Lance Stroll, 2021 Türkiye Grand Prix’sinde Aston Martin Formula 1™ Takımı’na puan verdi, çünkü takım arkadaşı Sebastian Vettel’in ilk 10 koşusu stratejik bir kumardan etkilendi.

Lance Stroll, 2021 Türkiye Grand Prix'si

İstanbul Park’taki yarış nemli koşullarda başladı ve pist, daha kuru bir ikinci stint’e hazırlık için sürekli stratejiyi değerlendiren tüm alana rağmen, kaygan lastikler için asla yeterince kurutulmedi.

Lance’in dokuzunculuğu, Takımlar Şampiyonası’nda takıma iki puan kazandı.

Lance yarışa bir dizi Ara lastikle sekizinci sıradan başladı ve Turn One’da daha ileride bir araya gelmemek için uyanıktı.

Pierre Gasly ve Fernando Alonso’nun kornerin dışındaki mücadelesi temasa yol açtı ve Lance yedinciliğe yükseldi.

Kanadalı, AlphaTauri sürücüsü lewis Hamilton’ı uzak tutmaya çalışırken Yuki Tsunoda’nın arkasında küçük bir boşluk bırakabildi.

Lance ve Tsunoda, Mercedes sürücüsüne yenilirken, Lance zorlu bir pistte sağlam bir ilk stint sürdü.

Lance, “Pist çok kaygan olduğu için dışarısı zor oldu.” dedi. Ayrıca şunları söyledi :”Bazı yerlerde devrenin kurumasının zorluğu da vardı, bu da lastiklerin tanelemesine neden oluyordu ve kayganlara geçişle ilgili soru işareti her zaman vardı.”

Kaygan lastiklerin öne geçme olasılığının düşük olduğu anlaşıldıktan sonra Lance, 58’in 39. turunda dokuzunculuktan yeni bir Ara lastik setine geçmek için pite girdi.

Yavaş pitstop ona değerli zamana mal oldu ve Lance 15.nci

Lance Stroll, 2021 Türkiye Grand Prix'si

Bugünkü sonuçtan memnunum ve sanırım her şeyi araçtan aldık, bu yüzden takım tarafından iyi yapılmış bir iş.

lance stroll

Stoper ona Alpine Esteban Ocon’a bir yere mal olurken, Lance beş tur kala Turn One’da içeride kararlı bir hamleyle pozisyonu geri almayı başardı.

Daha sonra finişe devam etti ve dokuzuncu oldu. “Pitstop sırasında biraz zaman kaybettik, ancak nihai sonucumuzda çok fazla bir fark yaratacağını sanmıyorum.

“Bir sonraki aşamada Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için heyecanlıyım çünkü Austin’de puan için savaşmaya odaklanmadan önce Kanada’da evde biraz zaman geçirmek için bir şans.”

Sebastian Vettel

Formula 1 alanının geri kalanı gibi Sebastian da yarışa Ara lastikle başladı ve 10. sırada sıraya girdi. Alonso ve Gasly arasındaki çarpışma, Alman’ın açılış turunda ilk 10 içindeki yerini korumasına yardımcı oldu ve puan yerleri için sıkı bir çekişme içindeydi.

Erken saatlerde iyileşen Hamilton’a bir pozisyon kaybedecekti, Ancak dış turunda, devrenin yeterince kurumadığını ortaya çıkardı.

Sebastian, “Kumar bugün işe yaramadı,” dedi. “İçimdeki bir şey beni kuru lastikleri denemek için arıyordu çünkü Ara lastiklerimde hiçbir şey kalmamıştı ve pist hala nemli olsa bile kuru lastiklerin çalışabileceğini düşündüm.

“Ama pitstoptan çıkar çıkmaz, bunun yanlış bir karar olduğunu anladım: lastiklerde hiç kavrama ve yol tutuş yoktu ve onları çalıştıramadım.”

Sebastian tüm deneyimini AMR21’i yolunda tutmak için kullandı, ancak birkaç virajdaki küçük off’lar turun sonundaki başka bir pitstoptan önce oldu.

Başka bir Ara lastik setine geçiş, tempoda hemen bir iyileşme sağladı, ancak şimdi 18.Pistin ne kadar yavaş geliştiğine gerçekten şaşırdım ve geçen yıla benzerdi çünkü sadece kurumadı.

SEBASTIAN VETTEL
Sebastian Vettel, 2021 Türkiye Grand Prix'si

Sebastian, “[Mediums’a geçiş] muhtemelen bize bir veya iki puana mal oldu, çünkü o ana kadar ilk 10’un içinde koştuk.” dedi. “Pistin ne kadar yavaş geliştiğine gerçekten şaşırdım ve geçen yıla benzerdi çünkü sadece kurumadı.”

Aston Martin Cognizant Formula 1™ Takımı, 22-24 Ekim’de Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’si için Amerika Pisti’nde tekrar faaliyete geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/1f72dd33b5256a815b62a6e299722d46.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130