Aston Martin Takımı’nın Hollanda’daki mirası daha da geriye uzanıyor.

0

Formula 1, 1985’ten bu yana ilk kez Zandvoort’a geri dönüyor, ancak Aston Martin Cognizant Formula 1™ Takımı‘nın Hollanda’daki mirası daha da geriye uzanıyor.

Ana düzlük, zorlu ilk viraja doğru giden sürücülerin bir geçişi tamamlamaları için birkaç fırsattan birini sunacak.

Bu uzun 180 derecelik saç tokası, frenlerde geç kalan sürücüleri cezalandırır: zayıf bir giriş çizgisi hatayı aşağıdaki ess-bend dizisine birleştirir.

Tarzan saç tokası kamberli, birden fazla yarış çizgisini teşvik ediyor, 160km / s’nin (100mph) çok altında hızlar bekliyor.

İkinci Dönüş’ün ilk cambered pistinden önceki bükülmesini en üst düzeye çıkarmak için tarzan çıkışında sürücülerin mümkün olduğunca çabuk güce geri dönmesi çok önemli.

Bu tuhaflık, sürücülerin frenlere dokunmalarını ve Hugenholtz’a girmeden önce hızları 265km / s (164mph) civarında tutmaya çalışarak iç kerb’i hedeflemelerini gerektirecektir.

Bankacılık birden fazla saldırı noktası sunmak için tasarlanmıştır, bu nedenle sürücülerin optimum yarış hattını bulmaları ve aynalarını izlemeleri gerekecektir.

Virajın solunda keskin bir sol var, bu yüzden sürücüler 19 derecelik bankalı virajda ilerlerken hızla güce geri dönmeden önce ikinci vitese düşecekler.

Dört, Beş ve Altıncı viraj ortasında akan bir dizinin parçasıdır ve düz bir şekilde alınması beklenir.

Sürücüler, altıncı virajın çıkışında frenleri yıkarak dikkatli olunabilir, çünkü çakıl tuzağı köşenin dışında duruyor.

Sekizinci Viraj’a giden kısa bir düzlük var ve sürücülerin pistin sol tarafına sarılmaları gerekiyor, çünkü viraj ortalarda sıkıyor – yine 160km / s (100mph) civarında hız bekliyoruz.

9 ve 10. Kavramanın buradan birinci sınıf olmasını bekleyin. DRS algılama noktası, daha dar köşelerden önce hızlı bir DRS bölgesi sağlayan kısa sırt düzlüğü ile 10. ncu viraj

11 ve 12 numaralı dönüşler arka arkaya gelir ve düşük hızda olacak ve sürücülerin 12. ve 13. viraj turun son fren bölgesi ve buradaki hatalar sürücüleri Tarzan’a kadar cezalandıracak.

Sürücüler, Luyendyk’in son bankalı köşesine yaklaşımlarını en üst düzeye çıkarmak için yüksek hızı korumayı, içerideki kerb’i kırpmayı hedefleyecekler.

Luyendyk, tam gaz alınan devrenin en geniş köşelerinden biridir ve umarım ana düzlük boyunca DRS destekli sollamaların kapsamını genişletecektir.

Bankacılık ve düşük ve yüksek hızlı bölümlerin karışımı, sürücülerin ve takımların bir tur boyunca üstünlük sağlamak için kurulum uzlaşmasını bulmak zorunda kalacakları ve aynı zamanda köşelerin muazzam testine karşı durmaları anlamına gelir.

SEBASTIAN VETTEL

”Zandvoort’un inanılmaz bir geçmişi var ve taraftarlar çok tutkulu, bu yüzden takvimde bir yeri olduğunu görmekten mutluyum.”

SEBASTIAN VETTEL

“Herkes gibi, simülasyon yoluyla yeni Zandvoort pistine elimizden gelen kadar hazırlandık, bu yüzden piste çıkmaya ve deneyimlemeye hazırız.

Son virajdaki yeni bankacılık bölümü sürücüler için heyecan verici olmalı ve umarım sollamada yardımcı olacaktır çünkü yerlerde çok dar görünüyor.

Zandvoort’un Formula 1‘de inanılmaz bir geçmişi var ve taraftarlar çok tutkulu, bu yüzden takvimde bir yeri olduğunu görmekten mutluyum.”

Zandvoort’a dönmek için heyecanlıyım çünkü Avrupa Formula 3 günlerimden güzel anıların olduğu bir yer.

LANCE STROLL

Zandvoort, 36 yıl sonra ilk kez Formula 1 takvimine geri dönmeden önce, heyecan verici Grand Prix yarışlarını teşvik etmek için önemli bir yenilemeden geçti.

Yeni ve geliştirilmiş pist düzeninin çeşitli bölümleri Silverstone’un Kurtçuklar ve Beckett’ların yanı sıra Spa’nın Eau Rogue ve Raidillon’un hızlı taramasını taklit ediyor.

Devrenin tarihi 1939 yılına kadar uzandır. O zamanlar yerel bir sokak yarışı başarılı oldu ve Belediye Başkanı H. van Alphen kalıcı bir yarış tesisiyle kasabanın servetini artırma potansiyelini gördü.

Dünya Savaşı’nın patlak verene kadar planlar askıya alırken, Belediye Başkanı arka planda devreyi sessizce planlamaya devam etti. Savaştan sonra, Hollanda Otomobil Yarış Kulübü daha sonra ilk düzenin oluşturulmasına yardımcı oldu.

Zandvoort daha sonra 1952’de Formula 1 Şampiyonası’nın düzenli bir fikstürü haline geldi ve aradaki birkaç yokluğun ardından, önceki pist enkarnasyonunun son Formula 1 yarışı 1985’te yapıldı.

Dünya Şampiyonası programında uzun bir süre olmamasına rağmen Zandvoort, Formula 1 tarihinin en ikonik anlarından bazılarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Örneğin, 1979’da Gilles Villeneuve unutulmaz bir şekilde düzlüğa çıktı… üç tekerlek üzerinde. Liderliğe doğru mücadele ettikten sonra, sol arka lastiğinin yavaş bir delinmesi sonunda bileşiğin patlamasıyla sonuçlandı.

Geri dönmesine rağmen, Kanadalı Ferrari’sini piste geri aldı ve arkasındaki sürücüleri uyarmak için tek kolu kalkarak pitlane geri döndü ve uzman araç kontrolünü gösterdi.

1983 yarışında, şampiyonluk rakipleri Alain Prost ve Nelson Piquet’in liderlik için mücadele ederken çarpıştığı dramatik an yer aldı.

Her iki sürücü de yarıştan emekli oldu ve o zamanlar Championship’teki çift arasında sadece 14 puan ve sadece dört yarış kala, gergin bir sezon finaline yol açacaktı.

Sıralamalarda iz sürmesine rağmen, Piquet sonunda şampiyonluğu, ikinci şampiyonluğunu ve Brabham’ın son sürücü ünvanını kazanacaktı.

Ancak Zandvoort, gerekli devre değişikliklerine yol açan trajediler ve mekanın sonunda F1 takviminin dışına düşmesiyle de tehlikeli olacaktır.

Artık klasik devrenin karakterini korurken en yüksek Formula 1 ve FIA güvenliği standardıyla geri dönüyor.

Hepsinden önemlisi, Hollanda Grand Prix’sinde iki ağır bankalı viraj yer alacak ve son Luyendyk dönüşü yüksek hızlı, DRS’den etkilenen yarış ve sollama fırsatı vaat edecek.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir