Fernando Alonso’nun Monza’da sekizinci ve Esteban Ocon’un onuncu

0

Alpine F1 Takımı, Fernando Alonso’nun Monza’da sekizinci ve Esteban Ocon’un onuncu sırada yer aldıktan sonra olay dolu bir İtalya Grand Prix’sinden beş puan aldı.

Sonuç, takımın on üç yarışa devam eden puan alma serisiyle Kurucular Şampiyonası’nda beşinciliğini koruduğunu görüyor.

Kavurucu koşullarda, her iki otomobil de Orta (C3) lastiklerde sağlam başlangıçlar yaptı ve açılış değişimleri sırasında sorunlardan kaçındı. Fernando dokuzunculuğa yükseldi ve Esteban onuncu sıraya güzelce girmek için iki sıra aldı.

Esteban’a, ilk turda yasadışı bir sollama olarak kabul edilen şeyin ardından yedinci turdaki pozisyonunu Nicholas Latifi’ye bırakması talimatı veremeden önce erken bir ritim kuruldu.

Esteban daha sonra Williams sürücüsü ve sebastian Vettel ile savaşlarla karşı karşıya kaldı. 15. turda 4. viraja giren Esteban, Alman sürücüyle küçük bir temas kurdu ve ardından olay nedeniyle Esteban’a beş saniyelik bir ceza verildi.

Fernando, Max Verstappen ve Lewis Hamilton arasındaki Esteban, Güvenlik Aracı’ndan yararlandı ve pit stop sırasında beş saniyelik cezayı çekerek Sert lastikler için pite girdi.

Yarışın yeniden başlamasında Fernando sekizinci ve Esteban on birinci sırada yer aldı.

Fransız, Latifi’yi 32. turda Fernando’nun Lance Stroll’ü yedinci sırada dolaştırmasıyla 1. Damalı bayrakta Fernando sekizinci ve Esteban son puan ödeme pozisyonunda kaldı.

P12’ye başlayan Esteban Ocon, P10’u tamamladı:

“Bugün bizim için yoğun bir yarıştı ve bir puan almak her zaman iyi olsa da, daha fazla puan alamamak için çok talihsiz olduğumuzu hissediyorum.

İyi bir başlangıç yaptım, birkaç yer yaptım ve sonra Nicholas’a [Latifi] bir pozisyon vermek zorunda kaldım, bu da bize zaman kaybetti.

Daha sonra Sebastian [Vettel] ile iyi bir mücadele veriyordum, 4. virajda herhangi bir hasar almadan biraz dokunduk ve manevra için beş saniyelik bir ceza aldık.

Güvenlik Aracının zamanlaması ile, pit-stopta servis etmek zorunda kaldık ve bu bize gerçekten mal oldu, çünkü bundan büyük bir avantaj elde edebilirdik.

Her iki olayla ilgili kararlara katılmıyorum, ama bazen böyle oluyor. Bir puan, daha fazlası için potansiyel olduğu için takımın bu hafta sonu yaptığı çalışmaları yansıtmıyor.”

P10’a başlayan Fernando Alonso, P8’i tamamladı:

“Cuma günü on üçüncü ve on dördüncü elemeden sonra bizim için rakipsiz bir hafta sonu olduğunu göz önünde bulundurarak bugün potansiyelimizi en üst düzeye çıkardık.

Benim için oldukça yalnız bir yarıştı, ancak her iki araç da puanlarda bitirdi, bu yüzden takım için iyi bir sonuç.

Bence sonuç iyi bir yarış, strateji ve pit stoplar yürüttüğünüzü gösteriyor. Şimdi Monza yoldan çıktı, umarım bir sonraki yarış için tekrar rekabet gücümüzü bulabilir ve şampiyonada daha fazla puan için savaşabiliriz.”

İdari Direktör Marcin Budkowski: 

“Bugün olaylı bir yarıştı ve her iki arabayla da puanlarda tekrar yara almadan atlatabilmemiz iyi oldu.

Başlangıç pozisyonumuz göz önüne alındığında, özellikle şampiyonadaki en yakın rakiplerimiz gol atamadıkça, kötü bir gün değil.

Şampiyonadaki beşinciliğimizi arabamız için pek uygun olmayan bir pistte pekiştirdik. Daniel’ı galibiyeti için tebrik ederim – Alp Disiplin Akademisi sürücüsü Oscar Piastri bu sabah Formula 2 Uzun Metraj Yarışı’nı kazandığı için bugün kazanan ikinci Avustralyalı sürücü!

Üst üste üç yarıştan sonra, yarış takımı şimdi sezona Soçi’de devam etmeden önce hak ettiği bir mola verecek, bu da daha rekabetçi olmamıza ve daha büyük puanlar için savaşmamıza izin vermesi gereken bir pist.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir