Pietro Fittipaldi ilk Indy 500 için hazır.

0

Uralkali Haas F1 Takım Yedek Sürücüsü Pietro Fittipaldi, Indy 500’de ilk maçına çıkarken Pazar günü çocukluk hayalini gerçekleştirecek.

Uralkali Haas F1 Takım Yedek Sürücüsü Pietro Fittipaldi, Indy 500’de ilk maçına çıkarken Pazar günü çocukluk hayalini gerçekleştirecek.

Indianapolis Motor Speedway padokunda 10 yaşında bir çocuk olarak hayranlıkla izlemekten, geçen hafta sonu ilk Indy 500 sıralamalarında , Brezilyalı yarışçının dünya motor sporlarındaki en yüksek profilli yarışlardan birinde yarışmasına sadece birkaç gün kaldı.

Bu Pazar günü gridde 13. sıraya yerleştirilecek olan Pietro, “Çok heyecanlıyım çünkü uzun zamandır Indy 500’ü izliyorum.” dedi. “Sanırım gittiğim ilk 500 yarışı, amcam Max Papis’in 2006’da yarıştığı zamandı ve her yıl düzenli olarak izliyorum. dedi.

“Benim için, bu dünyadaki en büyük yarış ve bunu kazanırsanız, tarih yazıyorsunuz, bu yüzden yarışırken süper heyecanlıyım ve dört gözle bekliyorum.

Pietro Fittipaldi

“Bence sadece ABD’de değil, dünyada da çok büyük, çünkü 500’ü kazanırsanız kişisel kariyeriniz ve takımınız için de böyle bir fark yaratır. Yarışı kazanırsan yıllarca hatırlanacağını söyleyen sürücü; “Oraya kendiniz gittiğinizde, yarışın ne kadar büyük olduğunu fark edersiniz.

O yıl amcam yarışırken gritteydim ve tribünlerde 400.000 kişi vardı.

Motorların çalıştırdığını duyduklarında, kalabalığın titreşimlerini duyabilirsiniz. Bu sebeple 500 yarışları çok farklı bulunur yarış severlerce. Aynı anda bu kadar çok insanın birlikte izlediği bir yarışa hiç gitmediğini belirten Fitipaldi; “Haas’ı Indy 500’de temsil ettiğim için de gurur duyuyorum, sadece küçük bir şekilde bile olsa, bunu yaptığım için çok gururlu ve mutluyum.” dedi.

Herhangi bir Indy 500 yarışmacısı için ilk engel aslında ana yarışa katılmaya hak kazanmaktır. Yarışta sadece 33 araç başlangıç yapabilirken bu yıl 35 yarışmacı var, ilk amaç yarışı kaçıracak şanssız iki sürücüden biri olmaktan kaçınmak olacak. Neredeyse bütün araçların milim farklarla yarıştığını düşündüğümüzde bile o son iki araç bile ilginç çekişmeye sahne olacak.

Indy ilk kez gelen biri olarak etkileyici bir hız gösteren pietro için böyle bir endişe yoktu ve dört tur boyunca ortalama 230.846’lık bir hız ile Pazar günü için ilk 15 grid pozisyonunu garantiledi. Aslında Pietro o kadar etkileyiciydi ki, bu hafta ilk IndyCar sezonunda şimdiye kadar etkileyici olan Yeni Zelandalı çaylak Scott McLaughlin’den bile daha hızlı bir şekilde ‘Yılın En Hızlı Çaylağı’ ödülüne layık görüldü.

Bu aslında bir 500 hayranı olarak ilk yarışı için belki de en mutlu olduğu şey. Mutluluğunu ise “Sıralama turlarındaki en hızlı çaylak olduğum için uzun yıllardır gerçekleşen Indy 500 ödülü için en hızlı çaylak ödülüne layık görüldüm.” dedi.

Her yıl en hızlı çaylağın elemelerinde her isme ve hıza sahip oldukları bu özel kupaya ismi yazılmış oldu böylece. Orada Michael Andretti ve Jacques Villeneuve gibi isimler var, bu yüzden bazı efsanelerin yanında aynı kupaya konmak benim için büyük bir onur oldu sürücü için.

“Cumartesi günü elemelere katılmayı beklerken, her araba tek tek dışarı çıkıyor ve siz arabanızın yanında bekliyorsunuz biriken adrenalin çılgınca ve yaptığım diğer hiçbir şeye benzemiyor. “Dışarı çıkıp sıralamaya katılmak ve dört tur boyunca saatte ortalama 230 mil hızda olmak inanılmaz bir şeydi ve gerçekten zevk aldığım bir şeydi.”

Pietro, Dale Coyne Racing takımıyla tanıdık bir şekilde Indy 500’e gelen diğer sürücü. G-Drive serisi ile Avrupa Le Mans Serisi’nde yarışan ve Uralkali Haas F1 Takımı‘nda yedek sürücü , indyCar takımıyla hem testlerde hem de bazı yol pist etkinliklerinde çalışıyor.

Ve daha da önemlisi, bu ayın başlarında Texas Motor Speedway’deki ilk iki oval yarışında yarıştı ve Dale Coyne Crew ile rahat bir şekilde çalıştı.

“Teksas’ta yarışın büyük bölümünde ilk 10’da koştuğu için ilk yarış aslında oldukça iyiydi. Daha fazlasını denemek ve daha fazlasını yapmak için stratejiyle risk alan takım, bir podyum veya galibiyet hesapları yaptılar ancak sonunda istedikleri şey gerçekleşmedi.

İkinci yarışta amaç tüm yarışı çalıştırmak ve ilk 10’da bitirmeye çalışmaktı ama ne yazık ki başlangıçta o kaza oldu. Neyse ki herkes iyiydi, öndeki arabalar başladı, gidecek bir yeri olmadığı yarışta sık karşılaşma ihtimali olunan büyük bir kaza olmuştu.

Pietro, Haas F1 Team taraftarları Romain Grosjean’ın tanıdık bir başka ismiyle 51 numaralı aracı paylaşıyor. Fransız, bu yıl Dale Coyne Racing için tüm yol parkuru etkinliklerinde yarışıyor ve iki hafta önce Indianapolis yol düzeninde ikincilikle ilk IndyCar podyumunu yakalamıştı.

Dedesi Emerson indy 500’ü iki kez kazanan Fittipaldi, “Tesadüfen iny pistlerinde 51 arabayı yarıştırmak için bir anlaşma teklif aldım ve ardından Romain ikimiz de arabayı paylaşıyoruz.” dedi.

“Onu (Grosjean) birkaç hafta önce St. Petersburg’daki yarışta gördüm, o hafta sonu başka bir taahhüdüm yoktu ve sadece takımla birlikteydim. Onunla tekrar aynı takımda olmak komik, ama farklı bir takım ortamı; bir zamanlar iki veya üç yıl Formula 1’deydi, şimdi IndyCar’da.

“O da harika bir adam ve takım arkadaşı olması harika.”

Elbette Formula 1 sezonunun son iki yarışı olan Sakhir ve Abu Dhabi Grands Prix’sini sakatlanan Grosjean’ın yardımcısı olarak yarıştırmak için fırsat buldu.

Ancak şimdi Haas’taki Yedek Sürücü rollü ve Dale Coyne Racing’deki IndyCar Oval sürüşüyle geçirecek sürücü, neredeyse bir hafta sonu için full dolu bir yarış periyodu gerçekleştirmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir