Lance, 2021 İtalya Grand Prix’sinde yedinci oldu

0

Lance Stroll, 2021 İtalya Grand Prix’sinin çılgın bir açılış turunu geride bıraktı ve Monza’da yedinci olurken, takım arkadaşı Sebastian Vettel’in yarışı rakiplerin hatalarıyla engellendi.

Aston Martin Cognizant Formula 1™ Takımı, rekabetçi orta saha mücadelesinde mücadele etmeye devam ederken altı puan topladı.

Sprint hafta sonu formatı nedeniyle Lance, Grand Prix için lastik başlatma konusunda ücretsiz bir seçim yaptı ve kullanılmış bir dizi Medium kullanmayı tercih etti.

Başlangıçta, Formula 1 alanının tamamı Variante Rettifilo’da darboğazdaydı ve Kanadalı iğneyi geçirip sekizinci sıraya geçmeyi başardı.

Antonio Giovinazzi için bir dönüş, Lance aracılığıyla pozisyonundan emin olmadan önce Lance’in ve sahanın harekete geçmesini gerektiriyordu.

İspanyol’un hem DRS hem de çekiciye sahip olmasını önlemek için Alpinli Fernando Alonso’dan ayrılarak erken turlar geçirdi.

Lance, “Tüm yarışı zorlama durumuydu, çünkü saha boyunca oldukça yakındı.” dedi.

“Araçla iyi bir yer bulmayı başardık. Düzlüklerde diğerleri kadar hızlı olmasak da, virajlarda güçlü olduk ve bunun bizim için çalışmasını sağlayabildik.”

Lance, pozisyon dışı Valtteri Bottas toparlanma sürüşünü yaptığında dokuzuncu sıraya düşecekti, ancak 25 turluk bir stint’i cesaret verici bir pozisyonda bitirebildi.

Lance Pitstop’a girdikten birkaç dakika sonra, Lewis Hamilton ve Max Verstappen arasındaki çarpışmanın ardından Safety Car çağrıldı ve genellikle Monza’da bulunan pit zaman kaybının bir kısmını azalttı.

Bu, alan duraklardan geçerken Lance’in ikinci stint’ine yedinci olarak kullanılmış Hards setinde başlayabileceği anlamına geliyordu.

Sergio Perez beş saniyelik bir zaman cezasıyla öne geçtiğinde Lance kısa bir süre yarışı altıncı sırada bitirmekle tehdit etti, ancak Grand Prix’ye Sanal Güvenlik Aracı ile aksayan bir son, şarjını engelledi.

Lance yedinci sırada çizgiyi geçecek ve hem Sprint hem de Grand Prix’de yer aldığı güzel bir hafta sonunu kapatacaktı.

“P7’yi bitirmek iyi bir sonuç ve takım tarafından harika bir iş.” dedi.”

lance stroll

“Bence yedinci, yarış tempomuzu göz önünde bulundurarak bugün elde edebileceğimiz maksimum şeydi.

“Üst üste üç yarıştan sonra, Rusya’ya gitmeden önce biraz ara vermek güzel ve orada arabaya geri dönmek için sabırsızlanıyorum.” diyerek İtalya Gp’si düşüncelerini tamamladı.

Sebastian

Sebastian’ın yarışı ilk turda kendi hatası olmadan pistten çıktı. Kullanılmış Orta lastikten başlayarak, umut verici bir pozisyonda ilk şikandan geçebildi.

Ancak birkaç sürücü Della Roggia şikanını haksız yere kesecekti ve Sebastian genişçe sıkıştırıldı ve AMR21’i hasar gördü.

Sebastian, “Yarışım ilk turda yapıldı.” dedi. “İyi bir başlangıç yaptım ve ilk şikan boyunca darboğazdan kaçınmayı başardım, ancak Turn 6’te geniş itildim ve birçok yer kaybettim, bu da sürücülerin daha önce Turn 4 and 5’ta şikan kesmesiyle daha da kötüleşti.

“Araba daha sonra da hasar gördü, bu yüzden gerçekten iyileşmek imkansızdı.”

13. sırada devam etti, ancak Monza’nın sınırlı sollama ve azaltılmış bir DRS etkisi sunmasıyla yarışı yokuş yukarı bir mücadeleye dönüştü.

Ama Sebastian pes etmedi. Esteban Ocon Alpine’de makara yaptı ve Della Roggia şikanına girişte bir hamle yapmaya çalıştı, sadece Fransız’ın engellemesi ve temasa neden olması için.

Sebastian daha sonra 53’ün 22. turunda Safety Car’dan hemen önce pite almak için şanssızdı, ancak ortaya çıkan periyodu dört tur sonra ikinci bir durak yapmak için kullandı.

Yeni Mediums’ta piste geri dönen Sebastian’ın temposu arttı, ancak ilerleme kaydedemedi, Mick Schumacher Turn One’da temas kurduğunda yarışı daha da arttı.

Sebastian, Robert Kubica ile ileri geri bir düello yaptı ve sonunda AMR21’in daha yüksek viraj hızının söylediği gibi zirveye çıktı ve yarışı 12. nci tamamladı.

Sebastian, “[Güvenlik Aracı] bize belki de önümüzdeki arabaları kapatabileceğimize dair umut verdi, ancak telafi etmek için çok fazla zemin vardı.” dedi.

“Esteban [Ocon] ve Mick [Schumacher] de benimle temas kurdular, bu da yardımcı olmadı.

“Robert [Kubica] ile sonlara doğru iyi bir mücadeleden keyif aldım ve bugün elimizden gelen her şeyi yaptık.

“Ayrıca Daniel’ı [Ricciardo] bugün yarışı kazandığı için tebrik etmek istiyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir