Quartararo, Yeniden Başlayan Styria GP Yarışında Üçüncü Oldu

0

Monster Energy Yamaha MotoGP‘den Fabio Quartararo, bugünkü olaylı Styria Grand Prix’sinde güçlü bir üçüncülüğü garantiledi. İlk yarış 3. turda kırmızı bayrak aldı, ancak Fransız başını serin tuttu ve M1’ini podyum finişine sürdü.

Maverick Viñales, Race 1’de bir podyum yarışmacısıydı, ancak yeniden başlangıçta işler daha da kötüleşti ve sonuçta İspanyol’un Yarış 2’yi pit yolundan başlatması ve bitirmesiyle sonuçlandı.

Monster Energy Yamaha MotoGP‘den Fabio Quartararo, Spielberg Pisti’nde güçlü bir performans sergiledi ve Avusturya’daki en iyi önceki sonucuna eşit olmak için limiti zorladı. Yıldız üçüncülüğün tadı, şampiyonluk liderliğini 40 puana kadar uzatırken.

Öte yandan, Maverick Viñales için hayal kırıklığı yaratan bir Pazar günüydü, özellikle de kırmızı bayrak durumundan önceki ilk yarışa parlak başlangıcından sonra. Pit lane’den yeniden başlamak zorunda kalması, zirvede bitirme şansını sona erdirdi.

Quartararo ve özellikle Viñales, yarışa sırasıyla gridde üçüncü ve dokuzuncu sıradan iyi bir başlangıç yaptı. Üçüncü ve beşinci sıradaydılar, yoğun bir yedi sürücülü ön grubun bir parçasıydılar ve kırmızı bayraklar 3. Yarış,

3. virajda Dani Pedrosa ve Lorenzo Savadori’nin karıştığı bir olayın ardından güvenlik koşulları nedeniyle durduruldu. Uzun bir parça temizleme işlemi takip etti.

Yerel pist saatinde, pit-lane çıkışının sadece 60 saniye açık olması ve sürücülerin 27 turluk bir yarış için orijinal başlangıç konumlarını sürdürmeleri ile hızlı bir yeniden başlatma prosedürü vardı.

Quartararo’nun bir başka iyi başlangıcı, ilk turu dördüncü sırada tamamladığını gördü. Johann Zarco’dan pozisyonunu korumak için her şeyi ortaya koydu ve bunu başarıyla yaptı. Yarışa altı tur kala Fransız, Jack Miller’a iki saldırı yaptı ve üçüncü oldu.

Önünde 1.479’luk bir boşluk olan El Diablo başını eğdi, ancak ön koşuculara yaklaşamadı. Yamaha’lı adam daha sonra Jack Miller’ın baskısı altında kaldı ancak bitime 10 tur kala Avustralyalı kaza yaptı.

Yarışın geri kalanı Quartararo için yalnız bir sürüştü, ancak ilk etaptan 9.632 sn ile üçüncü sırada bitirmekten memnundu.

Viñales’in Yarış 1’deki rüya başlangıcı 2. Bisikleti görüş ve ısınma turu arasında durdu ve sonuç olarak pit şeridinden başlamak zorunda kaldı.

8. turda İspanyol, Cal Crutchlow’u yakalayarak 20. Üç tur sonra Luca Marini’yi aldı. Ancak daha sonra pist sınırlarını aştığı için uzun bir tur cezası aldı. Cezayı çabucak uyguladı ama tekrar son sıraya geriledi.

Viñales devam etmeyi ve ekstra kuru pist verileri toplamayı tercih etti. Bitime 11 tur kala Crutchlow’u tekrar 19. Ama bitime dört tur kala yine Crutchlow’a yenildi. Pit lane’i 19. sırada bitirmek için son turun sonunda pite girdi.

Bugünkü sonuçlar Quartararo’nun şampiyona sıralamasındaki liderliğini 40 puanlık bir avantaja ve toplamda 172 puana yükseltti. Viñales toplamda 95 puanla altıncı sıradaki yerini koruyor.

Yamaha 200 puanla Takımlar şampiyonasında hala birinci sırada ve Monster Energy Yamaha MotoGP de 267 puanla takım sıralamasında ilk sırada yer alıyor.

Monster Energy Yamaha MotoGP Takımı, Motorrad Grand Prix von Österreich için önümüzdeki hafta sonu Spielberg’de tekrar faaliyete geçecek.

Fabio Quartararo

“Çok iyi hissettiriyor, çünkü kırmızı bayrak olduğunda büyük bir kaza olmasa bile zor. Yarış 1, Turn 6’da etkileyici bir sollama yaptım. Biraz sınırdayım ve bunu tekrarlamak çok zordu. Jack Miller’ın çok hızlı olduğunu biliyordum.

3. virajda frenlemede son derece iyiydim. Bu olasılık bana verilirse, bunun sollamak için iyi bir nokta olduğunu biliyordum. Amaç podyumda bitirmekti ve bunu yaptık!

Jorge Martin adına çok mutluyum ve bonus olarak Joan Mir’den bazı puanlar aldı. Bakalım haftaya ne olacak, ama bu iyi bir tat bırakıyor.”

Maverick Viñales

“Debriyajı değiştirdik. Isınma turu için gridde normal bir başlangıç yaptım, ancak bisiklet durdu. İlk yarışta iyi başlayabildiğim için mutluyum.

Pistte savaşıyordum, ama ikinci yarışta his aynı değildi. Lastikleri değiştirdik ve neden bilmiyorum ama bisiklet ana düzlükte bile çok fazla dönüyordu.

Sırayı yukarı çıkarmaya çalıştım, ancak daha sonra bisikletle ilgili sorunlar yaşadım ve durdum.”

Massimo Meregalli Ekip Direktörü

“Her şeyden önce, Dani Pedrosa ve Lorenzo Savadori’nin karıştığı olay sırasında hiçbir sürücünün yaralanmaması içimizi rahatlattı. Fabio, kırmızı bayrak kesintisinin onu etkilemesine izin vermemeyi başardı.

Yarış 1’i üçüncü sırada ‘bitirdi’, yeniden başlatmada daha önceki iyi başlangıcını tekrar etti ve bir kez daha üçüncülüğü elde etti. Öte yandan, yeniden başlama Maverick için çok talihsiz bir olay başlattı.

Yarış 1’de dokuzunculuktan itibaren çok iyi bir başlangıç yaptı ve yarış durdurulduğunda öndeydi. Bisiklet kabininin yeniden başlaması ve pit şeridinden başlamak zorunda kalması yutması için çok acı bir haptı.

Bugünkü sonuçlar ekibimizin bazı karışık duygularıyla karşılanıyor. Ama bundan aldığımız en önemli şey, her iki binicimizin de burada kuru alanda podyum için meydan okuyabilmesidir.

Spielberg geleneksel olarak bir ‘Yamaha pisti’ değil, bu yüzden bu yaptığımız gelişimi gösteriyor ve önümüzdeki hafta sonu bu pistte rövanş için sabırsızlanıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/159c8ceb3f820731d78edfa233956b2b.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130