Alfa Romeo Racing ORLEN‘in art arda puan serisi Fransa Grand Prix’sinde sona ererken, Antonio Giovinazzi ve Kimi Räikkönen takım için zorlu bir yarışın ardından sırasıyla 15 ve 17de finişe ulaştılar.

Pazar günü Monako ve Bakü’deki olumlu sonuçların arkasında ve Antonio’nun 0.2’den daha az bir süre ile Q3’ü kaçırdığı bir sıralama seansına gelen takım, ilk on için savaşta olmayı bekliyordu.

Her iki sürücü tarafından iyi bir başlangıç, puanlar için bir öğleden sonra istediği gibi başlattı gibi görünüyordu. Ama yarışın gerçekliği farklı çıktı. Sonunda, öndeki stratejik bir satranç oyununda gelişen ancak herhangi bir yarış dışı kalınacak bir olay olmadan sona eren bir yarışta Formula 1 tarihinde sadece onuncu kez takım puan alacak pozisyonlara giremedi.

Bunun nedenleri anlayabilmek için takım iki yedek sürücüsü de iki haftalık üst üste çifte yarışın olacağı RedBull Ring Avusturya Gp’sinde İlk hafta birinci antrenman turlarında sahaya çıkıyor. Takım puansız hafta sonunun nedeninin sürücülerden mi başka nedenlerden mi kaynaklandığını anlayama çalışacak. Yada sürücülere bir sinyal mi gönderdi.

Ön sırada ki yüksek adrenalinle rekabete yakalanan takım, orta sıradaki sert rekabet ve tam strateji geliştirecekken mavi bayrakların tüm stratejiyi altüst ettiği oldukça kötü bir Gp serüveni yaşadı.

O zaman iki forvetten sonra bir adım geri – ancak kefaret fırsatı çok uzak değil: takım Spielberg çift kafa vuruşu için Avusturya’ya giderken, birkaç gün içinde yarışa geri dönecek şeklinde haber yayınladı.

Frédéric Vasseur

 Puan olarak iki iyi yarış ve dün umut verici bir sıralama sonrasında, bugün takım için oldukça zor bir öğleden sonraydı. Başlangıçta biraz ilerleme kaydettik, ancak ne yazık ki ters bir stratejiye gitme tercihimiz işe yaramadı.

Sert başladı ama çok fazla trafiğe yakalandık ve bu bize oldukça zaman kaybetti. Yarışın ikinci bölümünde, tüm mavi bayraklarla uğraşmak zorunda olduğumuz için orta lastiklerin potansiyelini en üst düzeye çıkaramadıklarını.

bu yüzden gerçekten herhangi bir zemin yaratamadık. Bundan elbette ders alacağız ve Avusturya’daki ikili mücadele için daha güçlü bir şekilde geri döneceğiz.”

Kimi Räikkönen

İyi bir başlangıç yaptım, sonra lastik yönetimiyle mücadele ettik, ancak herkes için aynı olduğunu düşünüyorum: genel olarak, son zamanlarda zevk aldığımız hıza gerçekten sahip değildik.

Ortalara geçerken çok daha iyi bir tempomuz vardı, ancak o zamana kadar zaten biraz geriydik ve mavi bayraklara kaybettiğimiz onca zaman boyunca son pozisyonda bir fark yaratamadık.

Bu yarışı analiz edeceğiz ve Avusturya için nasıl gelişeceğimizi göreceğiz.”

“Son zamanlarda sahip olduğumuz iyi performansı neden kopyalayamadık anlayacağız.”

Antonio Giovinazzi

Dün tek turda iyiydik, bu yüzden bugün ne olduğunu anlamamız gerekecek. Sonunda, ilk stint’te sert lastiklerle mücadele eden ve daha sonra ortalarda yeterince ilerleme kaydedemeyen kolay bir yarış değildi.

Avusturya’da tekrar araçta olmayı dört gözle bekliyorum: farklı pist, farklı koşullar ve umarım farklı, daha iyi bir sonuç.”

“Son birkaç yarışın aksine, bugün puanlara girme hızımız yoktu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir