Sebastian Vettel ve Lance Stroll, 2021 Fransa Grand Prix’sinde Aston Martin Cognizant Formula 1™ Takımı‘na çift puanlık bir finiş sundular.

Üst üste üçüncü yarış için takım, sürücülerin uzman lastik yönetimi ve pitwall’un akıllı stratejisinin bir kez daha karşılığını verdiği ultra yakın bir orta saha savaşında puan aldı.

Sebastian 12. sırada başladı ve grand prix’ye sert lastikler ile başlayarak ilk 10’dan bir adım daha yumuşak gitmeyi tercih ederek ücretsiz lastik seçiminden yararlandı.

12. sırada yer almadan önce Antonio Giovinazzi’nin Alfa Romeo‘su ile ileri geri bir mücadelede açılış turunu geçirecek ve hemen Esteban Ocon’un Alpine’ine doğru ilerleyecekti. İkinci turda Sebastian, Mistral Straight’in sonunda frenlemede şikanda geç kaldı ve 11 nciliğe geriledi.

Ocon’ un Signes’ te içeriden aşağı dalma tehdidine rağmen, Sebastian kapıyı kapattı ve En önemlisi, Sebastian Hard lastiklerinin lider sürücüsüydü ve onu alternatif stratejide kuyruğun en önüne koydu. 12. turda Sebastian, Ocon’un takım arkadaşı Fernando Alonso’yu takip ettikten sonra liyakat konusunda 10. oldu ve sonunda Mistral Chicane’in içine bir yaptı.

Sebastian, “Bence bugün stratejide [geç pite girerek] farklı bir şey yapmak zorundaydık ve puanların içindeki her iki araç da bizim için oldukça iyi çalıştı.” dedi.

“Ne yazık ki, ilk stint’te pist dışına çıktım ve çok fazla zaman kaybettim çünkü sadece biraz fazla zorluyordum.”

Sebastian Vettel

Hatası olmasa bile, Sebastian’ın beklenenden daha yüksek lastik bozulması, daha yavaş bir iki duraklı stratejiye geçmeyi düşünen rakip takımlara sahip olduğu için puan çekişmesinde olduğu açıktı.

Sebastian, diğer takımlar ilk pitstoplarını yaparken beşinciliğe doğru yükselişe geçti ancak Alman, yarışın orta noktasının ötesinde sert lastiklerde bir dizi kişisel en iyi tur zamanlarında ilerlerken Bir dizi hızlı tur, 37. turda bir dizi kullanılmış Medium’a geçişinden önce 11.

Her şeyi en iyi şekilde yaptık ve rekabetçi bir yarış temposuyla tüm takım tarafından güçlü bir performanstı.

SEBASTIAN VETTEL

Ferrari’nin Charles Leclerc’i iki duraklı bir stratejiye dönüştürme kararı, sebastian’ı hemen puanlara geri döndürerek geri döndürerek puan durumuna geri döndü.

Hafif kullanılan Mediums’ta tempo avantajını kullanan Sebastian, Carlos Sainz Jr’ı hızla öne geçirdi. Sadece yedi turda boşluğu ilk yedi saniyeden DRS aralığına indirdi ve dokuzuncu bitirme pozisyonu için Ferrari’yi geçti.

Sebastian, “Bu [ilk stint hatası] olmasaydı, öndeki araç grubuna daha yakın ve sonunda daha taze lastiklerle olurdum.” dedi. “Bu yüzden belki de işler mükemmel olsaydı biraz daha yükseğe bitirebilirdik. “Herkesin yargılaması zor olan bu rüzgarlı koşullarda tutarlı olmak zordu. “Ancak her şeyin en iyisini yaptık ve rekabetçi bir yarış temposuna sahip tüm takım tarafından güçlü bir performanstı.”

Lance Stroll,

Lance, Grand Prix’ye Hard lastiğinin alternatif stratejisiyle başladı. Yarışın ilk aşamasını Kimi Räikkönen’i kovalayarak geçirdi.

Lance pitstop penceresinin önünde yolda hamleler yapmaya devam etti ve Antonio Giovinazzi’yi 13.Yarışın sonlarına doğru, birçok sürücü kavrama için mücadele ediyordu ve

P10’u bitirmek için avantaj elde edebildik.

Lance Stroll,
2021 French Grand Prix

Saha pite çıkmaya başladığında Lance, 16. turda Signes’i geçmek için Ocon Alpine’e yaklaştı.

Üç tur sonra Lance, pitstop dalgası sırasında Ocon’ı altıncı olmak için nihayet temizledi. Takım arkadaşı Sebastian öndeyken, her iki AMR21 de artık lider Hard koşucuları ve puan mücadelesinde liderdi.

Lance, “Paul Ricard normalde çok az sollama yapan bir pist, ancak tüm paslarımı yolda yapmayı başardım.” diye ekledi.

Lance, yeni Medium lastiklerine geçişine hazırlanmak için yarışın derinliklerine bir dizi kişisel en iyi tur zamanları belirleyecek ve 34 ncü turunda Kanadalı 14 ncülüğe kondu.

“Araçta rahattım ve iyi bir tempo elde edebildik.”

Üç tur sonra Lance, Yuki Tsunoda’nın AlphaTauri’sini temizleerek son puan için Sainz’a karşı 10 turluk bir çizgi kurdu.

Boşluk beş saniyeydi ve sadece beş tur kala DRS aralığına geçmeden önce 2.7s’ye düşürmek için kişisel en iyi tur süresi takip etti.

Lance’in üstün temposu anlattı ve bitime dört tur kala pozisyonu garantiledi ve bu da takım için çift puanlık bir finişle sonuçlandı.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir