DTM’in yaklaşmakta olan yeni sezon heyecanına Red Bull sporcusu Ayhancan Güven yeni bir boyut katacak.

Deutsche Tourenwagen Masters, daha çok “DTM” olarak bilinen ve Almanya merkezli bir otomobil yarışı serisi. 26 Mayıs’ta başlayacak olan DTM 2023 sezonunda ilk kez bir Türk pilot tam zamanlı olarak yarışacak.

Red Bul sporcusu Ayhancan Güven, KÜS Team Bernhard takımı adına Porsche GT3 R ile pistlerde olacak.

Ayhancan Güven’in DTM macerası aslında geçen sezon başlamıştı. Sezonun Norisring’de koşulan dördüncü yarış hafta sonunda Nick Cassidy’nin yerine AlphaTauri AF Corse takımı için piste çıkan Ayhancan Güven, sıralama turu seanslarında çok iyi performans göstermişti ve ikinci yarışı yedinci sırada tamamlamıştı.

Ayhancan Güven, Norisring, 3 Temmuz 2022
Ayhancan Güven geçen sezon Norisring’deki DTM yarışında piste çıkmıştı© Julian Kroehl / Red Bull Content Pool

DTM’in 2023 sezonu sekiz ayaktan oluşuyor. İlk yarışa 26 – 28 Mayıs hafta sonunda, Almanya’nın Oschersleben kasabasındaki Motorsport Arena Oschersleben pisti ev sahipliği yapacak.

Son yarış ise 20 – 22 Ekim hafta sonunda, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki efsane pist Hockenheimring’de koşulacak.

2023 DTM Şampiyona Takvimi

  1. Motorsport Arena Oschersleben, Almanya (26 – 28 Mayıs)
  2. Circuit Zandvoort, Hollanda (23 – 25 Haziran)
  3. Norisring, Almanya (7 – 9 Temmuz)
  4. Nürburgring, Almanya (4 – 6 Ağustos)
  5. DEKRA Lausitzring, Almanya (18 – 20 Ağustos)
  6. Sachsenring, Almanya (8 – 10 Eylül)
  7. Red Bull Ring, Avusturya (22 – 24 Eylül)
  8. Hockenheimring Baden-Württemberg, Almanya (20 – 22 Ekim)

Porsche 992 GT3 R yeni bir otomobil ve bu nedenle hızlıca adapte olup ilk yarışlarda geride kalmamak önemli olacak

Ayahcan Güven ile DTM Üzerine

Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, DTM ile ilgili soruları yanıtlıyor.İzle

Başarılarla dolu kariyerinde yeni bir sayfa açan ve bugüne kadar yarışacağı en üst yarış klasmanında boy gösterecek olan Ayhancan Güven’e sezona dair beklentilerini, hedeflerini sorduk.

DTM’de yarışan ilk Türk pilot olduğun yarışı nasıl hatırlıyorsun?

Ayhancan Güven: O yarışın zorlayıcı olduğunu hatırlıyorum çünkü çok fazla yenilik vardı, çok fazla kaza oldu, çok kez güvenlik aracı girdi, birçok kez yarışa yeniden start verildi. Oldukça heyecanlıydı ama günün sonunda bu sezon DTM’de yarışmamda önayak oldu.

DTM’de bu sezon yarışacağın takımı açıklar mısın?

Ayhancan Güven: Bu sezon KÜS Team Bernhard takımında yarışacağım, takım arkadaşım da Laurin Heinrich olacak.

DTM’de hangi otomobille yarışacaksın?

Ayhancan Güven: Porsche 992 GT3 R ile yarışacağım. Yeni bir otomobil ve bu nedenle hızlıca adapte olup ilk yarışlarda geride kalmamak önemli olacak. Testlerde otomobili en iyi şekilde keşfetmeye çalışacağız.

İlk sezonunda DTM’deki hedefin nedir?

Ayhancan Güven: DTM’de ilk sezonum olacağı için bir alışma süreci olacak ama hedefim podyuma çıkıp genel klasmanda puan olarak önlerde yer almak.

Bugüne kadar yarıştığım en üst seviye olacak, sadece profesyonel pilotlardan oluşan bir grid var

DTM’de en büyük rakibin hangi takımlar ve sürücüler olacak?

Ayhancan Güven: Her zaman en büyük rakibin kendi takım arkadaşındır. Porsche de olacaktır çünkü bu sezon DTM’de bizim dışımızda dört tane daha Porsche olacak. Geçen sezonun şampiyonu BMW’ler güçlü olacaktır.

DTM’in yarıştığın diğer şampiyonlardan farkları neler?

Ayhancan Güven: DTM’in diğer şampiyonlardan en büyük farkı tek pilotlu olması ve pit stop’lar. Aynı zamanda bugüne kadar yarıştığım en üst seviye olacak, sadece profesyonel pilotlardan oluşan bir grid var.

Benim için zorlayıcı kısımlardan bir tanesi pit stop aralıkları olacaktır. Pit stop’a girdiğiniz turlar, çıkış turlarınız, yarış sırasında takımla strateji yapmanız, bunlar benim açımdan yeni olacak.

2022 yılı senin için nasıl geçti?

Ayhancan Güven: 2022 ADAC GT Masters’ta ikincilik elde ettik, önemli ve uzun dayanıklılık yarışlarına çıktım. Geride kalan bu iyi sezondan dolayı DTM’de bir fırsat yakaladık.

Bu sezon nerelerde yarışacaksın?

Ayhancan Güven: Ana programım DTM olacak, sekiz hafta sonu ve 16 yarış üzerinden. Devamında GT World Challenge Endurance serisinde yarışacağım, dayanıklılık şampiyonası olacak.

Son olarak Nürburgring yarışlarında ve sezonun en büyük yarışlarından biri olan Nürburgring 24 Saat yarışında yer alacağım.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?