Max Verstappen, Sprint Sıralama Turlarında mükemmel bir başlangıç

0

Max Verstappen, Sprint Sıralama Turlarında mükemmel bir başlangıç yaptıktan sonra yarınki İtalya Grand Prix’sine gridin önünden başlayacak ve valtteri Bottas’ın arkasında ikinci oldu.

18 tur sonra Mercedes sürücüsü Red Bull‘un önünde çizgiyi geçti ancak Bottas’ın Cuma günü motor değişiklikleri nedeniyle gridin gerisinden başlamasıyla Max, yarışa pit düzlüğünde engelsiz bir görünümle başlayacak.

Bu arada Sergio Perez, startı kaybetti ve P10’a düştü, ancak sonunda bayrakta P9’a geri döndü ve yarışa gridde sekizinci sıradan başlayacak.

Başlangıçta ışıklar söndüğünde, Max mükemmel bir kaçış yakaladı, tıpkı ön şampiyonluktaki rakibi Lewis Hamilton’ın battığı gibi.

Max, Bottas’ın arkasındaki P2’deki ilk şikandan güç aldığı için Hamilton, Daniel Ricciardo ve Lando Norris’in McLaren’ları ve Pierre Gasly’nin AlphaTauri’si tarafından batırıldı.

Monza'da Bu Hafta Sonu Tam Şarj
Monza’da Bu Hafta Sonu Tam Şarj© Getty Görselleri

Ancak, ilk şikandan geçerken Gasly, Ricciardo’nun arabasının arkasını kesti ve Curva Grande’ye yaklaştıklarında Fransız’ın ön kanadı çöktü ve çakıl tuzağına ve bariyerlere doğru gitti.

Güvenlik aracı konuşlandırıldı ama dördüncü turun sonunda pist tekrar yeşile döndü. Bottas yeniden başlatmayı iyi kontrol etti ve Max ve iki McLaren’ın önünde kaldı.

Daha geride, Checo başlangıçta kaybetmişti ve Lance Stroll’den Aston Martin’in arkasında 10.Bitime 10 tur kala Bottas, Max’e iki saniyelik bir fark atmıştı ancak Hollandalı, Ricciardo’nun neredeyse dört saniye gerisinde ikinci sırada rahat görünüyordu.

Bu arada Hamilton, yumuşak lastikli Norris’i geçmekte zorlanıyordu ve turlar geri sayarken yedi kez şampiyon beşinci sırada yer aldı.

Daha gerilerde Checo, Stroll’e baskı yapıyordu ve dokuzuncu turun başında ilk şikanda saldırdı. Aston Martin’in dışına gitti ama Stroll iyi savunma yaptı ve Checo Kanadalıyı geçerken şikan kesti. Pozisyonu geri verdi, ama uzun sürmedi.

Düzlüklerde Gergin Eylem
Düzlüklerde Gergin Eylem© Getty Görselleri

Sonraki turun başında, ilk şikan içine tekrar saldırdı ve bu sefer P9’u iddia etmekle hata yapmadı. Sıradaki hedefi Antonio Giovinazzi’ydi, yolun üç saniye yukarısı.

Meksikalı, İtalyan’ın DRS menziline girdi, ancak turlar hızla geri sayaca Alfa Romeo sürücüsünü bir hataya kışkırtmak için zamanı tükendi ve Checo dokuzuncu sırada çizgiyi geçti.

Checo’nun Stroll’e ilk hamlesi görevliler tarafından soruşturma altına alınmıştı, ancak hızlı bir şekilde başka bir işlem yapılmasına izin verilmedi.

Ricciardo’nun Max ve Norris’in arkasında dördüncü olmasıyla Hamilton’ın Sprint puanlarının dışında beşinci sırada yer alarak, Max’in Sürücüler Şampiyonası’nda Mercedes sürücüsünün iki puan daha önünde yer alıyor.

Max Verstappen

Yarın böyle bir pistte pole’de olmak bizim için gerçekten olumlu, iyi bir başlangıç yaptık ve yarış beklenenden daha iyi geçti.

Max Verstappen

“Yarın böyle bir pistte pole’de olmak bizim için gerçekten olumlu, iyi bir başlangıç yaptık ve yarış beklenenden daha iyi geçti.

Birkaç şampiyonluk puanı aldık ve yarın önde başlamak harika. Bugün Valtteri’ye yakın olmak için her şeyimi veriyordum, ancak Lewis P4’te başladığı için yarın yine de zorlu bir yarış bekliyorum ve bizden biraz daha fazla tempoya sahipler, burada Mercedes’ten daha yavaş olduğumuzu biliyoruz.

Yarın başka bir temiz başlangıç umuyorum, böylece başlangıçta biraz boşluk yaratabilirim, çünkü yarışın ilerleyen bölümlerinde kesinlikle ihtiyacım olacak.

İlginç bir savaş olacak ve neler olacağını göreceğiz, zorlamaya devam edeceğiz ve bundan en iyi şekilde kurtulmaya çalışacağız.”

Sergio Perez

Bence yarınki yarışta şansımız yüksek, stratejimizle sahaya çıkmak için daha fazla fırsat olmalı.

sergio perez

“Bence yarınki yarışta iyi bir şansımız var, P8’e başlıyoruz ve stratejimizle sahadan geçmek için daha fazla fırsat olmalı.

Checo Monza'da savaşmaya hazır
Checo Monza’da savaşmaya hazır© Getty Görselleri

Birkaç yer daha kazanmayı umuyordum, ama başlangıcım ideal değildi ve geçmek oldukça zordu. Biraz daha hız bulmak için bu gece çok çalışmalıyız, ama sabırsızlıkla bekliyorum.

Stroll ile olan olayda, gidecek bir yerim yoktu, bu yüzden kaldırıma çarpmamak ve yarışıma zarar vermemek için köşeyi kesmek zorunda kaldım, mümkün olan en kısa sürede pozisyonu geri verdim.”

Christian Horner

Başımızı eğip kendi ırkımıza odaklanmalıyız ve temiz bir başlangıç yaptığımızdan emin olmalıyız.

Christian Horner

“Bugünkü puanları ve pole pozisyonunu aldığımız için minnettarız. Turbo hibrit döneminde ilk kez burada pole’den başlayacağız ve Monza ilk virajdaki olaylarla ünlü olduğu için ilk tur boyunca bu pozisyonu korumak önemli olacak.

Zor bir yarış olmasını bekliyoruz. Sergio, o yarışta güvenlik aracından sonra sollama yapan tek sürücüydü, bu yüzden yarın daha fazla ilerleme kaydedecek.

Büyüleyici bir yarış olacak ve start için lastik seçimi hakkında birçok tartışma olacak, tek durak mı, iki durak mı, strateji adamları bu gece paralarını kazanacaklar.

McLaren yarın bir faktör ve onları hafife alamayız, hızlılar ve araçları çok verimli. Başımızı eğip kendi yarışımıza odaklanmalı ve bu grid pozisyonundan en iyi şekilde çıkmak için temiz bir başlangıç yaptığımızdan emin olmalıyız.”

İtalyan Sprint Elemeleri ilk 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIM
1Valtteri BottasMercedes
2Max VerstappenRed Bull Yarış Honda
3Daniel RicciardoMcLaren
4Lando NorrisMcLaren
5Lewis HamiltonMercedes
6Charles LeclercFerrari
7Carlos SainzFerrari
8Antonio GiovinazziAlfa Romeo Yarışı
9Sergio PérezRed Bull Yarış Honda
10Lance GezintisiAston Martin

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir