 15. nci sezonun yarışı.

Formula 1 ilk olarak 2014 yılında Rusya’ya konuk olmuş, Kış Olimpiyatları için kullanılan çevresindeki yollar Soçi Autodrom olarak bilinen yarı kalıcı bir yarış pistine dönüştürülmüştür.

Karadeniz’in yanında yer alan 5,8 kilometrelik pistte, tam gaz bölümleriyle birbirine bağlanan kamber dışı 90 derecelik köşeler bolluğu bulunurken, seyrek kullanımı hafta sonu boyunca yüksek bir pist evrimi olduğu anlamına geliyor.

Duvarların yakınlığı da zorluğa katkıda bulunurken, ikinci virajda ilk ağır fren bölgesine kadar uzun bir koşu ve kompleksin sıkı doğası, ilk tur çatışmalarının sıradan olduğu anlamına gelir.

Devrenin merkezi, bayrak kaplı Medals Plaza’nın etrafında 180 derece bükülen ve girişten çıkışa kadar pazarlık yapmak neredeyse 10 saniye süren bir hızlanma bölgesi olan uzun yarıçaplı negatif kamberli dört virajdır.

Nikita Mazepin ve Mick Schumacher, Sochi Autodrom’un daha önceki deneyime sahip. Rus Sporcu Mazepin, 2018’de GP3 Serisi’nde ve 2020’de Formula 2 şampiyonasında önceki ziyaretlerinde podyumda yer aldı.

Schumacher’in 2020’de Sochi Autodrom’u ilk kez tatması, vurgulu bir Formula 2 Uzun Metrajlı Yarış zaferiyle sonuçlanırken, ertesi gün Sprint Yarışı’ndaki bir podyum onu klişeye girdiği bir unvanın ulaşabileceği bir yere sağlam bir şekilde koydu.

Guenther Steiner, Uralkali Haas F1 Team

Guenther Steiner yarışı değerlendiriyor;

Formula 1’in 2021 sezonunun ikinci yarısına başlamak için oldukça yorucu bir üçlü kafa vuruşundan sonra – takım bunu nasıl atlattı ve geçmiş deneyimler personele böyle bir programın talepleri konusunda rehberlik etmenize nasıl yardımcı oluyor?

“Öğrendiğimiz gibi çok zorlu olan üçlü başlıktan sonra herkes yorgundu ve yaz tatilinden sonra bile herkes için hala zordu.

Bu şeyler, sadece onlar üzerinde çalışmalı ve takımı motive etmeye çalışmalı ve mümkün olduğunda aralarında birkaç gün izin vermeye çalışmalısınız, böylece en azından birkaç gün rahatlayabilirler, ancak bunun büyüsü yoktur. Tünelin sonundaki ışığı görmelerini sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

İtalya Grand Prix’si öncesi takımın Maranello tasarım ofisinde takım sahibi Gene Haas ile birlikte zaman geçirmeyi başardınız. VF-22’ye giden çalışmalar ve ekibin 2022 kampanyasına yönelik baskısı ne oldu? Yeni tabanla tasarım sürecine daha aerodinamik bir yaklaşım var mı?

“Bunlar beni ve tüm takımı ayakta tutan şeyler – gelecek. Gene’le oraya giderken, üç yıldır İtalya’ya gitmiyor, COVID-19 nedeniyle son birkaç yıldır gelemedi, bu yüzden ona etrafı gezdirdim ve nasıl değiştiğimizi, kendimizi nasıl organize ettiğimizi ve Simone’un grubu nasıl yönettiğini gösterdim.

Bence gördüklerinden memnundu ve yine hepimiz gibi 2022’yi iple çekiyoruz. Sanırım hazır olacağız. Nereye varacağımızı henüz bilmiyorum ama emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

Açıkçası, Rusya Grand Prix’si Nikita Mazepin için bir ev yarışı. Nikita ile bir F1 sürücüsü olarak ilk ev yarışınızda yarışmanın heyecanı ve potansiyel olarak getirdiği ekstra baskı hakkında konuştunuz mu? Son zamanlarda Zandvoort’ta ‘Max Factor’e tanık olduktan sonra, kalabalığın kök salacak bir ev sürücüsüne sahip olmasının ekstra bir boyut kattığını düşünüyor musunuz?

“Nikita ile henüz bu konuda konuşmadım ama açıkçası oraya vardığımda, bana ayıracak zamanı varsa onunla konuşacağım!

Programını ve ne yapması gerektiğini gördüm, sadece medya için, ve Rusya’da gördüğü ilgi onun için oldukça zorlu bir hafta sonu olacak ama umarım birçok insan onu destekler.

Açıkçası, Max’in şu anda olduğu gibi şampiyonluk için yarışmıyor, bu yüzden kalabalık onun için büyük olmayabilir ama eminim orada bir sürü hayranı var ve bakalım neyle gelecekler.

Formula 1’i Rusya’da ne kadar ileriye taşıyabileceğimizle kendim ilgileniyorum.”

Sizce, Rusya Grand Prix’si yıllar içinde nasıl gelişti – ilk olarak 2014’te yeni bir F1 bölgesi olarak günümüze ve 2023 için St Petersburg’da yeni bir pist gündemde.

“Rusya’nın her zaman ilginç bir yarış olduğunu düşünüyorum. Bence pist olarak diğer her şeyden tamamen farklı. İnsanlar orada misafirperver, Rusya’da iyi bir vibe var, organizatörler her zaman onunla iyi bir iş yapıyor.

Her nasılsa, Soçi’den ayrılmamız üzücü ama bir şekilde, st Petersburg’a tekrar yeni bir yarış pisti olduğu için gitmemiz güzel. Görünüşe göre, harika bir şehir – oraya gitmedim – ama her zaman söylediğim gibi, tarihi tarzı seviyorum, ama aynı zamanda yeni stili de seviyorum.

Eminim Sochi ikinci grand prix’sini yüksek ve son bir yıl daha da yüksek bir statüde yapmak istiyoruz.

Sonuç olarak, Soçi, özellikle bir Rus sürücüyle gitmek için harika bir yer ve umarım bizi bekleyen birçok taraftarımız olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir