Verstappen: “Bugün burada başka bir iç saha pistinde kazanmak inanılmaz”

0

Max Verstappen, Hollanda Grand Prix’sinde kendi sahasında zafere ulaştı ve Hollandalı’nın sezonun yedinci galibiyetini aldı.

Red Bull Racing Honda sürücüsü yarışa pole pozisyonunda başladı ve Zandvoort’taki 72 turluk yarışın büyük çoğunluğunda liderliği elinde tuttu ve bitiş çizgisini 1:30:05.395 – 20.932’lik bir farkla Lewis Hamilton’ın önünde geçti

Scuderia AlphaTauri Honda sürücüsü Pierre Gasly, Cumartesi günkü sıralama turlarının ardından P4’te başladığı yarışı dördüncü sırada tamamladı ve Red Bull Racing Honda için yarışan Sergio Pérez sekizinci sırada çizgiyi geçti.

Meksikalı sürücü, takımın rb16B’sinde güç ünitesini bir gecede değiştirme kararı aldıktan sonra yarışa pit şeridinde başladı, ancak Günün Sürücüsü’nü kazanarak çabaları için ödüllendirildi.

Scuderia AlphaTauri Honda sürücüsü Japon Yuki Tsunoda, mekanik sorunlar nedeniyle emekli olduktan sonra yarışı 19. sırada noktalasadı.

ALıNTıLAR

Red Bull Racing Honda MAX VERSTAPPEN

Tabii ki, hafta sonuna gelirken beklentiler çok yüksekti ve bunu yerine getirmek asla kolay değil, ancak tüm kalabalık inanılmazdı ve burada kazandığım için çok mutluyum.

Oldukça zorlu bir yarıştı. Lewis gerçekten baskı yapıyordu ve her iki Mercedes’in de gerçekten iyi bir temposu vardı, ancak ihtiyacımız olduğunda üç saniyelik tampona sahip olmayı başardık ve bence bu çok önemliydi.

Tüm Takım performansından gerçekten memnun olabiliriz – doğru çağrılar yaptık ve yarışı gerçekten iyi yönettik. Bu pistin etrafında 72 tur, özellikle tüm bu taraftarların önünde harika – tüm yarış boyunca inanılmazlardı.

“Bugün burada başka bir iç saha pistinde kazanmak inanılmaz ve Sürücüler Şampiyonası’nda tekrar lider olmak harika hissettiriyor.

MAX VERSTAPPEN

Hayatımda hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Elbette bu akşam evde kutlarım, ancak Monza çok yakında ve şampiyonluk mücadelesi sıkı, bu yüzden en iyi performansı gösterdiğimizden emin olmak istiyorum.”

SERGIO PÉREZ

Her sollama sınırdaydı ve çok fazla risk almak zorunda kaldım. Bugün, motor değişiminin cezasını aldıktan sonra pitten başladığım için tamamen hasar sınırlaması ile ilgiliydi.

Lando ve ben dokunduğumda biraz utanç vericiydi; Arabanın sağ tarafında çok fazla hasar vardı. Bana yeterince yer verilmediği ve beni görebileceğini sanmıyorum.

O noktadan sonra çok fazla kontrolü kaybettim; Aksi takdirde, kesinlikle P6’nın bugün kartlarda olduğunu düşünüyorum.

“Herşeyimi verdim.

SERGIO PÉREZ

Keşke Hollandalı taraftarlara daha fazlasını verebilseydim, tüm hafta sonu inanılmazdı. Bundan sonra sadece ileriye bakmak ve Monza’da güçlü bir şekilde geri dönmeye çalışmakla ilgili.”

CHRISTIAN HORNER

Burada harika bir atmosfer var ve kariyerim boyunca böyle bir tepki görmedim – Hollanda’daki hayranlar inanılmaz.

Max’in temiz bir başlangıç yapması önemliydi, kavrama seviyesini yargılama ve okuma yeteneği çok güçlü. Mercedes’in sahip olduğu stratejik seçeneklerle stratejiyi böleceklerini biliyorduk ve tam olarak bunu yaptılar.

Max’in Valtteri’ye hızlı bir şekilde pas vermesi de çok önemliydi ve ondan sonra Lewis’i koruyabildik. Takım bugün Max’in sorunsuz bir yarış geçirdiğinden emin olmak için ellerinden gelen her şeyi yaptı ve ihtiyacı olan her şeyi yaptı.

Sergio Günün Sürücüsü’nü kazandı ve harika bir yarış çıkardı. Sadece penaltıyı almakla kalmadı, büyük bir düzlük noktası vardı ve güvenlik nedeniyle onu pite almak zorunda kaldık, bu yüzden o zaman daha da zor bir pozisyondaydı.

“Bugün Takım için kusursuz bir yarıştı.

CHRISTIAN HORNER

Sahada büyük ilerleme kaydetti, bizim için önemli puanlar aldı ve gerçekten zor bir Cumartesi gününden sonra güvenini artırdı. İleriye baktığımızda Monza ve Sochi, Mercedes’in kalesi olan pistler.

Üstünlük onların elinde olmasını beklerdik; Bu nedenle sonraki iki yarış, hasarı sınırlamaya çalışmak ve arabalardan çıkarabildiğimiz kadar çıkardığımızı sağlamakla ilgilidir. Gerçekten çok yakın olacak ve bu şampiyona Abu Dhabi’ye kadar gidecek gibi görünüyor.”

Scuderia AlphaTauri Honda PIERRE GASLY

“P4 bugün inanılmaz bir sonuç, gerçekten çok daha iyisini umabileceğimizi sanmıyorum.”

PIERRE GASLY

Zandvoort’taki 72 turun hepsi gerçekten keyif aldım, harika bir pist. Bugün eğlendim, her şeyden gerçekten memnunum, araba gerçekten hızlı ve tam istediğim gibi ayarlamayı başardım.

Takım hafta sonu boyunca harika bir iş çıkardı ve bugün uçuyorduk. Geçen yıldan sonra Monza’ya geri döneceğim için çok heyecanlıyım ve açıkçası beklentiler çok yüksek.

Bu hafta sonu paketimizi açıkça en üst düzeye çıkardık, bu yüzden önümüzdeki hafta sonu İtalya’da nasıl performans göstereceğini görmek ilginç olacak.”

YUKI TSUNODA

“Bugünkü sonuç elbette hayal kırıklığı yaratıyor, PU verilerinde bir sorun gördük ve ne yazık ki aracı emekli etmek zorunda kaldık.

YUKI TSUNODA

O ana kadar yarış oldukça iyi gidiyordu ve aracın hızı oradaydı, ancak sollamak zordu. Monza’yı dört gözle beklemeliyim. O devrede biraz tecrübem var, ki bu iyi bir şey.

Bu haftayla aynı yaklaşımı benimseyeceğim, yavaşça tempoyu artıracağım ve umarım gelecek hafta hepsini bir araya getirebiliriz.”

FRANZ TOST

Cuma gününden itibaren tüm hafta sonu boyunca tribünlerde ve kutlamalarında taraftarları görmek harikaydı. Aynı şekilde Max Verstappen, Red Bull Racing ve Honda’yı da tebrik ederim, bu Grand Prix’yi domine ettiler.

Bizim tarafımızdan, biz de oldukça memnunuz çünkü Pierre bu hafta sonu harika bir iş çıkardı. Takım ona güçlü bir araba vermeyi başardı, dün bile P4’ü garantilediği Sıralama Turlarında, daha sonra bugünkü yarışta bu pozisyonu damalı bayrağa kadar tutmayı başardı.

“Öncelikle, bu etkinliğin organizatörlerini büyük tebrik ederim.”

FRANZ TOST

Pierre tarafından çok iyi bir işti, bu yüzden bu harika sonuç için hem ona hem de tüm takıma çok iyi bir iş çıkardı.

Yuki’ye gelince, arabası yarış sırasında aktarma organında teknik bir arıza yaşadı ve aracı emekli etmek zorunda kaldık. Buradan gidip bu konunun nedenini araştırmalıyız. Zandvoort’taki bu fantastik etkinlikten sonra şimdi Monza’yı dört gözle bekliyoruz.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir