İmola ve Portekiz çok karmaşık yarıştılar

0

Sergio Perez: ”Bardağın yarısını dolu görmeyi tercih ediyorum ve arabaya uyum sağlama konusunda kaydettiğimiz ilerlemeden memnunum.”

Sergio Perez: ”Bardağın yarısını dolu görmeyi tercih ediyorum ve arabaya uyum sağlama konusunda kaydettiğimiz ilerlemeden memnunum.”

Imola ve Portekiz çok karmaşık yarıştılar, ama çok şey öğrendim. Lider grubuyla aynı tempoda koşuyorduk ve iyi puanlar aldık, bu ancak daha iyi olabilir.

Mercedes’le şampiyonluk mücadelesi şu anda çok yakın. Bu takımdaki atmosferi nasıl değiştiriyor, özellikle yarış hafta sonuna?

Kısa bir süredir buradayım, ama buraya geldiğimden beri atmosfer aynı, Takımdaki herkes aynı hedef için çalışıyor: yarış kazanmak ve şampiyonluğu hedeflemek. Alıştığımdan tamamen farklı bir şey ve motivasyon gerçekten yüksek. Burada olmaktan ve bu çabanın bir parçası olmaktan çok mutluyum, bu Takımı hayal kırıklığına uğratmayacağımdan oldukça eminim.

Arabamıza diğerlerine göre daha uygun olabilecek parçaların bir resmini yapmaya başlıyoruz. Sizce Barcelona bizim için iyi bir fırsat olacak mı yoksa güçlü yönlerimize göre oynamıyor mu?

Bence en başından beri bu mücadelede olmalıyız. Çok yavaş virajlara sahip çok özel bir pist ve daha sonra üç ve dokuz yüksek hızlı virajlar, bu yüzden buradaki anahtar doğru dengeyi bulmak ve sağ yan lastiklere dikkat etmek. Rüzgar da dikkate alınması gereken bir şeydir. Çok zor bir devre ama dediğim gibi en başından beri rekabetçi olmalı ve galibiyet için savaşmalıyız.

Bu pist özel bir yer, 2011’de F1’deki ilk puanlarımı aldım ve kim bilir, belki de Red Bull ile ilk podyumum için yer olabilir.

Sergio Perez 2021 Sergio perez

Barcelona, Imola ve Portimao gibi yeni pistlerde yapılan son iki yarışın aksine tüm takımların ve sürücülerin çok iyi bildiği bir pist. Bu iyi bir şey mi ve pistten hoşlanıyor musun?

Evet özel bir yer, 2011’de F1’deki ilk puanlarımı aldım ve kim bilir, belki de Red Bull ile ilk podyumum için yer olabilir. Elemelerin çok önemli olduğu bir pist, bu yüzden bu mücadeleye hazır olduğumuza oldukça eminim. Bu yıl her zamanki kış testlerimizi yapmadık ve geçen yıl pist koşulları genellikle Mayıs ayında sahip olduğumuzdan farklıydı. RB16B’nin orada neler yapabileceğini gerçekten merak ediyorum. Geçen yıl bu, covid geçirdikten sonra sürdüğüm ilk yarıştı ve iyi bir sonuç aldım, bu yüzden evet, sürüş yapmaktan zevk aldığım bir pist.

Yarışlar şimdi kalın ve hızlı bir şekilde gelirken, bir yarışa nasıl yansıyor ve birbirinize bu kadar yakın bir şekilde diğerine nasıl hazırlanıyorsunuz?

Sezon dışında yaptığımız çalışmaların tam olarak başladığı zaman. Bu yıl kendimi daha önce hiç olmadığı kadar hazırladım, bu yüzden zihinsel olarak hazır olma meselesi olduğunu düşünüyorum, özellikle de en iyi sonuçtan sonra. Sayfayı hızlı bir şekilde çevirmek ve işe geri dönmeye hazır olmak önemlidir.Geçen yıl üçlü başlıklar vardı ve bu tabii ki çok zorluydu, ancak garajdaki Takım için çift ve üçlü başlıklar daha zor ve onlar için her zaman üzülüyorum, çünkü ailelerinden uzakta çok fazla zaman geçirmek zorundalar. Ama biz profesyoneliz ve kesinlikle hazır olacağız.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir