Fernando Alonso on üçüncü ve Esteban Ocon on dördüncü

0

Alpine F1 Takımı, Cuma günü Monza’da yapılacak sıralama turlarında Fernando Alonso on üçüncü ve Esteban Ocon on dördüncü ile İtalya Grand Prix’sinde yarınki ikinci Sprint Elemeleri için gridin yedinci sırasını işgal edecek.

Temmuz ayındaki Britanya Grand Prix’sinden bu yana ilk kez en az bir Alp, Sıralama Turlarında ilk 10’a giremedi.

Sadece 0.034 sn, Fernando ve Esteban’ı Q2’de ayırdı ve takım arkadaşlarının elemelerden başa baş mücadelesi, her iki sürücü de A521’in performansını en üst düzeye çıkarmaya çalışırken, şimdi her ikisinde de yedide berabere kaldı.

Monza’daki FP1’de sorunsuz bir öğleden sonranın ardından, her iki sürücü de yeni Soft (C4) lastiklerle akşamki sıralamaya başladı.

Esteban’ın ilk koşusu on ikinci ve Fernando sekizinci için yeterince iyiydi; her ikisi de trafik ile Zamansız turlar.

Yeni Softs’taki ikinci koşularında, her iki sürücü de iyileştirmeler buldu ve Esteban on dördüncü ve Fernando on üçüncü ile Q2’ye geçti.

Q2’de Esteban’ın açılış çabası 1dk 21.167 sn ile on birincilik için yeterliydi – 0.021secs onuncu sıraya – Fernando 1.

Bir hatadan sonra, Fernando’nun 1dk 21.069 sn’si, Esteban’ın ikinci çabasıyla onu on üçüncülüğe çıkardı ve önceki turunda takım arkadaşının arkasına yerleşen 0.064 saniyelik bir gelişme sağladı. Yarınki ikinci Formula 1 Sprint Elemeleri yerel saatle 16:30’da başlayacak.

S1: Esteban P14, 1:21.500; Fernando P13, 1:21.487
Q2: Esteban P14, 1:21.103; Fernando P13, 1:21.069

Esteban Ocon, #31, A521-04, S: P14, 1:21.103, FP1: P15, 1:22.534

“Bizim için biraz daha fazla kaldığını hissettiğim için sıralamalardaki sonucumuzda biraz hayal kırıklığına uğradım.

Rakiplerimizle tekrar çok yakındı ve fernando ile benim aramda da yakındı – onda birinden daha az – bu da aracı maksimuma ittiğimizi gösteriyor.

Q3’e ulaşan iyi bir yarış yaptık, bu yüzden bunun sona ermesi hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak, bu hafta sonu formatı normalden farklı ve geri dönüş yapmak için yarınki Sprint Elemeleri ve Pazar günkü yarışa sahibiz.

Telafi etmemiz gereken pozisyonlar var, ancak yarın ön ayak olmayı, bazı sollamalar yapmayı ve pazar günkü yarış için kendimizi daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyorum.”

Fernando Alonso, #14, A521-06, S: P13, 1:21.069, FP3: P8, 1:21.926

“Bugün daha kısa formatta çok fazla tur atamadık, ancak sonunda tempoyu bulamadık. Q2’ye geçtik ama sonra o seanstaki ilk koşum, birinci viraja girerken ön lastikleri kilitlediğim için ideal değildi.

Bu sadece bir tur atacağım anlamına geliyordu. Q3 bugün kazanmak için birkaç onda biri ile mümkün olabilirdi. Yarın Sprint var, o zaman ne yapabileceğimize bir bakalım.

Silverstone’da olduğundan daha zor olacak ve ilk birkaç viraj sıkı olacak, ancak puanların Pazar günü atıldığını hatırlamalıyız.”

Yarış Direktörü Davide Brivio: 

“Bugünkü sonuç, fernando on üçüncü ve Esteban on dördüncüsüyle yarınki Sprint Elemeleri için gridde hedeflediğimiz veya beklediğimiz şey değildi.

Her zaman olduğu gibi, her zaman daha iyisini hedefliyoruz ve Q3 hedefimiz. Bir tarafta seansı oldukça iyi yönettik ve Fernando’nun ilk itme turunda 1. virajda kilitlendikten sonra Q2’de sadece bir tur atmış olması talihsizlikti.

Esteban güzel bir şekilde inşa ediyordu ama ilk 10’a girmek için çok az kaldı. Genel olarak, bugün yeterli değildi.

Neyse ki, yarın Sprint Elemeleri’nde bazı pozisyonları telafi etmek ve kendimizi Pazar günkü ana yarış için daha rekabetçi bir yere koymak için bir fırsatımız var.

Yarın yarışmayı ve neler yapabileceğimizi görmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Davide Brivio

Toplam Tur: 74 tur (Esteban için 39, Fernando için 35), 428km.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir