2021 Hollanda Grand Prix’si, sezonun şu ana kadarki dördüncü iç saha yarışı olacak.

0

2021 Hollanda Grand Prix’si, sezonun şu ana kadarki dördüncü iç saha yarışı olacak. Evet, doğru: dördüncü! Red Bull Racing Honda olarak, ev yarışımız olarak belirli pistleri talep etmek için birkaç nedenimiz var.

Ve Zandvoort, bu serinin son parçası çünkü bu Max Verstappen’in ev yarışı ve formula 1’de ilk kez yarışıyor.

Zandvoort Tarihi

Zandvoort ‘resmi olarak’ 1948’de bir yarış pisti olarak açıldı ve başlangıçta tatil kasabasının kum tepelerinden geçen kısmen kalıcı pist ve kısmen halka açık yollardan oluşuyordu.

Pist planlarını başlatan Hollanda Otomobil Yarış Kulübü, orijinal 4.2 km’lik pistin düzeni hakkında danışmak için 1927 Le Mans galibi Sammy Davis’i getirdi.

1952’de Zandvoort ilk Formula 1 yarışına ev sahipliği yaptı ve Dünya Şampiyonası’nın bir parçası oldu (1948’den beri yarışlara ev sahipliği yapmıştı, ancak şampiyonanın bir parçası değillerdi).

İki kez Dünya Şampiyonu Alberto Ascari, açılış yarışında Ferrari’siyle damalı bayrağı aldı. Ertesi yıl ganimetleri tekrar aldı.

Pist 1948’den 1971’e kadar değişmedi ve bu süre zarfında Juan Manuel Fangio, Stirling Moss, Jack Brabahm, Jochen Rindt, Graham Hill ve Jackie Stewart gibi sürüş efsaneleri podyumun en üst basamağında yer aldı.

Jackie Stewart: Sürüş Efsanesi
Jackie Stewart: Sürüş Efsanesi© Getty Görselleri

Değişiklik zamanı

Hollanda Grand Prix’sinin 1971 sayısından sonra Zandvoort, Formula 1 tarafından standarda uygun görülmedi ve 1972 takviminden çıkarıldı.

Sahipleri süper hızlı devre olan ‘Panorama Dönüşü’ne yeni bir köşe eklemeye karar verdi. Diğer güvenlik ölçümleri eklendi ve Hollanda Grand Prix’si 1973’te Jackie Stewart’ın zafere ulaştı.

Pist, GP’nin 1979 koşusu için bir kez daha değiştirildi. Tünel Oost’a gelen arabaları yavaşlatmak için yüksek hızlı geçici bir şikan konuldu.

Ertesi yıl şikan kaldırıldı ve Tunnel Oost’dan önce başka bir yavaş şikan ile değiştirildi.1985, Niki Lauda’nın kazandığı yarışın son koşusuydu ve eski Zandvoort pistinin sonu oldu.

Zandvoort belediyesine ait olan pist, bir süre ve arazinin bir kısmı için kullanılmadı ve pistin yaklaşık yarısı 1987’de o zamanlar bir bungalov parkı geliştiricisi olan Vendorado’ya satıldı.

1995 yılında, Circuit Park Zandvoort Hollanda Hükümetinden “A Statüsü” aldı ve uluslararası bir Grand Prix Pisti inşa etmeye başladı. 2001 yılında proje tamamlandı ve pist 4,3 kilometreye yeniden tasarlandı ve yeni bir çukur binasının yanı sıra uzun düzlük boyunca yer alan yeni bir tribün inşa edildi.

Daha yakın yıllarda Zandvoort, diğer yüksek profilli yarışlarla birlikte FIA WTCR Dünya Kupası’nın bir turunu düzenledi.

Bu başarılı sürümler, Formula 1’in potansiyel bir dönüşüne giderek daha fazla dikkat edildiğinin sağlanmasına yardımcı oldu. Zandvoort, 2020 takviminde yer alırsa, sadece dört ay içinde bir dizi noktada değiştirilmek zorunda kaldı.

Devreye bir kez daha değişiklikler yapıldı, buna artık devreye daha fazla sollama imkanı veren iki bankalı virajın getirilmesi de dahil olmak üzere, benzersiz devre özellikleri korunacak ve 2019’da 35 yıl aradan sonra Hollanda Grand Prix’sinin 2020 takvimine geri döneceği açıklandı. Ancak, Coronavirus pandemisi nedeniyle muzaffer dönüşü 2021 sezonuna ertelendi.

Eve gidiyor….

Max Verstappen Ev Yarışı İçin Heyecanlı
Max Verstappen Ev Yarışı İçin Heyecanlı© Getty Görselleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu Max’in Formula 1 kariyerindeki ilk gerçek ev yarışı olacak. Formula 3 günlerinde Zandvoort’ta sadece bir kez yarışmış olsa da, 2014 Zandvoort Masters’dı ve gerçek Verstappen tarzında, pole aldı, her turu yönetti ve yarışı kazandı.

Yarış tarihinin en genç galibi oldu. Eğlenceli gerçek: 1993 yarışını Max’in babası Jos kazandı!Yeni modifiye devre 2020’de yeniden açıldığında Max, Hollanda’nın Formula 1’e dönmesini kutlamak için bir RB8 almaya davet edildi.

Max, sahiplerinin yaptıklarından hoşlanıyor gibiydi ve şunları söyledi:

“Tüm pist çok zorlu. Çok fazla hızlı viraj var ve hala o kadar da ikinci tur yok.

max verstappen

Bu, sınıra gitmeyi gerçekten zorlaştırıyor, ama bu iyi bir şey. Biz de bunu seviyoruz.” “Grand Prix için buraya gelmeyi gerçekten dört gözle bekliyorum. Ev grand prix’sine sahip olmak, destek açısından normalden daha çılgın olacak.

Umarım sezonun en önemli olayı olur, ancak her şey Pazar sonucuna bağlı olacak. Ama iyi bir tane olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir