Le Mans ve Nürburgring bu hafta sonu Ferrari ile mi?

0

Bu hafta sonu AF Corse, Nürburging’deki DTM ve Le Mans’ın 24 Saati olmak üzere hafta sonu iki ünlü pistte bir değil iki büyük yarışa katılacak. Takım patronu Amato Ferrari bunu nasıl yapmayı planladıklarını açıkladı.

Bu hafta sonu Amato Ferrari ve ekibi için olağanüstü olacak, çünkü iki efsanevi yarış pistinde çok farklı iki zorlukla karşı karşıyalar.

GT yarışlarının en başarılı takımlarından af Corse, Ferrari 488 GT3 Evo 2020’lerini Red Bull AlphaTauri AF Corse renkleriyle 2021 DTM sezonunun dördüncü turunda Nürburgring’de sürücüler Liam Lawson ve Alex Albon ile yarıştıracak.

Aynı zamanda takım, geleneksel Haziran ortasından ertelenen dünyanın en prestijli dayanıklılık yarışı olan 24 Hours of Le Mans ile de mücadele edecek.Takım kurucusu ve müdürü Amato Ferrari (AF Corse’deki ‘AF’), takımın bunu adım adım ele alacağını söylüyor:

“Aynı anda farklı şampiyonalardaki yarışları yönetmeye hazırız. Le Mans ve DTM söz konusu olduğunda, iki büyük zorluktan bahsediyoruz, ancak endişeli değiliz. Her zaman elimizden geleni yapıyoruz.”

Amato Ferrari
İyi görünüyor: Alex Albon ve Liam Lawson, DTM'deki Red Bull AlphaTauri AF Corse için yolda.
İyi görünüyor: Alex Albon ve Liam Lawson DTM’de yolda© Julian Kroehl/Red Bull İçerik Havuzu

Amato (Enzo Ferrari ile ilişkisi yok) 1994’te 28 yaşındayken kaskını asana kadar tur arabalarında yarıştı. Kuzey İtalya’daki Piacenza’da kendi takımını yönetmeye devam etti, Ferrari ve Maserati ile güçlü ilişkiler kurdu ve üç sezon İtalyan Super Touring Cars’ta yarıştıktan sonra AF Corse’yi kurdu.

Takım, Maserati tarafından tek yapım bir seri olan Trofeo Kupası’nı yönetmek için görevlendirildi. 2004 yılında AF Corse, FIA GT Şampiyonası’nda Maserati MC 12 spor otomobillerini çalıştırmaya başladı. 2006’dan itibaren takım, Silverstone’daki ilk yarışını kazanan ferrari F430’lara girdi ve daha sonra Spa’yı 24 saat kazandı.

Liam Lawson, Red Bull AlphaTauri AF Corse için çarpıcı Ferrari 488 GT3 Evo 2020'de Zolder'in etrafında güçleniyor.
Liam Lawson çarpıcı Ferrari 488 GT3 Evo 2020’de Zolder’in etrafında güç veriyor© Julian Kroehl/Red Bull İçerik Havuzu

FIA GT Şampiyonası 2010’da terk edildiğinde, AF Corse GT2 kategorisinde Le Mans Serisi’nde yer aldı ve bugüne kadar GT yarışlarında cesur kaldı. Şu anda AF Corse, Gt World Challenge Europe’da, Avrupa ve Asya Le Mans Serisi’nde, ABD merkezli IMSA şampiyonasında, Uluslararası GT Open’da ve tabii ki DTM’de Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda (Le Mans’ın zirvesi olduğu) programlar yürütüyor.

“Yıllar geçti, hem bu tür yarışlara olan tutkumuz hem de bize sunulan fırsatlar nedeniyle giderek GT yarışına geçtik. Bunun çok tatmin edici bir hareket olduğu kanıtlandı,” diyor Amato.

“Çalışkanlıkları sayesinde benzersiz bir zafer rekoru kıran dünyanın en önemli otomobil markası Ferrari ile çalışmak büyük bir onur.”

Amato Ferrari
Red Bull AlphaTauri AF Corse mekaniği, Liam Lawson'ın Ferrari 488 GT3 Evo 2020'yi 7 Ağustos 2021'de Belçika'nın Circuit Zolder kentindeki DTM sırasında garaja geri itiyor.
Red Bull AlphaTauri AF Corse, Liam Lawson’ın Ferrari’sini garaja itti© Julian Kroehl/Red Bull İçerik Havuzu

Şimdiye kadar, sezon takım ve iki sürücüsü için oldukça iyi geçti: yükselen yıldız Lawson ve genel olarak ‘Ring’e gelen sırasıyla ikinci ve beşinci sırada oturan daha deneyimli F1 test sürücüsü Albon.

“DTM’deki ilk yılımız ve hem sürücüler hem de takım olarak şampiyonluk mücadelesi veriyoruz. Sürücüler ve takım tarafından şimdiye kadar yapılan çalışmalardan memnunuz ama çok uzun bir sezon. Rekabet giderek daralırken ikinci yarıda sağlam bir şekilde çalışmalıyız.” diyor Amato.

Ancak Ferrari şimdiden geleceğe bakıyor: “Red Bull ile birlikte DTM’de yarışmak harika bir proje. Daha da önemlisi, çok hızlı sürücülerle güvenebiliriz,” diye duyurdu La Scuderia. “2022’de DTM’de yarışmaya devam etmeyi düşünüyor ve umuyoruz.

”Eylül veya Ekim aylarında DTM 2022’ye daha net bir bakış açısına sahip olacağız.”

albon

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir