Cuma günü Bakü Şehir Pisti’nde yapılan antrenmanla başladı

0

2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın altıncı turu, Pazar günkü Azerbaycan Grand Prix’sine hazırlanan takımlar olarak Cuma günü Bakü Şehir Pisti’nde yapılan antrenmanla başladı.

2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın altıncı turu, Pazar günkü Azerbaycan Grand Prix’sine hazırlanan takımlar olarak Cuma günü Bakü Şehir Pisti’nde yapılan antrenmanla başladı.

Çoğunlukla güneşli koşullarda gerçekleştirilen Cuma günkü pist koşusu, 6.003 kilometrelik (3.730 mil), 20 dönüşlü sokak pistinde FP1 ve FP2 olmak üzere iki 60 dakikalık seanstan oluşuyordu.

Mazepin ve Schumacher, FP1’de aynı lastik stratejilerini çalıştırdı ve her iki VF-21’de de Pirelli P Zero Yellow orta lastik kullanılarak başladı. Her iki sürücü de seansın en hızlı turlarını usulüne uygun olarak ayarladı.

Schumacher, Mazepin’in 20. Orta lastiklerde yüksek yakıtlı bir stint, ilgili FP1 çalışma planlarını tamamladı.

Tur zamanları öğleden sonra pist lastiklendikçe düştü. Mazepin, kalite simülasyonu için yeni bir yumuşak lastik seti üzerinde takmadan önce FP2’yi ortalarda kısa bir çalışmayla açtı. Formula 2 mezunu en hızlı turunda 1:45.563’lük derecesiyle toplamda 18. Mazepin, gününü 11 turluk yüksek yakıtlı bir koşuyla daha sert Beyaz bileşiği örneklemesiyle kapattı.

Schumacher’in seansı, sert kauçukta sadece dört tur attıktan sonra bir yağ basıncı sorunu nedeniyle garajda uzun bir konaklama sonrası değerli zamanları yitirmesine sebep oldu, ancak Alman yumuşaklarla geri döndü.

Schumacher, FP2’nin son dakikalarında, kısa bir yüksek yakıt turu olan ve yumuşaklarda da onu damalı olarak gören çetelesine beş tur daha ekledi.

Uralkali Haas F1 Takımı Cuma günü FP1 ve FP2 genelinde toplam 73 tur attı – Mazepin tarafından 41 ve Schumacher tarafından 32 turla tamamladılar.

Nikita Mazepin,

“Bugün gerçekten çok keyif aldım; Bence iyi bir yerdeyiz. İleriye doğru bazı önemli adımlar attık. Araç yüksek ve düşük downforce pistlerinde performans göstermese de, aracın kurulumu açısından çıkarabildiğimiz şeyler cesaret verici.

Belli ki yaşanacak çok şey var ama bugün kesinlikle plana göre gitti. Geri bildirim açısından, uzun koşularda lastik aşırı ısınmasının sadece bizim için değil, diğer rakipler için de büyük bir sorun olduğunu hissettim.

Pist çok düşük kavrama ve bu da asfaltın lastikleri aşırı ısıtmasını sağlıyor, bu sadece Monako ve Barcelona’dan gelmeye alışmam gereken bir şey. Bence uzun koşular bugün daha güçlü noktamızdı.

Cuma günü durduğumuz yer şu anda, Pazar günü için çok fazla ilerleyeceğimizi hayal etmiyorum, ancak kim bilir, belki cumartesi ve pazar bazı sürprizler getirebilir.”

Mick Schumacher,

“Pist bu sabah başlamak için oldukça kirliydi ve ilk seans boyunca gerçekten temizlenemedi. F2 çalışırken FP2 için biraz temizlik yaptı. Ne yazık ki, istediğimiz kadar tur atamadık.

Birkaç sorunum vardı, ama yine de C5’te bir uçuş turu ve yüksek yakıtla bir veya iki tur yapmam gerekiyor. Genel olarak, öğrenmemiz gereken şeyler var, ancak zaten oldukça fazla şey yaptık ve şimdi bulmacayı FP3 ve ardından elemeler için iyi bir yerde olmak için bir araya getirmekle ilgili.”

Guenther Steiner

“Buraya gelmek her zaman zordur – bilirsiniz, başladığımızda pist çok yeşil ve iki sürücümüz çaylak, ikisi de burada daha önce F2’de sadece bir kez yarışmıştı.

Bunun zor olacağını biliyorduk, ama bence çocuklar iyi iş çıkardı.

FP2, Nikita (Mazepin) için iyi gitti, orada yapabileceği en fazla tur için çıktı. Mick (Schumacher) iyi bir FP1’e sahipti, ancak FP2’de yağ basıncında bir sorun vardı. Ne olduğunu bulmaya çalıştık ama asla öğrenemedik, bu yüzden sürekli girip çıkmak zorunda kaldı.

En azından FP2’de yarım seansı var ama yarına hazır olduğunu söylüyor. Cumartesi günü öğrenme eğrisinde devam ediyoruz – ancak gördüğünüz gibi, her alıştırma oturumundan çıkıyoruz ve geliştiriyoruz. Amaç bu ve bunu yapmaya devam edeceğiz.”
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir