Lance Stroll, 2021 Türkiye Grand Prix’sinde Aston Martin Formula 1™ Takımı’na puan verdi, çünkü takım arkadaşı Sebastian Vettel’in ilk 10 koşusu stratejik bir savaştan etkilendi.

İstanbul Park‘taki yarış nemli koşullarda başladı ve pist, daha kuru bir ikinci stint’e hazırlık için sürekli stratejiyi değerlendiren tüm alana rağmen, kaygan lastikler için asla kurumadı.

Lance’in dokuzunculuğu, Kurucular Şampiyonası’nda takıma iki puan kazandı. Lance yarışa bir dizi Ara lastikle sekizinci sıradan başladı ve Turn One’da daha ileride bir araya gelmemek için uyanıktı.

Pierre Gasly ve Fernando Alonso’nun kornerin dışındaki mücadelesi temasa yol açtı ve Lance yedinciliğe yükseldi.

Kanadalı, AlphaTauri sürücüsü lewis Hamilton’ı uzak tutmaya çalışırken Yuki Tsunoda’nın arkasında küçük bir boşluk bırakabildi.

“Bazı yerlerde devrenin kurumasının zorluğu da vardı, bu da lastiklerin tanelemesine neden oluyordu ve kayganlara geçişle ilgili soru işareti her zaman vardı.”

Lance ve Tsunoda, Mercedes sürücüsüne yenilirken, Lance zorlu bir pistte sağlam bir ilk stint sürdü. Lance, “Pist çok kaygan olduğu için dışarısı zor oldu.” dedi.

Kaygan lastiklerin öne geçme olasılığının düşük olduğu anlaşıldıktan sonra Lance, 58’in 39. turunda dokuzunculuktan yeni bir Ara lastik setine geçmek için pite girdi.

Yavaş pitstop ona değerli zamana mal oldu ve Lance 15.ncii Bugünkü sonuçtan memnunum ve sanırım her şeyi araçtan aldık, bu yüzden takım tarafından iyi yapılmış bir iş.

Lance Stroll, 2021 Türkiye Grand Prix'si

Stoper ona Alpine Esteban Ocon’a bir yere mal olurken, Lance beş tur kala Turn One’da içeride kararlı bir hamleyle pozisyonu geri almayı başardı.

Daha sonra finişe devam etti ve dokuzuncu oldu.

“Pitstop sırasında biraz zaman kaybettik, ancak nihai sonucumuzda çok fazla bir fark yaratacağını sanmıyorum.

Lance, “Bugünkü sonuçtan memnunum ve sanırım her şeyi araçtan çıkardık, bu yüzden takım tarafından iyi yapılmış bir iş.” diye ekledi.

“Bir sonraki aşamada Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için heyecanlıyım çünkü Austin’de puan için savaşmaya odaklanmadan önce Kanada’da evde biraz zaman geçirmek için bir şans.”

Sebastian Vettel

Formula 1 alanının geri kalanı gibi Sebastian da yarışa Ara lastikle başladı ve 10. sırada sıraya girdi.

Alonso ve Gasly arasındaki çarpışma, Alman’ın açılış turunda ilk 10 içindeki yerini korumasına yardımcı oldu ve puan yerleri için sıkı bir çekişme içindeydi. Erken saatlerde iyileşen Hamilton’a bir pozisyon kaybedecekti.

Strateji ortaya çıkmaya başladığında, Sebastian kullanılmış bir Orta lastik seti alarak 36. ncı turunda Ancak dış turunda, devrenin yeterince kurumadığını ortaya çıkardı.

Sebastian, “Kumar bugün işe yaramadı,” dedi. “İçimdeki bir şey beni kuru lastikleri denemek için arıyordu çünkü Ara lastiklerimde hiçbir şey kalmamıştı ve pist hala nemli olsa bile kuru lastiklerin çalışabileceğini düşündüm.

“Ama çukurlardan çıkar çıkmaz, bunun yanlış bir karar olduğunu anladım: kavramak yoktu ve onları çalıştıramadım.”

Sebastian tüm deneyimini AMR21’i yolunda tutmak için kullandı, ancak birkaç virajdaki küçük off’lar turun sonundaki başka bir pitstoptan önce oldu.

Başka bir Ara lastik setine geçiş, tempoda hemen bir iyileşme sağladı, ancak şimdi 18. durağa doğru yola çıkıyoruz.

Sebastian Vettel, 2021 Türkiye Grand Prix'si

Sebastian, “[Mediums’a geçiş] muhtemelen bize bir veya iki puana mal oldu, çünkü o ana kadar ilk 10’un içinde koştuk.” dedi.

“Pistin ne kadar yavaş geliştiğine gerçekten şaşırdım ve geçen yıla benzerdi çünkü sadece kurumadı.”

Aston Martin Cognizant Formula 1™ Takımı, 22-24 Ekim’de Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’si için Amerika Pisti’nde tekrar faaliyete geçecek.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir