Alpine F1 Takımı, bu hafta sonu Katar’da gerçek anlamda ilk Formula 1 Grand Prix’si için hazırlıklar başlarken, Losail Uluslararası Pisti’ndeki ilk deneyimini bugün yaşadı.

Kariyerlerinde ilk kez 5,38 kilometrelik piste çıkan Esteban Ocon ve Fernando Alonso, etkileyici sel ışıklı mekandaki ilk çıkışlarında sırasıyla on birinci ve on ikinci oldular.

Sabah seansında Esteban 23 turu tamamladı ve soft bileşiğindeki en hızlı zamanını yayınlayarak 1dk 24.972 sn ile dokuzuncu sırada ilk on içinde tamamladı.

Fernando’nun FP1’i biraz daha yoğundu, pistin sınırlarını biraz kapsamlı bir şekilde keşfettikten ve Viraj 15’te geniş koştuktan sonra, köşe çıkışındaki kerblerin üzerinden sekti.

Arabası seans boyunca kontrol edildi ve on dakikadan biraz fazla bir süre kala garajdan tekrar ayrılabildi ve on yedinci oldu.

Serbest Antrenman 2 için alacakaranlık düşerken, her iki sürücü de Esteban’ın Hards ve Fernando’yu Mediums’ta denemesiyle seansı açtı.

Çok geçmeden Softs’a geçtiler ve kendilerini skor tahtasında ilk onun kenarında buldular.

Soft lastik koşularında, Esteban’ın en iyi zamanı olan 1dk 24.041 sn, Fernando’nun on ikincide sadece 0.014 sn düşüşle on birincilik için yeterince iyiydi.

Çift bu pozisyonları damalı bayrakta noktaladı ve Pazar günkü 57 turluk yarışa hazırlanmak için günlerini uzun koşularda noktaladı.

Esteban Ocon, #31, A521-04
Serbest Antrenman 1: P9, 1:24.972, 23 tur
Serbest Antrenman 2: P11, 1:24.041 29 tur

Esteban: “Bu yeni parçayı keşfetmek eğlenceli bir Cuma günüydü. Birçok nedenden dolayı çok güzel sürprizleri oldu, bu yüzden keyifli bir gün oldu.

Pist yüksek kavramalıydı ve çok hızlı ve akıcıydı, bu da sürmek harikaydı. Sepang ve İstanbul gibi yerlerin zorlukları bir araya getiriyor ve bunu deneyimlemek gerçekten çok eğlenceliydi.

Yeni bir pist öğrenmek hepimiz için zor, ancak takım ve ben hemen hazır olabilmemiz için çok iyi hazırlandık.

Aracı doğru kurulum içine almak, koşu tarafından çalıştırılan iyileştirmeleri bulmak ve araçta hangi fikirlerin geliştireceğini görmekle ilgilidir.

Sonuç olarak, bugün bizim için verimli geçti ve elemelerde neler yapabileceğimizi görmek için sabırsızlanıyorum.”

Fernando Alonso, #14, A521-06
Serbest Antrenman 1: P17, 1:25.905, 21 tur
Serbest Antrenman 2: P12, 1:24.056 25 tur

Fernando: “Devreyi sürmek gerçekten harika. Düzeni ve virajların kombinasyonunun size bir Formula 1 aracındaki potansiyeli en üst düzeye çıkarma hissi ve yeteneği vermesini seviyorum.

Her turun tadını çıkarıyordum, bu yüzden eğlenceli bir Cuma günüydü. Kavrama seviyeleri bugün özellikle FP2’de iyiydi ve araç her iki seansta da sağlam hissetti.

Yarın neler yapabileceğimize bakacağız ve her şeyi bir gecede değerlendirmemiz gerekiyor ancak El Planı yarınki elemelerde Q3’i hedeflemek olacak. Genel olarak, mutlu bir adam için mutlu bir gün.”

Sportif Direktör Alan Permane: “Öncelikle, Katar’daki gibi yeni yerlere gelmek her zaman iyidir – sıcak bir karşılama aldık ve tesisler birinci sınıf.

Bu devrenin ilk izlenimleri, hem Esteban hem de Fernando’nun güzel akışı ve yüksek hızlı virajlarıyla sürüşün ne kadar keyifli olduğu hakkında yorum yapmasıyla çok olumlu.

Sürücüler zorlu, düz köşelere yakın pistlerin tadını çıkarırlar ve burası boyunca sunabileceği bir şeye sahiptir.

Veri simülasyonları üzerine ödevimizi yaptık ve buraya iyi hazırlandık. Zaman çizerlerinde nerede olduğumuzu görmek için bu hazırlığı uygulamaya koymak her zaman ödüllendiricidir – özellikle de planlamak için her şey çok çalıştığında.

Bugünün temel amacı programımıza mümkün olduğunca hızlı girmekti ve bu, normal Cuma çalışmamızı yapmadan önce her iki sürücünün de hızlı bir şekilde hıza çıkması anlamına geliyordu, bu da araç kurulumumuzu şekillendirmek, her şeyi çevirmek ve ayrıca iki saat içinde lastikleri öğrenmek arasında bir dengedir.

Bugün oldukça mutluyuz, ancak her zaman olduğu gibi, kurulumu iyileştirmek ve yarınki elemeler öncesinde daha fazla performans bulmak için yapılacak işler var.

Yarış stratejisi üzerine de bir resim oluşturmaya başladık, bu yüzden hafta sonunun geri kalanı için iyi bir konumdayız.”

Toplam Tur: 98 tur (Esteban için 52, Fernando için 46), 527km.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/c73967cab3213690d2643c4c311b1609.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130